Sztojka Sándor munkácsi püspök élete sajátosan kapcsolódik a Munkácsi Görög Katolikus Egyházmegye 20. századi hányatott sorsához, annak első felében lezajlott impériumváltások keltette kihívásokhoz. Életének és tevékenységének megismerése hozzájárul Kárpátalja történetének jobb megértéséhez is.
Sztojka Sándor 1890-ben született, s az egyházmegye egyik legfényesebb korszakában végezte tanulmányait. Az első világháború idején szentelték pappá. A két világháború közötti időszakban papként, kanonokként és püspökként tevékenykedett az egyházmegye területén élő, különböző nemzetiségű görög katolikusok szellemi és anyagi fejlődéséért. A felemelkedés lehetőségét leginkább az oktatásban, a tudományban és a lelkipásztorkodásban látta.
Elhunytának 75. évfordulóján emlékkonferenciát szerveztek Beregszászban, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. A megjelenteket Marosi István atya köszöntötte.
– Valószínűleg a gondviselésnek köszönhető, hogy ez a jeles férfi sorsfordító korban állt az egyházmegye élén – jegyezte meg Demkó Ferenc esperes.
Szilágyi Mátyás, a Beregszászi Konzulátus főkonzulja kifejtette, a görög katolikus egyház 20. századi története a magyar talpraállás egyik szimbóluma.
Csernicskó István professzor elmondta, Sztojka Sándor zivataros, sokszor vérzivataros időkben szolgálta az Urat és az egyházát. Az, hogy halála után 75 évvel rá emlékezünk, jelzi, mintaadó és példamutató személyiség volt, aki sokaknak adott erőt a nehéz időkben.
A nap folyamán számos szakember tartott érdekes, érdekfeszítő előadást. Többek mellett hallhattuk Szakál Imre főiskolai tanár, Zubánics László történész, az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán–Magyar Oktatási–Tudományos Intézet igazgatóhelyettese, Bendász Dániel egyháztörténész, Csatáry György történész eszmefuttatását.
A résztvevők megtekintették a Sztojka Sándor életét bemutató dokumentumfilmet.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.