A májusfa a fiatalság, az újjászületés és a szerelem szimbóluma. Évszázadok óta szép hagyomány, hogy április 30-ról május 1-re virradóra az éj leple alatt, vagy kora hajnalban a legények feldíszített májusfát állítottak a kiszemelt leányzó kapujába. A májusfaállítás az udvarlási szándék kifejezésére szolgált. Sok helyütt ma is őrzik ezt a hagyományt. A Nagyberegi Tájház munkatársai is fontosnak tartották, hogy a gyerekek is átélhessék a májusfadíszítés és -állítás örömeit, és hogy a hagyomány se merüljön feledésbe.
Hegedűs Csilla (Nagybereg)
– A kézműves foglalkozásunk most a május eleji szokások köré épült. Májusfát állítottunk a gyerekekkel, akik fantasztikusan érezték magukat, hogy ők díszítették fel a fát, majd állították a tájház kapujába. Valljuk be, manapság egyre kevesebb májusfát látunk. Régen szinte minden lányos ház udvarán ott díszelgett, ám most inkább a májuskosarak vették át a helyét, de véleményünk szerint a májusfa látványosabb – mondta Gál Adél, a tájház programfelelőse.
Hozzátette, a másik gondolat, amit a programszervezéskor fontosnak tartottak, az volt, hogy anyák napjára, ami most egybeesett május elsejével, kézműves foglalkozást tartsanak a gyerekeknek. – A résztvevők nemezeléssel több színű tulipánt készítettek, de akinek kedve volt, kulcstartót is csinálhatott a mosható gyapjúból.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.