SOS Ukrajna – pénzadományok kárpátaljai szervezeteknek │KISZó-háttér

Közel 3,5 millió forint gyűlt össze.

A napokban ismét Kárpátaljára látogatott Ljasuk Dimitry, aki a „Tisza Nevében” helyzetfeltáró dokumentumfilmjével vált ismertté Kárpátalján. Az anyai ágon magyar, apai ágon ukrán származású magyarországi természetfilmes és környezetvédelmi aktivista a háború kirobbanását követően szinte azonnal adománygyűjtésbe kezdett SOS Ukrajna címmel, az összegyűjtött pénzadományt pedig a napokban juttatta el a kiválasztott intézményeknek és szervezeteknek, amelyek támogatják a háború elől menekülőket.

Szabó Sándor

Ljasuk Dimitry március közepén hozott először Győrből, Németországból, Hollandiából és Szlovákiából érkezett segélyeket a Magyar Református Szeretetszolgálat közreműködésével Kárpátaljára. Ezek elsősorban tartós élelmiszerek és műszaki cikkek voltak. A természetfilmes a háború február 24-i kitörését követően a budapesti pályaudvarokon és a magyar–ukrán határ közelében felállított segélypontokon próbált megtenni minden tőle telhetőt a Magyarországra érkező belső ukrajnai és kárpátaljai menekültek megsegítésére.

– Volt, hogy ételt osztottam, szállást szerveztem azoknak, akiknek nem volt hová menniük, eligazítottam a Németországba, Hollandiába vagy épp Szlovákiába továbbutazókat – mesélte lapunknak a természetfilmes.

Személyes érintettségem is van, hiszen néhai édesapám bátyjának a feleségét, Olgát fogadta be édesanyám. Ő Rivnéből érkezett.

Bár ott nincsenek harcok, de a lánya szerette volna, ha biztonságban tudja az édesanyját. Úgy gondoltam, hogy ennél sokkal többet is tehetnék. A Református Szeretetszolgálat révén kerültem kapcsolatba a kárpátaljai származású Fodor Gusztáv református lelkésszel. Sokat beszélgettünk vele arról, hogyan lehetne még hatékonyabba tenni a kárpátaljai menekültválság enyhítését. Mivel a lelkész az elmúlt években számos adományozási akcióban vállalt szerepet, megosztotta velem a tapasztalatait. Meglátása szerint a nagy adományozási kedv a lakosság részéről idővel csökkenni szokott. Amikor arról beszéltünk, mire lenne szükség itt, Ukrajnában, felmerült az anyagi támogatás fontossága, ugyanis bizonyos dolgokat nem lehet átjuttatni a határon-például a romlandó élelmiszereket, de említhetném a járulékos költségeket, hiszen a rezsidíjakat is fizetniük kell a szervezeteknek – magyarázta Dimitry.

A természetvédelmi aktivista február 28-án indította el az adománygyűjtő oldalt, hogy segíthessen a háború miatti rászorulókon Ukrajnában, elsősorban Kárpátalján. 1000 forinttól 100 ezer forintig lehetett felajánlásokat küldeni egy erre a célra létrehozott bankszámlára. Ez alatt az idő alatt közel kétszáz felajánlás érkezett. Mintegy 3,5 millió forint gyűlt össze. Ezt az összeget dollárra váltotta. A 9500 dollárt pedig nyolc szervezet és menekülteket ellátó intézmény között osztotta szét egyelő arányban.

– Ezek olyan szervezetek, amelyek közvetlenül, vagy közvetetten a menekülteken segítenek – mondta. – Bár a gyűjtést a szeretetszolgálattal közösen indítottuk, most egyedül érkeztem Kárpátaljára, hogy átadjam a pénzt, ugyanis a jótékonysági szervezetnek annyi teendője, feladata van, hogy nem akartam ezzel is terhelni őket. Szerencsére nagyon sok helyen lehet segítséget nyújtani. Az én gyűjtésem abban más egy kicsit, hogy az adomány útját, a segítség célba jutását igyekszem személyesen végigkísérni és bemutatni.

Azért személyesen, mert így szeretném megmutatni az adakozóknak, akik a felajánlásokat tették, hogy valóban jó helyre jut el az adomány és olyan dolgokra fordítják, melyek valóban igazán hasznosak és szükségesek Kárpátalján.

Dimitrytől megtudtuk, hogy a mostani körútról kisfilm is készül, amelyben nemcsak a menekültek sorsát mutatja be, hanem azokét is, akik segítenek a menekülteken. Kiemelte, az emberek emberfeletti munkát végeznek ezek.

– Először Ungváron voltam az Ekoszfera nevű szervezetnél – ez egyébként környezetvédelemmel foglalkozik, de a háború kitörése óta adományok elosztásában segédkezik –, mely a helyi pravoszláv egyháznak továbbítja a felajánlást – részletezte a filmes az adományok célba juttatását. – Voltunk egy iskolában, ahol menekülteket is fogadnak. Majd felkerestem a gyaloghídnál, az Ung partján lévő menekültek közétkeztetésével foglalkozó civil szervezett. Itt 2-3 ezer embert étkeztetnek naponta. A konyhán is módomban állt segédkezni. Beregszászban egy menekülteken segítő civil szervezetnek ajánlottam fel az összeget, ahol különböző foglalkozásokat tartanak, felnőtteknek és főleg gyerekeknek segítenek feldolgozni az átélt borzalmakat. A kiválasztott szervezetek között volt a beregszászi Ortutay Elemér Görögkatolikus Központ, mely szintén számos téren támogatja a menekülteket.

A bakosi iskolába vittem pénzadományt, ahol jelenleg 55 menekült van elszállásolva, de a három hónap alatt közel 300-an fordultak meg itt.

Zápszonyba is ellátogattam, ahol is azzal szembesültem, hogy jelentősen lecsökkentek azok a készletek, amelyeket korábban kaptak, egyre nehezebb az életük. A felajánlásokból részesült két kárpátaljai barátom is, akiket a Tisza nevében filmből ismerhetnek az emberek.

Dimitry elmondta, hogy a beregszászi Bucsinszkij Viktor és a kőrösmezői Franz Béla szelektív hulladékudvart működtetnek szülővárosukban. Azért tartottam fontosnak, hogy hozzájuk is eljut az adomány eljuttatását, mivel több mint félmillió menekült fordult meg, az elmúlt három hónapban Kárpátalján és ezzel párhuzamosan a hulladékok mennyisége is megnövekedett a megyében.

– Mindenki a menekültekkel foglalkozik és ez teljesen természetes és így jó, de az adományokkal rengeteg pluszhulladék érkezett a régióba, amelyeket kezelni kell – fejtette ki.

– Mindketten összegyűjtik ezeket a segélyszervezetektől. Sajnos az ukrajnai feldolgozó üzemek hónapok óta nem fogadják az újrahasznosítható hulladékot, így ők is nehéz helyzetbe kerültek. Ezt tárolni kell, szelektálni, fizetniük kell a dolgozóikat, a rezsit. Nem akartam, hogy ezek a kezdeményezések elhaljanak. Ez egy nagy utazás volt és nagy felelősség. Nyugodt lélekkel indulok vissza Magyarországra, mert tudom, hogy amit elindítottam, az hasznos volt, lesz eredménye, és így én is közvetetten segíteni tudtam a sok-sok adományozó felajánlásával a menekültválság enyhítésében.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó