Magyar mint idegen nyelv oktatás Kisvárdán.
Mint ahogyan arról korábbi lapszámunkban beszámoltunk, ingyenes magyar mint idegen nyelv tanfolyam indult Kisvárdán az átmenetileg a városban élő ukrajnai menekültek számára. A programot a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás (Tisza ETT) hívta életre, segítségére a Külgazdasági és Külügyminisztérium Magyar Diplomáciai Akadémia Kft. és a Stipendium Hungaricum Programért Felelős Államtitkárság sietett.
Bujdosó Ivett (Kisvárda)
A kisvárdai Bagolyvárban zajló foglalkozásokon közel 30-an vesznek részt. Az oktatás hibrid – hetente kétszer jelenléti, illetve más napokon online – formában történik.
Szabóné Cap Andrea, a Tisza ETT igazgatója elmondta, a tanfolyammal az Ukrajnában kitört háború miatt Magyarországra, ezen belül Kisvárdára áttelepült ukrán anyanyelvűek beilleszkedését szeretnék segíteni.
– Egyedi kérelemmel fordultam a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz, melyben indítványoztam a tanfolyam elindítását. Támogatásuknak köszönhetően jelentkezőinknek a Magyar Diplomáciai Akadémia oktatói tartanak előadást. Hasonló egyéves képzésben való részvétel költsége egy fő részére 270 ezer forint lenne. A programban való részvétel remek lehetőség a véglegesen Magyarországra települteknek – avat be Szabóné Cap Andrea.
A Tisza ETT igazgatója hozzátette, felmérik az igényeket és a lehetőségeket az online formában történő oktatás kivitelezésére.
– A tanuláshoz szükséges tankönyveket térítésmentesen kapták meg a résztvevők. A technikai felszerelés biztosítását, a koordinálást és az oktatás megszervezését a Tisza ETT vállalta.
Bízunk abban, hogy ezzel a kezdeményezéssel sok, otthonukat elhagyni kényszerült család tagjai számára biztosíthatunk lehetőséget a munkaerőpiacon való sikeres elhelyezkedéshez – fejtette ki. – Terveink között szerepel gyermekcsoport nyitása, ahol az ifjabbak is elsajátíthatják a magyar nyelvet.
Dr. Tarasz Hanics egyetemi tanárként tevékenykedett Ungváron. Alapszinten már eddig is beszélte a magyart, ám szeretné továbbfejleszteni tudását.
– A helyesírás és a megfelelő kiejtés elsajátítása a célom.
A feleségem magyar anyanyelvű, így számomra fontos, hogy kifejezően tudjunk kommunikálni egymással és a környezetünkben élőkkel.
Könnyebb helyzetben vagyok a társaimnál, ugyanis valamelyest már ismertem a magyar kifejezéseket – mondta az ungvári férfi.
Olena Kocan és családja közel három éve él Kisvárdán. Jelenleg a helyi Kárpátalja Ház munkatársa, ahol a kialakult helyzethez alkalmazkodva segítik az Ukrajnából érkező menekülteket.
– Fejleszteni szeretném a magyar nyelvtudásomat, ugyanis a munkám megköveteli a gazdag szókincset és a folyékony kommunikációt. Emellett nemcsak a szóbeli, hanem az írásbeli részt is el akarom sajátítani, ugyanis a családommal Magyarországon tervezzük a további életünket – magyarázta Olena.
Konsztantin Tiszilenko a feleségével együtt iratkozott be a nyelvtanfolyamra. Az utóbbi hét évben, mondhatni, kétlaki életet éltek, a háború kitörése után azonban végleg Kisvárdára költöztek.
– Eladtuk az ungvári házunkat, és egyszer s mindenkorra Kisvárdára költöztünk.
A magyar nyelvet tökéletesen beszélő lányunk Debrecenben találta meg a számítását, családot alapított, így számunkra sem maradt megválaszolatlan kérdés az áttelepülést illetően. Én is sokat böngészem a szótárt, elemzem a szavakat, a ragozásokat, a helyes mondatalkotást. Nagyon szeretem a magyar nyelvet, különleges hangzása és számomra szokatlan, ám színes szókincse elbűvöl – fejtette ki Konsztantin.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.