Aggódnak a járványügyi szakemberek.
A nemzetbiztonság szempontjából fontos az epidemiológiai biztonság, a járványok, a fertőző betegségek széles körű terjedése, különösen háború idején, konstatálták a megyei járványügyi szakemberek a minap, amikor ismertették a Kárpátalján kialakult nem túl kedvező járványügyi helyzetet.
Magyar Tímea
Idén a heveny légúti fertőzéseken és a koronavírusos eseteken kívül 755 különféle fertőző beteget találtak Kárpátalján. Míg tavaly ugyanezen időszak alatt 100 ezer lakosonként 38-an, most 60-an betegedtek meg, tehát egyértelműen romlik a járványügyi helyzet. Ennek ellenére a szakemberek egyelőre nem észlelik fertőző betegségek tömeges terjedését. Többnyire a felnőttek körében tapasztalnak fertőző kórokat, kiskorúak 273 alkalommal kerültek orvoshoz valamilyen ragályos betegséggel, ami valamennyi eset 36 százaléka. Az emberek leggyakrabban bélrendszeri panaszokkal, szalmonellafertőzéssel, vérhassal fordultak szakemberhez.
– Idén négy hónap alatt az akut bélfertőzések számának növekedése tapasztalható. A legtöbb eset gyomor-bél hurut volt, a specifikus kórokozók közül a szalmonellózist 12 betegnél, vérhast pedig 5 mintában találtak.
Az átlagosnál magasabb számban a Bereznai, a Perecsenyi, a Volóci, Szolyvai és az Ungvári kistérség, valamint a megyeszékhely lakosai körében terjednek az említett kórok, közölte Viktorija Timcsik, a megye főepidemiológusa.
Bár lekerült a címlapokról, továbbra is jelen van a lakosság körében a koronavírus.
– Az elmúlt héten 37 esetet észleltek megyénkben. Jelenleg 32 személy szorul kórházi ellátásra, 12 oxigéntámogatásra, 3 intenzív kezelésre – mondta el dr. Polyák Mihály, a megyei infektológiai kórház főorvosa, aki hozzátette, hogy a kórházi ágyak kihasználtsága május eleje óta felére, 8-ról 4 százalékra csökkent. A legtöbb Сovid-beteg jelenleg Munkács, Beregszász és Nagyszőlős kórházaiban van.
A szakemberek a hepatitis B és C típusától szenvedők számának emelkedését is tapasztalják.
S mivel rendkívül veszélyes következményei vannak, a főorvos felszólította a szülőket, hogy mihamarább oltassák be gyermeküket a terjedő gyermekbénulás ellen is.
– Kárpátalja és Rivne megyében a tavalyi év végén rögzítették a gyermekbénulás fellángolását, amire válaszul az egészségügyi tárca a 6 éven aluli gyerekek mihamarabbi célzott védőoltását javasolta. Ennek ellenére megyénkben az átoltottság máig alacsony: idén az 1 éven aluli gyermekek 20, a 18 hónap alattiak 20, a 6 évesek 19, a 14 évesek 16 százaléka kapott vakcinát.
Az alacsony immunizálási szint következményeként ötévente kitör a kanyarójárvány. Jelenleg az 1 évesek 16,7, a 6 évesek 12,9 százaléka részesült védőoltásban. Ez nagyon alacsony arány. A fertőzés továbbterjedésének megakadályozása érdekében legalább 95 százalékos oltottsági szint szükséges, hangsúlyozta dr. Polyák Mihály.
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a felnőttek körében terjed a diftéria.
Hadiállapot idején nagyobb a kockázata a fertőzés terjedésének a sebeken vagy szennyeződéseken keresztül, ezért a tetanusz védőoltások most aktuálisabbak, mint valaha. Ennek ellenére idén a felnőttek mindössze 3,7 százaléka kapott diftéria- és tetanuszoltást. A gyerekek körében sem sokkal jobb a lefedettség: a szamárköhögés, a diftéria és a tetanusz elleni komplex vakcinát csupán az egy éven aluliak 19,4, a 18 hónap alattiak 18 százaléka kapta meg.
Polyák Mihály kiemelte, mivel nagyon súlyos fertőzésekről van szó, az egészségügyi dolgozók, főleg a családorvosok részéről aktívabb felvilágosító munkára van szükség.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.