Az ukránok 59 százaléka engedélyezné a fegyverviselést nyilvános helyeken azon állampolgárok számára, akik megfelelnek a jogszabályi előírásoknak – derült ki abból az országos felmérésből, amelynek eredményét az elmúlt héten hozták nyilvánosságra. A belügyminisztérium által a Gyija elnevezésű, állami szolgáltatásokat nyújtó alkalmazáson keresztül indított online felmérésen egy hét leforgása alatt több mint 1,7 millióan nyilvánítottak véleményt. A válaszadók 22 százaléka elfogadhatatlannak tartja a civilek szabad fegyverviselését, míg 19 százalék szerint, minden törvénytisztelő állampolgár tarthatna pisztolyt, de azt csak a lőtéren használhatná, nem viselhetné nyilvános helyeken.
Szabó Sándor
Még korábban a Rejting szociológiai csoport által végzett közvélemény-kutatásból az derült ki, hogy az ukrajnai háború kezdete óta több mint kétszeresére nőtt azok száma, akik támogatják a civilek fegyverviselési jogának biztosítását. Merőben más eredménnyel zárult a Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán az elmúlt héten indított reakciógombos szavazás. Ami a nem reprezentatív felmérés eredményét illeti, a válaszadók 85 százaléka ellenzi a szabad fegyverviselést,
mindössze 15 százalék gondolja úgy, hogy lehetővé kéne tenni az erre való jogot Ukrajnában.
A kommentelők közül többen is érvekkel próbálták alátámasztani véleményüket. Egyikük az ellenzők közül azt írta: „rengeteg az elmebeteg, akik meg tudják vásárolni a szükséges orvosi igazolásokat”. Egy másik Facebook-felhasználó a támogatók táborából azzal érvelt, hogy lényegében bárki tud magának szerezni fegyvert, vagy kellő kézügyességgel készíteni, amit jogtalanul használhat, viszont az átlagember nem képes megvédeni magát és családját. Ha pedig valaki lőfegyverrel támad, a konyhakés igen kevés a védekezésre – vélekedett a kommentelő. Varga Csaba olvasónk nem támogatja a törvénytervezetet, mert véleménye szerint már most is vannak olyanok, akik ok nélkül használják fegyverüket. Mester József azért támogatná a fegyverviselés liberalizálástát, hogy meg tudja védeni magát és tulajdonát, ugyanis a közbiztonság sokat romlott az utóbbi években Kárpátalján.
Az ukrán parlament február végén első olvasatban megszavazta azt a törvénytervezetet, amely lehetővé tenné a civil lakosság körében a legális fegyverviselést. A Legfelső Tanácsban már készül a szabad fegyvertartásról szóló törvény második olvasata.
Az elmúlt héten Denisz Monasztirszkij belügyminiszter azt nyilatkozta, minden ukrajnai állampolgárnak hozzá kellene jutnia lőfegyverhez, hogy megvédhesse vele az otthonát.
Kifejtette, a lakosság valójában február 24 óta tesztelve van fegyverviselésből, hisz több tízezer fegyvert osztottak szét a nagyvárosokban. Hozzátette: ma a legtöbb fegyvertulajdonos a fronton van, és Harkivban, Doneckben, Luhanszkban, Zaporizzsjában, Herszonban védi az országot. Ugyanezen a véleményen van Olekszij Reznyikov védelmi miniszter is, aki azt mondta, a tilalmak helyett szabályozni kell a fegyverhasználatot. Becslések szerint 10 ezer be nem jelentett fegyver van a lakosság kezén. Szintén az elmúlt héten Igor Klimenko egészen megdöbbentő statisztikát közölt. A rendőrség vezetője elmondta, hogy Ukrajnában 37 százalékkal nőtt a lőfegyverhasználattal összefüggő bűncselekmények száma. Klimenko ennek ellenére helyes döntésnek nevezte a polgári lakosság tömeges felfegyverzését. Mint ismeretes, néhány óra alatt 10 ezer gépkarabélyt osztottak ki egyszerűsített eljárással olyan önkénteseknek, akik azt mondták, hogy készek megvédeni a fővárost az oroszoktól. Klimenko ennek ellenére úgy véli, amíg a háború tart, addig gond lesz az illegális fegyverhasználattal. A kivonuló orosz csapatok által hátrahagyott fegyverek is veszélyforrást jelentenek.
Olekszandr Teszka, az Ungvár Lövészklub alapítója és vezetője elmondta, a készülő törvénytervezet egyik fő eleme, hogy lehetővé tenné a polgárok számára rövid csövű huzagolt lőfegyver, azaz pisztoly vagy revolver birtoklását, illetve alkalmazását önvédelem céljából.
A sportlövő támogatja a törvényt, bár ő az első néhány évben csak azoknak adna fegyverviselési engedélyt, akiknek már van fegyvertartási engedélye.
– A fegyvertartás jelenleg sem tiltott Ukrajnában – fogalmazott a szakértő. – Ezt a mai napig egy 1998-ban elfogadott belügyminisztériumi rendelet szabályozza. Ezek szerint a 21. életévüket betöltött, büntetlen előéletű polgároknak jogukban áll huzagolatlan és huzagolt hosszú csövű félautomata lőfegyvert, azaz vadászpuskát vagy karabélyt tartani. Ugyanakkor rövid csövű lőfegyver, tehát pisztoly vagy revolver tartása civilek számára tilos. Az engedélyezett lőfegyvert a tulajdonos köteles széfben tartani, töltetlen állapotban. Bármilyen célú felhasználásához, például vadászathoz, további engedélyek szükségesek.
Olekszandr Teszka a jelenleg érvényben lévő törvények alapján a fegyvertartási engedély kiváltását a vezetői engedély megszerzéséhez hasonlította. Kell hozzá az egészségi alkalmasságot igazoló orvos szakvélemény, mely elsősorban pszichológiai, narkológus orvosi és látásvizsgálatot jelent. Az igénylésnél be kell nyújtani az erkölcsi bizonyítványt, valamint részt kell venni egy elméleti tanfolyamon, amelyet a belügyminisztérium alá tartozó Dinamo Lövészklubban bonyolítanak le. Az oktatás során elsősorban a fegyvertartás szabályaira és a jogszabályi hátterére helyezi a hangsúlyt. Az engedély kiadása előtt ellenőrzik a széf meglétét.
Az engedély kiváltása megközelítőleg 1000 hrivnyába kerül.
A kiállított engedéllyel a tulajdonos bármilyen huzagolatlan és huzagolt hosszú csövű félautomata lőfegyvert vásárolhat. Ezt követően a fegyvert regisztráltatni kell a rendőrségen. Háromévente kell megújítani a fegyvertartási engedélyt, amely egy orvosi vizsgálatot jelent. A fegyvert jelenleg vadászatokon, lövészklubokban és katonai gyakorlótereken lehet használni.
– A készülő jogszabálytervezet elsősorban azért fontos, hogy legalizálják a már kézen lévő fegyvereket – fogalmazott a férfi. – A tapasztalat és a külföldi gyakorlat azt mutatja, hogy a legálisan tartott fegyverrel ritkábban követnek el bűntényeket. Viszont nem adnék mindenki kezébe fegyvert, aki bejön az utcáról. Ukrajnában nagyon alacsony szinten van a fegyvertartási kultúra, amely az utóbbi években ugyan valamelyest javult, viszont messze van még a megfelelő szinttől. Korábban az iskolában voltak erre irányuló tanórák, amelyek kikoptak a tanintézményekből, viszont 2014-et követően azt visszahozták az oktatási rendszerbe. Van egy generáció, mely úgy nőtt fel, hogy nem is találkozott fegyverrel. Véleményem szerint az első években csak annak engedném a szabad fegyverviselést, akinek már van fegyvertartási engedélye. Ugyanakkor, akik a jövőben kiváltják majd ezt az engedélyt, nagy valószínűséggel soha nem fogják használni a megvásárolt fegyvert. Egyébként is önvédelem esetén kizárólag a legvégső esetben szabad elsütni a fegyvert, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy elkerüljük a használatát.
Sokan Amerikát hozzák fel negatív példaként, arra hivatkozva, hogy az ottani liberális fegyvertartási szabályok miatt történik ennyi fegyveres bűncselekmény.
De ha megnézzük, mely államokban fordulnak elő ezek az esetek, kiderül, hogy többnyire ott, ahol a fegyvertartásról szóló törvények kevésbé engedékenyek.
A lövészklub vezetője szerint a 2014-es kelet-ukrajnai konfliktus kitörése valamint a Krím-félsziget annektálása után a közvélemény egyre inkább támogatólag lépett fel a fegyverviselés kapcsán.
Vannak olyan példák is, hogy akik korábban idegenkedtek a fegyverektől, 2014 után kiváltották az engedélyt és otthon széfben tartanak puskát.
– Február 24-e után olyan mértékben növekedett a fegyverviselést támogatók száma, amit egy hónappal korábban nem is gondoltam volna – emelte ki. – A fegyvertartás önfegyelemre is nevel. – Egyre többen jelentkeznek hozzánk fegyverhasználati alapismeretekre, annak ellenére, hogy a lövészklub profiljába nem tartozik bele a marokfegyverek használata. Jelenleg nem tartunk lőgyakorlatokat, mivel ezeket korábban katonai lőtereken végeztük, ám ez jelenleg nem engedélyezett, így többnyire elméleti foglalkozásokra járnak hozzánk, ahol elsajátítható a fegyverek működési elve, biztonságos használata.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.