A GENIUS Jótékonysági Alapítvány a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolával együttműködve november 6-9. között tudományos napokat szervezett. A rendezvénysorozat megnyitójára a főiskola Apáczai Csere János Könyvtár központi olvasótermében került sor. Három lábon álló fórumról van szó, 6-7-én vitaesteket tartottak humán és reál témakörben, 8-án kezdődött a tudományos alapismeretek képzés, 9-én pedig a Fiatal Kárpátaljai Magyar Kutatók Konferenciáját rendezték.
A megnyitón Hajgató Tamás, a beregszászi magyar külképviselet konzulja köszöntő beszédében kiemelte, fontos, hogy a tehetséges, értelmes fiatalokat segítve, ösztönözve ilyen témájú konzultációk legyenek.
– A magyar tudományosság megkérdőjelezhetetlenül a világ élvonalában szerepel, magyar tudósok munkálkodnak a világ legnagyobb egyetemein, kutatóhelyein, tudományos intézeteiben.
A magyarság rengeteg tehetséges, kreatív embert adott a világnak, amit értelmezhetünk egyfajta adományként is.
De tény, hogy a kitartó munka és a megalapozott ismeretek komoly szerepet játszottak az eddig elért tudományos sikerekben, és biztos vagyok abban, hogy egyre több magyar tudós viszi majd jóhírünket a nagyvilágban – jegyezte meg a diplomata.
Váradi Natália, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány irodaigazgatója megköszönte a jelen lévő professzoroknak, szakembereknek, amiért elvállalták hogy előadásokat tartanak. Emlékeztetőül elmondta, az alapítvány 2011-ben tehetséggondozás, -támogatás és -kutatás céljából jött létre.
– A mai nap bekapcsolódik a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatba, amit a Magyar Tudományos Akadémia 2003 óta szervez azzal a céllal, hogy bevigye az oktatást a tudományba, és fordítva, a tudományt az oktatásba.
Minden évben más mottót választanak, az idei a Határtalan tudomány és úgy hiszem, nagyon megfelelő, hogy a kárpátaljai és a határon túli kollégák, egyetemek, felsőoktatási intézmények bekapcsolódnak ebbe a programba – mondta.
Másnap, a Fiatal Kárpátaljai Magyar Kutatók Konferenciáján Váradi Natália kifejtette, a rendezvénynek az a célja, hogy tanácsokat adjon a fiatal kutatóknak diplomadolgozatuk, szakdolgozatuk, valamint PhD-dolgozatuk megírásához. Hiszen ide a harmincöt évnél fiatalabbak jelentkezését várták, akik a jövőben tudományos pályára szeretnének állni. Fontos, hogy a fiatalok olyan szakemberek előtt tartanak előadást, akik szakmájuk kimagasló egyéniségei, sokat bizonyított kutatók, professzorok, elismert emberek nemcsak Magyarországon, hanem a világ más pontjain is. A tizenhat fiatal kutató tizenhárom zsűritag előtt bizonyította meg tudását.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.