Hiperrealisztikus baleset-szimuláció Ungváron │KISZó-háttér

Valóságalapú képzést tartottak a kárpátaljai életmentőknek.

Magyarország a háború kitörése óta sokféleképpen segíti Ukrajnát, szinte megszámlálhatatlan humanitárius segélyt, orvosi eszközöket küldött már az országba. A hét elején a segítségnyújtás újabb módját találták meg. Egészségügyi szakembereket segítő életmentő tanfolyamot tartottak a megyeszékhelyen.

Magyar Tímea

A Magyarországi Taktikai Oktatási Központ, mely fizetett képzéseket tart, Kárpátalján Hangel S. Bálint, a Johannita Segítő Szolgálat képviselője és a Máltai Szeretetszolgálat segítségével ingyen, humanitárius akció keretében tette ugyanezt. Az egynapos elméleti és gyakorlati harctéri elsősegélynyújtó bemutató és oktatás Ungváron a városi mentőszolgálat bázisán zajlott. A résztvevők a szimulációs gyakorlatok során olyan praktikákat sajátíthattak el, amelyeknek nagy hasznát vehetik mind vészhelyzetben, mind a harctéren megsérülők ellátása során, amikor az életmentés szempontjából minden perc számít.

A képzés elején bábokon mutatták be az életmentés fogásait, amit megbeszéltek és begyakoroltak a tanfolyam résztvevőivel. Majd egy hiperrealisztikus balesetszimuláció következett.

Amint azt Hegedűs László, az oktatási központ alapítója és vezetője lapunknak nyilatkozva elmondta, ez a sérültellátás olyan mértékben élethűnek tűnik, hogy az emberek olykor összemossák a valósággal.

S ezáltal vészhelyzet esetén már nem esnek pánikba, az ellátás alatt képesek kontrollálni tetteiket, tehát az alapkészségeket olyan szintre felfejlesztik, hogy a segítők tudják, hogyan lássák a leghatékonyabban a bajbajutottat.

A képzés egyik résztvevője, Andrij Szemegyij, az ungvári mentőszolgálat orvosa kifejtette, rendkívül hasznos készségeket, fogásokat sajátíthattak el a kötések felhelyezése, a vérzéscsillapítás terén.

– Mivel nem gyakran találkozunk politraumákkal, mindenképpen nagyon hasznos a tanfolyam. Megbeszéltük és begyakoroltuk az eljárásokat, azt is, vészhelyzet esetén mivel helyettesíthetjük a hiányzó eszközöket. Mindezt továbbadjuk azon kollégáinknak is, akik nem vehettek részt az oktatáson.

– A Taktikai Oktatási Központot 2018-ban alakítottuk hozzáértő szakemberekből.

Szakterületünk a taktikai és harci orvoslás oktatása, a hiperrealisztikus és magával ragadó szimulációk, beleértve a stresszoltás tréningeket is. Mottónk: „Felkészítünk a legrosszabb napodra”.

Tanfolyamokat kínálunk Magyarországon és az Európai Unió más országaiban a kezdőtől a haladó szintig, a katonai, rendészeti, sürgősségi szolgálatokig, egészségügyi szolgáltatókig, diplomáciai testületek magánbiztonságáig, civil szervezetekig és haditudósítókig mindenkinek, aki ezt igényli – tudtuk meg Hegedűs Lászlótól. – A hagyományos életmentési praktikáktól eltérően mi a taktikai medicinára helyezzük a hangsúlyt, ami arra épül, hogy egy erőszakos környezetben, rendkívül agresszív háborús övezetben, hogyan lehet ellátni a sérülteket. Ennek más az algoritmusa, más eszközöket használunk, ehhez más szemlélet szükséges. Ha a tanfolyam résztvevői megtanulják kezelni a stresszt, jobb ellátásra képesek, jobban meg tudják védeni magukat és a sérültet is. Azt tapasztaljuk, hogy mióta Ukrajnában kitört a háború, nő az igény a szolgáltatásunk iránt.

A központ munkatársai, mint megtudtuk, az Amerikai Egyesült Államokból, az Egyesült Királyságból, Németországból érkezett, illetve magyarországi tapasztalt oktatók, a téma szakértői és okleveles taktikai orvosoktatók, akik több éves tapasztalattal rendelkeznek ezen a területen.

– Valamennyi oktató- és szimulációs berendezésünk – a vérzésszimulátoroktól az öltönyökön át a legfejlettebb traumabábokig – a legmodernebb technológia alapján készült, a világ különböző pontjain működő MIL & LE egységek operatív és orvosi képzése során már bizonyított.

A Moulage művészeink több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek a filmiparban, így a legreálisabb áldozatokat mutatják be képzéseinken. Valós forgatókönyveket használunk. A legmodernebb, legkorszerűbb szimulációs eszközök és filmes speciális effektusok segítségével küzdhetünk a valóditól megkülönböztethetetlen sérülések ellen. Egyedülálló mentális taktikai fókuszú program került be kurzusainkba, amely felkészíti a hallgatókat a vészhelyzetek során fellépő pszichés nyomás kezelésére. Arra törekszünk, hogy az operatív medicina klinikai, oktatási és kutatási tevékenységei révén javuljanak az eredmények.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó