Mikor született és milyen néven anyakönyvezték Puskás Ferencet? Hány évesen igazolt első focicsapatához, a Kispest AC-hez? Mi volt Spanyolországban a beceneve, hányszoros, magyar válogatott? Melyik évben nyerte el az évszázad legjobb férfi sportolója díjat? Többek között ilyen és ehhez hasonló kérdések hangzottak el a Magyarország Ungvári Főkonzulátusa által szervezett Puskás Ferenc-emlékesten. Az ungvári Ilko Galériában kedd délután rendezett vetélkedő után az iskolásoknak levetítették a Puskás Hungary című életrajzi filmet.
A jelenlévőket, Magyarország ungvári főkonzulja köszöntötte. Buhajla József aki örömmel emelte ki, hogy öt iskola diákjai jelentkeztek a vetélkedőre, amit hagyományteremtő szándékkal rendeztek meg.
– Puskás Öcsit mindenki ismeri, dolgozott a világ több kontinensén, mindenütt rajongtak kedves, vidám és lenyűgözően nagyvonalú egyéniségéért. Legendás sportember, legendás játékos volt, aki szívét-lelkét adta az Aranycsapatért.
A magyar válogatottal szinte minden mérkőzést megnyertek, sajnálatos módon a legfontosabbat, a világbajnoki döntőt elveszítették, és csak másodikként végeztek. Reméljük, hogy egyszer majd a magyar válogatott ismét ilyen legendás hírű játékosokból áll majd – fogalmazott a főkonzul.
Buhajla József elmesélt a diákoknak egy történetet. Az egyik válogatott mérkőzésen az ellenfél kivonult melegíteni a pályára. Keményen készültek, eközben Puskásék a kezdőkörbe mentek, és azt játszották, hogy a félpályáról a kapujuk felé rúgták a labdát, de úgy, hogy az csak a felső lécet érinthette. Az ellenfél egy idő után megunta a bemelegítést, és némán nézte őket.
– Azt gondoltuk, hogy az elmúlt feszült időszakra való tekintettel az év vége felé kerítsünk sort egy olyan eseményre is, ami gyakorlatilag sportdiplomáciai tevékenység, hisz 2019-ben Budapest lesz Európa Sportfővárosa – nyilatkozta lapunknak Buhajla József.
A vetélkedőn 12-14 év közötti diákok, az Ungvári 10. Számú Dayka Gábor Középiskola, a Drugeth Gimnázium, a Csapi 2. Számú Széchenyi István, a Ráti, illetve a Nagydobronyi Középiskola négyfős csapata vett részt. Az indulóknak harminc kérdésre kellett válaszolniuk, könnyítésképp a válaszokat is megadták, csak a szerintük helyes betűt kellett leírniuk egy lapra. A kérdések a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett olimpiai arany- és világbajnoki ezüstérmes magyar labdarúgó, az aranycsapat kapitányának életét és pályafutását ölelték fel. Előfordult, hogy egy-egy válasznál kisebb viták is kialakultak, viszont pozitívum, hogy alig lehetett tanácstalan arcokat látni. Érdekességként említhető, hogy három vegyes összetételű csapat mellett volt egy tisztán fiú és egy lánycsapat is.
A pontok összeszámolása után hirdették ki az eredményt.
A 4. helyen a rátiak, a harmadikon a csapiak végeztek, azonos pontszámmal megosztott második helyezést ért el a Dayka Gábor Középiskola és a Drugeth Gimnázium csapata, az első hely a nagydobronyi iskolásoké lett, ők adták a legtöbb helyes választ.
A részvevők érmeket, Puskás életéről szóló kiadványokat kaptak, a dobogósok focilabdával gazdagodtak, az első helyezett pedig egy serleget vehetett át a főkonzultól.
– Az előzetes felkészülés során felosztottuk egymás közt a Puskás Ferenc életrajzát és pályafutását tartalmazó háttéranyagot, így igazi csapatmunka volt ez a győzelem – árulta el a KISZó-nak a sikerük titkát Fedurcya Richárd, a nyertes csapat tagja.
Az est második részében levetítették Almási Tamás főként archív anyagokból gyúrt Puskás Hungary című dokumentumfilmjét. A film néhol mosolyra fakaszt, másutt pedig nagyon megható és elgondolkodtató.
Szabó Sándor
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.