A GENIUS Jótékonysági Alapítvány hosszú évek óta gyakorlatilag folyamatosan megszervezi programjait, még a háború is csak rövid időre állította le őket, ugyanis fő elvük és céljuk a helyi magyar gyerekek, fiatalok felkarolása, tehetséggondozása. Az idei nyáron sem unatkoznak az iskolások, hiszen tucatnyi tábor várta, várja a jelentkezőket.
Hegedűs Csilla
– Alapítványunk a táborokat nem most álmodta meg, van, amelyik már tizenkét éves múlttal rendelkezik. Az utóbbi időszak nem kedvezett e tevékenységnek, mi mégis, a Covid ellenére, a háború árnyékában is, igazodva a szabályokhoz és lehetőségekhez, folytatjuk a munkát – kezdte beszélgetésünket dr. Váradi Natália, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány igazgatója.
Megtudtuk, idén június 27-én indult a program, mégpedig a Gitártábor, ahol megzenésített verseket is elsajátíthattak a gyerekek.
– A tábor színhelyéül a Republic zenekar egykori frontemberének, Cipőnek a szülőfaluját, Kisgejőcöt választottuk, és mivel idén Petőfi-év van, lánglelkű költőnk Ivaskovics József által megzenésített verseit tanulták a táborlakók. Ennek a programnak egyébként Ivaskovics József a fő húzó ereje, mint ahogy a többi rendezvénynek is vannak szakmai vezetői. Azon a héten még két sportversenyünk is volt, mert fontosnak tartottuk, hogy a sok bezártság után a gyerekek egy kicsit kimozduljanak. Az idén a megszokottnál több sporthoz kapcsolható alkalmat szervezünk. A Buzánszky Jenő Labdarúgó és a Zupkó József kézilabda emléktorna már lezajlott, mindkettőn több mint 130 fiatal vett részt. A nagydobronyi sporttábor is sikeresen befejeződött. A napokban Beregszászban gyakorolhatnak a sportokat szerető gyerekek. Július végén és augusztus közepén Tiszapéterfalvára várjuk a fiatalokat. Mindeközben Beregszászban a zongorázni tanítják a gyerekeket. Idén, immár második alkalommal sikerült megszerveznünk a verstábort, és természetesen színjátszótáborunk is lesz. A nyárra összesen tizenkét különböző rendezvényt terveztünk.
– Meddig tartanak?
– Hétfőtől szombatig. Korábban ötnaposak voltak, de azért döntöttünk úgy, hogy még egy napot hozzáteszünk, hogy a péntek-esti záró esemény után, ahol a gyerekek táncolhatnak, karaokézhatnak, a tábortűz körül énekelhetnek, másnap délelőtt kellemesen elfáradva térhessenek haza.
A GENIUS nemcsak a sportra fektet nagy hangsúlyt, két népzenei és néptánctábort is szervezett, Nagydobronyban és Beregszászban. Ezek mellett augusztus 8-12 között „Szól a Fülemüle!”– Népzene és Néptánctábort is terveznek, melyen a hagyományőrző és -kedvelő fiatalok profi magyarországi zenészektől és táncosoktól tanulhatnak. A jelentkezőket július 30-ig várják.
– A keret minden táborra harminc fő. Azonban ennél gyakran többen jelentkeznek, és mi úgy döntöttünk, nem utasítunk el senkit.
A Jankovics Mária Alkotótáborunkba például háromszoros túljelentkezés volt, ezért két helyszínen, Beregszászban és Tiszapéterfalván szervezzük meg azt. Sajnos meg kell említenünk, hogy, különböző okok miatt, nem minden bejelentkezett gyermek jön el, a harmincas létszámot azonban tudjuk tartani – jegyezte meg az alapítványigazgató.
Natália elmondta, a gyerekek szemmel láthatóan remekül érzik magukat a táborokban, jó látni, amikor találkozáskor egymás nyakába borulnak, tele vannak szeretettel, ki vannak éhezve a közösségi életre. Az pedig külön öröm – főként a nevelők és pedagógusok számára –, hogy fegyelmezettek, szófogadóak, tisztelettudók.
– A mi feladatunk pedig az, hogy minden 10-17 év közötti fiatal megtalálja a tehetségének megfelelő programot, amivel hasznosan tölti a nyarat, közösségben van, és élményeket gyűjt – tette hozzá.
– Rengeteg a visszajáró gyermekünk A szülők részéről is kitűnőek a visszajelzések, hiszen tudják, hogy csemetéik jó kezekben vannak, biztonságban tudják őket, hiszen a bentlakásos táborainkban mindent megkapnak, amire csak szükségük van.
– Van elég szakember?
– Hála Istennek van. Sokan itthon maradtak, vagy hazajönnek a táborok időszakára, és végzik a munkájukat, de anyaországi szakemberek, pedagógusok is érkeznek, és segítenek. Emellett főiskolai hallgatók gyakorlatukat teljesítve szintén kiveszik a részüket a nevelésből. Mindez azt bizonyítja, hogy hála Istennek nem ment el mindenki, hiszen van elég oktató és több száz gyermek is, akik alig várják, hogy részt vegyenek a táborokban.
Váradi Natália összegzésként elmondta: Úgy vélem, az életünk olyan, mint egy hajózás a nyílt óceánon. Nyilvánvaló, hogy egy hajó sem járja az óceánt úgy, hogy ne találkozna viharral. Nem lehet tudni, milyen vihart kapunk a következő órában, de ne feledjük, hogy a hajón egy kormányos is van, aki arra kormányoz, ahová éppen szükséges, Isten segítségével. A lényeg, hogy a lehető legkevesebbet dobjunk a tengerbe a rakományból, hogy a hajó haladni tudjon és ehhez bölcsesség kell. „Ha pedig valakinek nincsen bölcsessége, kérjen Istentől, aki készségesen és szemrehányás nélkül ad mindenkinek, és meg is kapja”. Jakab 1:5.
Ezzel azt akarom kifejezni, hogy nem szabad félnünk, megtorpannunk, mert nem a félelem lelkét adta nekünk a Jó Isten.
A Jó Isten segítségével minden napot túl kell élni. Minden korszaknak megvoltak a maga tragédiái, nemcsak mi élünk át nehéz időszakot a 21. században. Korábban is éltek meg elődeink nagyon sok nehézséget, és sajnos valószínűleg az utánunk élőkre is sok nehézség vár, mert minden kornak megvannak a maga kihívásai. Mi az elmúlt hónapokban is kerestük a kiutat, úgy kormányoztuk a hajót, hogy az jó helyre jusson, mert ha elég nemes a cél, a körülmények nem számítanak.
A táborok augusztus 20-ig tartanak, az utolsó a tiszapéterfalvai sporttábor lesz, illetve a nyári szezon zárásaként augusztus 25-én rendezik majd meg a ZeneVarázslat zongoraképzés záró hangversenyét.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.