A GENIUS Jótékonysági Alapítvány szervezésében csütörtökön rendezték meg a VII. Kárpátaljai Vándoregyetemet a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. A vándoregyetem a Soós Kálmán ösztöndíjprogram keretén belül valósul meg, emelte ki Váradi Natálija. A résztvevők négy előadáson vehettek részt, reál és humán szekcióban.
– A vándoregyetem célja, hogy betekintést nyerjetek olyan elismert szakemberek kutatási területeibe, témaköreibe, ami fontos és közkedvelt a kárpátaljai magyarság és a jelenlegi tudomány számára – intézte szavait a diákok felé az alapítvány irodaigazgatója. − A tanulás a leghatékonyabb, a legerősebb eszköz arra, hogy megreformáljuk a világot. A tudás semmit nem ér, ha azt nem adjuk át olyan embereknek, mint amilyenek ti vagytok, akik érdemesek rá. A GENIUS Jótékonysági Alapítvány és a főiskola közösen szervezi ezt és még számos más olyan fontos programot, amely a ti fejlődéseteket, tudásotokat, lehetőségeiteket szélesíti és biztosítja.
Hiszen nem számít, hány évesek vagyunk, hány diplománk van, milyen karriert futottunk be, vagy milyen munkahelyünk volt eddig, mindig tanulni kell – biztatta a jelenlévőket Váradi Natália.
Csatáry György, a Lehoczky Tivadar Intézet igazgatója Soós Kálmánnak, a főiskola első rektorának, történésznek a munkásságáról beszélt.
A vándoregyetem idei előadói Kohut Erzsébet, a biológia tanszék, Szemjon Viktória, a társadalomtudományi tanszék, Gönczi Sándor, a földrajz és földtudományi tanszék, illetve Sztojka Miroszláv, a matematika és informatika tanszék képviselői voltak.
– Hetedik alkalommal rendezik meg a vándoregyetemet. Milyenek a tapasztalataik? – kérdeztük Váradi Natáliát.
– Azt gondolom, hasznos a vándoregyetem, mindig sok diák vesz részt az előadásokon. Ez azért jó és fontos számukra, mert ha valamelyikük a Zrínyi Ilona Kárpátaljai Magyar Szakkollégiumba jelentkezik, már látta és tapasztalta, hogyan zajlik tanári, professzori szinten a kutatói munka.
A vándoregyetem egyébként minden éven három helyszínen, az Ungvári Nemzeti Egyetemen, az Ungvári Szent Gellért Katolikus Szakkollégiumban, illetve a Rákóczi főiskolán valósul meg.
Olyan előadók jelentkezését várjuk, akik ebben a három intézetben dolgoznak, doktori fokozattal rendelkeznek, és nagy érdeklődést kiváltó kutatási eredményekkel rendelkeznek. És esetleg egy-egy diák − bekapcsolódva ezekbe a kutatási előadásokba, témákba − folytat valamilyen kutatást.
– De más funkciót is betölt a program.
– Így van, ez egy három lábon álló projekt. A Soós Kálmán ösztöndíjprogram egyik lába a vándoregyetem, a másik a kárpátaljai magyar szakdolgozatok, diplomamunkák, kutatómunkák ösztöndíjjal való támogatása.
Az idén 33 diák kap ösztöndíjat.
A harmadik láb (szintén tanárok, kollégák írják) a felsőoktatásban használt szaknyelvi szótárak, vagy jegyzetek készítése, melyek a diákok vizsgákra, szemináriumokra való felkészülését segítik. Idén 15 jegyzetet nyújtottak be, a tanács ebből kilencet támogat ösztöndíjjal.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.