Lehel László: A segélyezési rendszer fenntarthatóságát hosszú távon is biztosítani kell

A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet az utóbbi hónapokban Herszon, Odessza, Harkiv és Krivij Rih megyére is kiterjesztette segélyezési programjait

– Már hosszú ideje dolgozunk Ukrajnában – kezdte Lehel László, akivel az újabb segélyszállítmány apropóján beszélgettünk. – Első körben Kárpátalján indítottuk el az intenzív segélyezési programot. Több mint 250 intézménybe szállítottunk segélyeket, ahova belső menekülteket helyezett el a helyi közigazgatás. Rendszeresen szállítottunk élelmiszert és felszereléseket, hogy élhetőbb körülményeket teremtsünk a menekülteknek. Ezt a munkát folytattuk, de kibővítettük a tevékenységünket azzal, hogy Lembergben és Kijevben nyitottunk irodát. Ez azt jelenti, hogy Lemberg környékén nagyon intenzíven tudjuk segíteni a belső menekülteket. Kijev megyében a magyar kormányzati támogatásnak a fókusza Bucsában van. Most érkeztem onnan. Megtörtént a technikai átadása egy konténeróvodának, ide hatvan gyerek jár. A jövőben más projekteket is tervezünk.

A segélyszervezet elnök-igazgatója kitért arra is, hogy az utóbbi hetekben elkezdték a dél-ukrajnai területek segélyezését is.

Búcsú Kis Sándortól – Eltemették a háború magyar áldozatát

– Kijevi munkatársaink rendszeresen felkeresik azokat a vidékeket, amelyek támogatásra szorulnak – fogalmazott. – Herszonban van egy nagyon jól szervezett csapatunk, mellyel állandó kapcsolatban vagyunk. A helyi önkormányzattal együttműködve meghatározzuk, miben tudunk ott segíteni. Így merült fel, hogy generátorokra lenne szükségük. Nyilván az volt az elsődleges szempont, hogy egyszerre több háztartást is el tudjunk látni árammal, így olyan generátorokat vásároltunk, amelyekre egyidejűleg 3-4 ház is rácsatlakozhat. Nem nagy dolgokra kell gondolni, az a lényeg, hogy fűtés, villany legyen azokban az otthonokban, ahol jelenleg szünetel az áramszolgáltatás. Sokan eljöttek a megszállt területekről. A térségben maradtaknak tartós élelmiszert viszünk.

Lehel László kiemelte, tíz hónapja tart a háború, így a  segélyezési rendszer fenntarthatóságát hosszú távon is biztosítani kell. Mint fogalmazott, Magyarországon egyetlen szervezetként nagyon komoly nemzetközi reputációval rendelkeznek.

– Ez azt jelenti, hogy vannak hozzáféréseink olyan pénzalapokhoz, amelyekhez csak nagy nemzetközi szervezetek jutnak hozzá – húzta alá. – Például amikor az Európai Unió pénzügyi támogatást ígér Ukrajnának, van egy rész, amelyet megpályázhatnak a segélyszervezetek. Mi is ezt tesszük. Nem lehet csak úgy bekerülni ebbe a rendszerbe. De az ENSZ-nek is vannak alapjai. Nemrég egy 800 ezer eurós ENSZ pályázatot nyertünk el, amelyet Harkiv megye megsegítésére fordítunk majd. Érezhetően megcsappantak a magyarországi felajánlások, és a háború miatt a magyar költségvetés sincs rózsás helyzetben. Tehát nem számíthatunk arra, hogy növekedni fognak ezek az összegek. Ezért figyeljük a nemzetközi pályázatokat és ezeket próbáljuk felhasználni a segélyprogramjainkhoz. Viszonylag jó a helyismeretünk, elég közel van hozzánk ez a gondolkodásmód, ez a kultúra. Az a tapasztalatom, hogy az ukránok segítőkészek, ahol a magyar szervezetek megjelennek, mindenhol szívesen fogadnak minket és együttműködnek velünk – hangsúlyozta Lehel László.

Hozzátette: az első hetekhez képest letisztultabbá vált az ukrajnai segélyezés.

Elmondta, ahogy az a katasztrófahelyzeteknél is lenni szokott az első hónapokban kaotikus volt a helyzet, mostanra viszont sokkal jobban lehet tervezni a segélyszállítmányokat, célirányosabb a segítségnyújtás.

Már csak a több évtizedes szakmai múlttal és tapasztalattal rendelkező szervezetek vesznek részt a segélyezésben. Eddig ezer kamionnyi humanitárius segélyszállítmányt juttattunk el Ukrajnába, ami több mint százezer kilónyi segélyt jelent.

– Ez csak úgy történhet, hogy kikérjük a helyi szervek véleményét arról mire van szükségük – jelentette ki. – Kiderült, hogy a déli megyéket leszámítva nincs élelmiszerhiány Ukrajnában, így az utóbbi időszakban elsősorban az újjáépítésre koncentrálunk. Iskolák, óvodák újjáépítésében igyekszünk segíteni, jelenleg erre összpontosítjuk az erőinket. Ennek keretében a Kijevhez közeli Bucsában megtörtént annak az épületnek az alapozása, amelyben egy körzeti orvosi rendelő és adminisztratív szolgáltatási központ kap majd helyet – értékelte az elmúlt hónapokat Lehel László.

Tart a több mint harminc herszoni gyermek táborozása Sátoraljaújhelyen

Forrás:
KISZó/Fotó:archív felvétel
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó