Prófusz Marianna kiállítása Beregszászban ● Kárpáti Igaz Szó

A Magyar Kultúra Napja alkalmából a Beregszászi Keresztény Értelmiségiek Szövetségének (KÉSZ) szervezésében állították ki Prófusz Mariannának, a népművészet mesterének munkáit. A rendezvénynek a Pásztor Ferenc Közösségi Ház adott otthont.

Hegedűs Csilla

– A beregi szőttes szívügyem, mert ez a mi kincsünk. Ezek a munkák az egyetemes magyar kultúrához tartoznak – emelte ki Molnár János beregszászi római katolikus plébános.

Jakab Eleonóra, a KÉSZ elnöke kifejtette, a Beregszászi Keresztény Értelmiségiek Szövetsége ezzel a kiállítással szeretne tisztelegni a Magyar Kultúra Napja előtt.

– Hálásak vagyunk Prófusz Mariannának, hogy közkinccsé tette számunkra ezt a csodálatos kollekciót – jegyezte meg.

A kiállítás anyagát Csernyiga Gyula református lelkész mutatta be. Mint mondta, hosszú évek óta jó ismerőse Prófusz Mariannának, aki a Nagyberegi Középiskolában emelt óraszámban kezdte tanítani a szövést, mint tantárgyat.

– Szőttesei bejárták a nagyvilágot, munkásságának elismeréseképpen számos nívós díjat vehetett át. Amellett, hogy lelkesen szőtt, oktatott, közel két évtizeden keresztül volt a Bereg Alkotó Egyesület elnöke – hangsúlyozta a lelkész.

A beregszászi konzulátus nevében Gyebnár István ideiglenes ügyvivő osztotta meg gondolatait. A diplomata megjegyezte, a mai zavaros világban nagyon fontos és példaértékű, hogy vannak még művészek, akik ilyen csodákat alkotnak, és továbbadják tudományukat. Azon reményének adott hangot, hogy ez a folyamat nem áll le.

Prófusz Marianna köszönetét fejezte ki édesanyjának, aki egész életében a támasza volt.

– A 60-70-es években a Nagyberegi Kolhoz több mint félszáz asszonynak adott munkalehetőséget, akik keresztszemest hímeztek és szőttek. Mára közülük sajnos már alig maradtak, akik folytatják ezt a tevékenységet, de öröm, hogy sok fiatal megtanulta tőlük a technikát, és gyönyörűen készítik a szőtteseket, a keresztszemeseket. Fontos, hogy megőrizzük ezt, mert ez a zsigereinkben van, és az a feladatunk, hogy kézről kézre, nemzedékről nemzedékre adjuk tovább – zárta szavait az alkotó.

Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke köszönetét fejezte ki Prófusz Mariannának, hogy megőrizte, továbbvitte és továbbadta népi kultúránk e gyöngyszemét.

Az ünnepség kulturális összeállításában Markó Veronika, a Tulipán Tanoda pedagógusa citerán adott elő egy népdalcsokrot, Hegyi Irén nyugalmazott harmonikatanár, a magyar kultúra lovagja vezetésével alkalomhoz illő dalokat énekelt a római katolikus egyházközség kórusa, a Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskola harmonikatanárai szintén zenei összeállítással kedveskedtek a jelenlévőknek.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó