Az IT az egyetlen exportágazat Ukrajnában, amely a teljes körű háború idején növekedett. Az informatikai üzletág az adók oroszlánrészét fizeti, tudatta a 24-es csatorna.
A 2022-es eredmények szerint az IT-ipar 7,34 milliárd dollár értékben biztosított valutabevételt az ukrán gazdaság számára, ami 400 millió dollárral több, mint 2021-ben.
2023. január 1-jén az információs technilógiai üzletágból Ukrajna költségvetésébe befolyt adók és illetékek összege 32,2 milliárd hrivnya volt.
Ez 4,4 milliárd hrivnyával, 16%-kal több a tavalyinál. Nőtt az informatikai területen szolgáltatásokat nyújtó egyéni vállalkozók száma is.
A háború alatt ez az iparág új akadályokba ütközött, elsősorban az áramkimaradások miatt. Ezt azonban sikerült megoldaniuk, többen átköltöztették cégeiket, illetve áramfejlesztőkkel látták el az irodáikat.
„Cégeink minden akadályt, még az áramkimaradásokat és a jelentősebb kommunikációs zavarokat is sikeresen leküzdik, így – bár lassabb ütemben – képesek biztosítani az iparág növekedését. A számítástechnikai szolgáltatások exportjából származó több mint hétmilliárd dolláros szám abból a szempontból is egyedülálló, hogy az ukrán IT-ipar fennállásának teljes történetében ez a legnagyobb mutató, amelyet éppen a háború alatt értük el.” – jegyezte meg Kostantin Vaszijuk, az IT Ukraine Association ügyvezető igazgatója.
Legutóbb pedig arról számoltak be, hogy egyes cégek alkalmazottait tilos besorozni a hadseregbe.
De ez csak azokra a munkatársakra vonatkozik, akik a vállalatnál „kritikus” státusszal rendelkeznek. Egy cég a hadköteles férfiak legfeljebb 50 százalékát „foglalhatja le”, vagyis tarthatja vissza őket attól, hogy besorozzák.
A távközlési és informatikai cégek alkalmazottai abba a kategóriába tartoznak, akikre nem vonatkozik a katonai behívás.
Ehhez azonban az is szükséges – a digitális átalakulásért felelős minisztérium beszámolója szerint –, hogy az alkalmazottak legalább három kritériumnak megfeleljenek az általuk meghatározott listából, aminek egyike, hogy az év során több mint 1,5 millió euró adót fizetett be az állami és a helyi költségvetésbe, a vámilletékeken kívül, valamint több mint 32 millió euró bevételhez jutott az elmúlt évben (hitelek és kölcsönök nélkül).
Korábban a 24-es csatorna arról is beszámolt, hogy az IT-szakemberek 1 százaléka havi 9 ezer dollárt keres, a többiek viszont majdnem háromszor kevesebbet. A szoftverfejlesztők átlagfizetése havi 3,4 ezer dollár.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.