Az ukrajnai munkaerőpiac nehéz időket él át. A háború miatt emberek milliói veszítették el állásukat, a vállalkozásoknak pedig új realitásokkal kell szembenézniük. A munkaadók által kínált állások száma még alulmúlja a háború előtti mutatókat, ám elmondható, hogy egyre több a lehetőség.
Bujdosó Ivett
Ukrajnában egyre nehezebb munkát találni, derül ki a Work.ua weboldal felméréséből. A portál adatai szerint az elmúlt év során csaknem felére, 52 ezerre csökkent a betöltetlen állások száma. A Robota.ua álláskereső honlapon még kevesebb, 42 800 munkalehetőség közül választhatnak.
Az állásajánlatok csökkenése arra készteti az embereket, hogy aktívabban álljanak hozzá a munkakereséshez. Ennek egyik módja saját önéletrajzuk feltöltése, az ilyen jelentkezések száma az elmúlt év során az említett oldalakon 4 millióra, illetve 4,7 millióra nőtt.
Az Állami Munkaügyi Központ által kínált lehetőségek is a felére csökkentek. Januárban a központ adatbázisa 20 500 betöltetlen állást és 94 500 önéletrajzot tartalmazott.
A közszolgálat kevésbé népszerű az álláskeresők körében. Nem utolsósorban amiatt, hogy ott állami és kommunális intézmények adnak be pályázatokat, a bérezés pedig a általában minimálbér szintjén mozog.
Lidija Tkacsenko, a Demográfiai és Szociológiai Kutatóintézet tudományos munkatársa hangsúlyozta: jelenleg nincsenek pontos információk az ukrajnai munkaerőpiac helyzetét illetően, ugyanis az Állami Statisztikai Szolgálat szünetelteti az adatok rögzítését.
Ahol a legtöbb szabad állást kínálják
A munkáltatók leginkább menedzsereket, konzultánsokat és adminisztrátorokat keresnek. A Work.ua oldalon beszámoltak arról, hogy az említett szakmák mellett folyamatosan magas volt az érdeklődés az értékesítési tanácsadók, könyvelők, sofőrök és szakácsok iránt.
A munkaadók a Robota.ua weboldalon leggyakrabban értékesítőket kerestek. Érdekesség, hogy ezen a platformon 22, tengerészethez kapcsolódó üresedés található. Köztük tengerjáró hajó animátorát, vezető szerelőt és egy búvárt is keresnek.
A turizmusban mindössze 57 szabad hely van, főként ügyfélszolgálati menedzsert és utazási értékesítési menedzsert keresnek.
Az Állami Munkaügyi Központban a legtöbb betöltetlen állás a feldolgozóipar, a nagy- és kiskereskedelem, az autójavítás, az oktatás, a szállítás, a raktározás, a postai és futárszolgálat, az egészségügy és a szociális segélyezés területén található.
A munkaadók sofőröket, kisegítőket, traktorosokat, eladókat, könyvelőket, szakácsokat, takarítókat, varrónőket, tanárokat keresnek.
Hol vannak a legmagasabb fizetések?
Az álláskereső oldalak becslése szerint az átlagfizetés Ukrajnában körülbelül 15 ezer hrivnya. Ez azonban városonként és régiónként jelentősen eltérő. A Work.ua adatai alapján legmagasabb a bérezés Kijevben (18 ezer hrivnya) és Lembergben (16 ezer hrivnya), a legalacsonyabb Krivij Rihben, Szumiban és Csernyihivben (12,5 ezer hrivnya).
2022 folyamán az átlagkereset szintje nem változott, csak kisebb ingadozások voltak. A háború kitörését követően a tavaszi hónapokban ez a mutató 13,3 ezer hrivnyára csökkent.
A legmagasabb a közepes bérek az informatika terén vannak. A Work.ua oldalon 110 ezer hrivnyás állásajánlatokra is lehet jelentkezni ezen a területen.
Jaroszlava Kulis, az egyik nagy informatikai cég toborzója azt állítja, hogy szakterületükön évente többször történik fizetésemelés, és a háború nem befolyásolta a keresetek szintjét. Valami azonban megváltozott.
„Most már ritkábban vesznek fel kezdőket, tapasztalt szakembereket keresnek. Kevesebb időt töltenek a betanítással” – mondta.
A Work.ua szerint az IT szektort leszámítva a legmagasabb átlagkeresetet az ingatlanügyekkel, szállítással, értékesítéssel és a mezőgazdasággal foglalkozóknál jegyzik.
A legalacsonyabb átlagbérek a biztosítási, a kiskereskedelmi és a biztonsági szektorban vannak.
Az Állami Munkaügyi Központ honlapján meghirdetett álláshelyeken az átlagkereset lényegesen alacsonyabb volt. A 2023. január 1-jei állapotok 10 ezer hrivnyát rögzítettek.
Tevékenységtípusonként 2022-ben legmagasabb volt a kereset a központ által meghirdetett állások közül a távközlés (19,6 ezer hrivnya), a bányászat (13 ezer hrivnya) és az egészségügyi szektor (12,1 ezer hrivnya) területén volt.
2023 elején 11,5 ezer hrivnyát kínálnak a tanár, orvos, gyógyszerész, mérnök, közgazdász kategóriák képviselőinek. A szakképzett munkásokat (varrónő, lakatos, vízvezeték-szerelő, festő) átlagosan 10,7 ezer hrivnyával honorálják. A szolgáltató és kereskedelmi szektorban dolgozók (eladó, szakács, biztonsági őr, szociális munkás) átlagosan 7,7 ezer hrivnyára számíthatnak, ha az Állami Munkaügyi Központon keresztül alkalmazzák őket.
Csökken a munkanélküliek hivatalos száma
Az elmúlt év során 37%-kal csökkent a munkanélküliek száma. 2023. január 1-jén 186 500 fő volt regisztrálva az Állami Munkaügyi Központban. Jelentősen emelkedett a munkanélküli nők száma, arányuk közel 70%.
„Általában a nők alkotják a munkakeresők többségét, mert gyakrabban választják a hivatalos lehetőségeket, különösen a közszférában. Még mindig az a sztereotípia uralkodik, hogy a foglalkoztatási központokban nincsenek jó állások” – magyarázta Lidija Tkacsenko.
Nem változott azonban a népszerű szakmák és tevékenységek köre, amelyekről a leggyakrabban bocsátják el a munkavállalókat, ilyen a járművezetői és az eladói pozíció.
„A munkavállalók nem ragaszkodnak ezekhez az állásokhoz, mert sok ilyen pozíció van a piacon. Emellett az ezekben a szakmákban dolgozóknak gyakran nincs lehetőség az előrelépésre.
A postások valószínűleg az Ukrán Posta leépítései következtében kerültek fel erre a listára, ami azt jelenti, hogy a szakma fokozatosan a múlté” – fejtette ki a Demográfiai és Szociológiai Kutatóintézet tudományos munkatársa.
Általában véve a munkaerőpiac próbál alkalmazkodni a háborús időkhöz. A vállalkozások arra törekednek, hogy a lehető leghamarabb visszatérjenek az ideiglenesen megszállt területekre, újraindítsák vállalkozásaikat, és munkát biztosítsanak az embereknek. A szakértők egyelőre nem tudják megjósolni, hogyan alakul a helyzet, így a munkaerőpiac alakulása a továbbiakban is ingadozó lesz.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.