Kutyaterápiás foglalkozások a Bereg-vidéken │KISZó-interjú

Tény, hogy az állatok jó hatással vannak az emberekre, főleg a gyere-kekre. Nem kell messzire menni a példáért, a nagyszőlősi Szelíd Lovasköz-pontban többnyire autista gyerekekkel foglalkoznak, és bizony a szelíd lovak igen jó hatással vannak nemcsak a beteg gyermekekre. Valami hasonló a ku-tyaterápiás kezelés is, ami nem túl gyakori vidékünkön, de még Ukrajnában sem. Beregszászban viszont egy budapesti hölgy beindított egy ilyen foglalko-zást. Dr. Körözsi Barbara, aki azelőtt belgyógyászként tevékenykedett Buda-pesten tizenhat éve él Kárpátalján.

Hegedűs Csilla

– Sajnos itt nem volt lehetőségem orvosként folytatni a munkámat, akkori-ban még nem fogadták el a magyarországi diplomát. Közben megszülettek a gyermekeim, és azt láttam, hogy a felmerült tanulási, fejlődési problémák kezelé-sére egyáltalán nincs fejlesztési lehetőség a környéken. Így az Úristen vezetésével lépésről lépésre ezen a vonalon indultam el, tanultam tovább.

– Milyen volt a kezdet?

– Eleinte olyan lehetőségeket kerestem, amiket a saját gyermekeimen is ki-próbálhattam, például a mozgásterápia, a tanulást segítő és a figyelmet fejlesztő módszerek. Aztán egyre inkább a kommunikációs és az egyéb kerültek előtérbe. Így került képbe a kutyásterápia is, ugyanis a kutyussal bárhová el tudok menni, és bármilyen típusú fejlesztésbe beilleszthető. Legelőször a Mezővári Rehabilitá-ciós Központba látogattam el Doxával. Mindenki örül neki, kicsi és nagy egy-aránt. Őt nem lehet nem szeretni, jól képzett kutyus és nagyon jó motivátor.

Az a személy, is reagál rá, odafigyel a bernipásztor viselkedésére, ragaszkodására aki egyébként fél a kutyáktól.

– Hogyan tud egy gyerek hangulatán, közérzetén változtatni ez a jámbor jószág?

– Az embereknek általában az jut az eszébe, hogy a kutya nyugtat, ugyanis a simogatás dopamint szabadít fel. De itt a simogatásnál sokkal többről van szó. Nem egyszerűen nyugtatjuk, hanem konkrét fejlesztési feladatba tudjuk bevonni, motiválni a gyereket. Én főleg autista gyerekekkel foglalkozom. Valójában min-denféle probléma előfordul, és minden kicsinél más, amire éppen szüksége van. A kutya ezekben tud segíteni.

Doxa segítsége teljesen korfüggetlen, jegyezte meg Barbara a csecsemőktől az idős emberekig mindenkinek feldobja a napját.

És azt is megtudtuk, hogy a ku-tyásterápiára bármilyen kutyus, akár keverék is alkalmas. Fontos, hogy keresse az ember társaságát, bátor legyen, de ne mutasson agressziót. Az állat természetét kölyökkorában szokták letesztelni. Tesztelés után választják ki a terápiára alkal-mas egyedeket, melyek másfél, két évnyi intenzív tanítás után vizsgáznak Ma-gyarországon. Doxa egy idősek otthonában vizsgázott. Demenciával küzdő, le-épülő időseket motivált, hiszen a jelenléte sok mindent megmozgat az emberek-ben.

Lovasterápia – a jurtától az oktatóteremig ● Kárpáti Igaz Szó

– Milyen egy kutyaterápiás foglalkozás?

– Csoportos és egyéni órákat egyaránt tartok. A csoportos órákra Mezővá-riban kerül sor. Ott alkalmazkodunk ahhoz, amit a pedagógus arra az órára ösz-szeállított, abba „építjük be” Doxát. Egyéni órákon pedig akkor vonom be a ku-tyusomat, ha úgy látom, hogy jobban tudunk haladni az ő jelenlétében. Volt olyan kisgyerek, aki csak akkor volt hajlandó bejönni a terembe, ha látta, hogy ott áll mellettem a kutyus.

Barbarát és kutyáját a Biztos Kezdet Házat látogató gyerekek is nagyon várták, hiszen Doxa bárányként tűri, ahogy simogatják, csipeszekkel rakják tele a bundáját a csöppségek.

– Mióta látogatja a Biztos Kezdet Házat?

– A háború kitörése után az Ukrajnából idemenekült gyermekeket kerestük fel Doxával a beregszászi magyar gimnáziumban. Akkor ismerkedtem meg a Biz-tos Kezdet Ház vezetőjével, Pércsi Szilviával, és felajánlottam a további találko-zások lehetőségét. A jó kapcsolatunk azóta is tart, és amikor Szilvia szól, hogy jöjjek, én fogom Doxát, és jövünk ezekhez az aranyos gyermekekhez. Most fél-évestől hároméves korú gyermekek vannak itt.

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó