Exkluzív interjút adott a HírTV-nek a Budapesten tartózkodó Pavlo Klimkin, Ukrajna korábbi külügyminisztere. Petro Porosenko elnöksége alatt 2014-től 2019-ig szolgáló politikus korábban részt vállalt a 2015-ös minszki egyezmények létrejöttében is, amely tűzszünetet jelentett a Donbászban. A HírTV Globál című külpolitikai magazinjának stábja Kijev európai integrációjáról, Magyarország békepárti álláspontjáról és az ukrán-magyar kapcsolatokról kérdezte a volt kijevi fődiplomatát, aki Magyar Levente külügyi államtitkárral folytatott megbeszélést a magyar fővárosban.
Az alábbiakban a HírTV portálján elérhető beszélgetésből idézünk részleteket.
Budapest háborús álláspontjáról a következőket mondta: „Ukrajnában az az általános felfogás Magyarországról, hogy nyilvánvalóan, bár nem minden lépésében, de mégis Putyin mellett áll. Számunkra ez egyértelmű. Egyes európai államok számára ez a kényszerű együttélés Putyinnal szükségszerű kereskedelmi, vagy más ügyekben. Azonban Ukrajnában mi azt érzékeljük mindebből, hogy Magyarország együttműködik Putyinnal. És ezt egyre többen és egyre mélyebben igaznak gondolják Ukrajnában, mert a háború miatt az emberi érzelmek egy egészen más, emelkedettebb szintjén állnak.”
A békekeresés és a nemzetközi fegyverszállítások ellentmondásos helyzetéről így fogalmazott: „Ha a fegyverszállítások, amelyekre nagy szükségünk van leállnának, akkor hogyan tudnánk visszaszerezni területeinket és a lakosságunkat, amelyet jelenleg Oroszország ellenőriz egy minden szinten bosszúálló és agresszív háborúban? Tehát alapjában véve, ha megtagadják tőlünk a fegyvereket, akkor megtagadják tőlünk a területi integritás jogát is, mert mi a saját országunkért harcolunk. Nem azért harcolunk, hogy kapjunk egy szeletet Oroszországból! Ukrán földért és ukrán területért harcolunk! Vissza akarjuk szerezni a földünket, és ez a mi földünkről szól, és a kizárólagos jogunkról, hogy harcoljunk a földünkért! Ha valaki megtámadja Magyarországot, akkor azt hiszem büszkén támogatnánk Magyarországot, mert közösek az értékeink, a demokratikus értékeink.”
A kárpátaljai magyarság helyzetét pedig így látta az ukrán politikus: „Nem akarjuk, hogy a magyarok kevésbé legyenek magyarok, hogy pontosan fogalmazzak. Valójában szükségünk van a magyarokra, igen. Mármint a magyar származású ukránokra Kárpátalján, hogy őrizzék identitásukat. Mert így gazdagabbá válunk és megnyílnak lehetőségeink abban az értelemben, hogy mit tehetünk. Számos nagyszerű hősi történetet hallani az oroszok ellen harcoló magyar katonákról. És mindig azt mondtam, miniszterként is, hogy a fedélzeten mindenkire szükségünk van. Minden magyart ugyanúgy tisztelnünk kell, mint egy ukránt. Magyar útlevéllel rendelkezik vagy nem rendelkezik, de Ukrajnáért harcol. Amire szükségünk van, az a nagyobb bizalom, nagyobb átláthatóságra van szükségünk, és nem kell így felfújni a magyar útlevelek ügyét! Vagy mondhatjuk, hogy nézzétek srácok, ezek a törvényeink! Úgy gondoljuk, hogy ügyet kell csinálni az útlevelekből, de nyíltan!”
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.