Különleges módszert alkalmazva a nemzetközi piacokra is gyártanak.
Közel negyed évszázada működik Guton és Mezőkaszonyban a Bon Ton Kft., mely a német, a svéd és a brit piacra varr felsőruházatot. A cég több csarnokot használva 160-170 főt foglalkoztat, főleg varrónőket. Ám a technológiai fejlődésnek köszönhetően más típusú – hőpréseket, ragasztógépeket kezelő – munkások is dolgoznak náluk. Mihók Bertalannal, a Bon Ton Kft. igazgatójával a varroda mezőkaszonyi telephelyén tett látogatásunk során a gyártástechnológia fejlődéséről, a nehézségekről és a szakemberhiányról is beszélgettünk, emellett szóba került a külföldi munkavállalás és a háború hatásai is.
Bujdosó Ivett (Mezőkaszony)
– A Bon Ton Kft. 1998-ban alakult meg. Egy magyarországi céggel közösen indítottuk be az első telephelyünket Guton, ahol felsőruházat gyártásával foglalkoztunk. 1999-ben Mezőkaszonyban is létrehoztuk a fiókintézményünket, majd egy évvel később Nagybaktán nyitottunk varrodát. Ez utóbbi rövid életűnek bizonyult, ugyanis 2008-ban, a világválság idején sajnos meg kellett szüntetnünk – avat be a kezdetekbe Mihók Bertalan, a Bon Ton Kft. igazgatója.
A közel negyed évszázados tevékenységük során számos fejlesztést eszközöltek, emellett tevékenységi körük is jelentősen bővült.
– Kezdetben a szövet volt a domináló alapanyag, ám idővel átálltunk a téli sportok űzésekor és túrázáskor használt termékek elkészítésére, melyek specifikussága a Gore-tex technológiában rejlik. Ukrajnában kevesen használjuk ezt a módszert, ugyanis annak alkalmazása európai vállalatok által kibocsátott licenchez kötött. Mi főleg Angliába gyártunk, a Mountain Equipment világmárkával működünk együtt. A svéd Tierra és a német Ortovox termékeinek nagy része is a kezeink közül kerül ki. A felsőruházat mellett mentőmellényeket is készítünk – fogalmazott. – Ahhoz, hogy mindezt megvalósítsuk, teljes egészében kicseréltük a gépparkunkat, lézert, ultrahangot használunk. A varrási folyamat harmadát ezekkel az eszközökkel visszük véghez.
Mint megtudtuk, a két telephely továbbra is üzemel, ottjártunkkor a mezőkaszonyi varroda teljes kapacitással termelt.
– A Bon Ton Kft. összességében 160-170 főt foglalkoztat, emellett körülbelül 100 dolgozónak biztosítunk más telephelyeken munkát.
Korábban akár 300 személyt is elláttunk feladattal, ám ez az utóbbi időben tőlünk független külső körülmények kedvezőtlen alakulása miatt némileg lecsökkent. A megrendelések számában is visszaesést tapasztaltunk, leginkább mentőmellényből kérnek kevesebbet. A kiesést felsőruházat gyártásával igyekszünk pótolni – fejtette ki Mihók Bertalan. – A közel negyed évszázad alatt sosem álltunk le, illetve a bérek kifizetése is akadálytalanul megtörtént. Törekszünk arra, hogy ez továbbra is így maradjon.
Az igazgató hozzátette, változtak a világpiaci igények, módosultak az elvárások mind a megrendelők, mind a kivitelezők felé.
– Mostanában már elmaradnak a több tízezer darabos rendelések, ami korábban álommunkának számított, hiszen a begyakorolt technikák, módszerek biztosították a termelékenységet. A világpiacon több kisebb, ám közkedvelt márka jelent meg, melyek inkább a kevesebb, ám színvonalas technológiával készült termékekre „szakosodtak”. Az egyedi, specifikus tudást igénylő rendelések teljesítése hosszabb időbe telik, ám ezáltal varróink szaktudása is fejlődik, ami pozitív hatást gyakorol a vállalat egészére, annak világpiaci megítélésére – mondta.
Mihók Bertalan hangsúlyozta, a Bon Ton Kft.-ben törekednek az igények maradéktalan kielégítésére, hiszen ebben rejlik a fennmaradásuk.
– Azoké a jövő, akik hajlandóak és képesek a fejlődésre, illetve alkalmazkodni tudnak a megváltozott igényekhez. Mi próbálunk operatívan idomulni a külföldi partnerek kéréseihez,
ezért az exkluzív, 200-500 darabos megrendeléseket is maradéktalanul teljesítjük.
Gyártási szempontból nekünk a raktárra való termelés lenne a kifizetődő, ám a B2B (a gyártótól a boltok polcaira) értékesítési mód terjedése átírja a működésünket. A minőségi elvárások, a pontosság és a szállítási idő betartása is kötelező, ezek maradéktalan teljesítése esetén a partnerek is szívesen választanak bennünket – fogalmazott a varrodavezető.
Az igazgató kifejtette, nagy problémát okoz az utánpótlás hiánya, a fiatalok szabás-varrás iránti érdektelensége.
– Dolgozóink többsége betanított munkás, ugyanis sajnos nincs megfelelő szakutánpótlás. Olyan világot élünk, amikor a fiatalok nagy része nem tekint perspektívaként a szakmunkára, emellett az alacsony bérezés miatt sem választják a textilipart. Általában egy munkaszalag feltöltésére 15 varró és 15 más típusú, hőpréseket, ragasztógépeket kezelő munkás szükséges. Ez utóbbiak betanítása egyszerűbb. Többségében a középkorosztály vállal munkát nálunk, ám néhány fiatal is képviseli generációját. Tapasztalataim szerint az egyedülállók többsége a jobb élet reményében inkább a külföldi munkát választja, a családosok jobban ragaszkodnak a munkahelyükhöz, szűkebb pátriájukhoz – tudtuk meg.
A Bon Ton Kft. szakember-ellátottságát is elérte a helyiek külföldi munkavállalás iránti megnövekedett szándékának szele, így egyre nehezebbé válik számukra a vállalat tapasztalt varrókkal való feltöltése.
– Az utóbbi években sajnos mi is tapasztaltuk, hogy többen a szomszédos országokban keresik a boldogulást, a háború kitörését követően pedig egész családok költöztek külföldre. Csak remélni tudjuk, hogy a borzalmak elmúltával többségük visszatér szülőföldjére, a varroda kapuja pedig mindig nyitva áll majd előttük – fejtette ki Mihók Bertalan.