A mariupoli lakosok 60%-a szenved poszttraumás stressz zavarban

A 2022-ben az oroszok által megszállt Mariupolban tartózkodók, majd evakuált emberek 60 százaléka poszttraumás stressz zavarban (PTSD) szenvedett – derült ki a Hogyan érintette a mariupoli blokád az embereket című tanulmány bemutatóján, amiről az Ukrinform számolt be. 

A tanulmány célja a poszttraumás stressz zavar (PTSD) megnyilvánulásainak vizsgálata, az oroszok háborús bűnei következményeinek alátámasztása, ill. annak bizonyítása volt, hogy valóban jelentős lélektani változásokat idéztek elő a történések a városlakókban.

Denisz Podjacsev megjegyezte, fél évig figyelték meg az emberek bizonyos betegségeinek tüneteit – légszomj, gyomorpanaszok, megmagyarázhatatlan köhögés, szív- és érrendszeri betegségek bizonyos tünetei.

Megkérdezték az embereket, hogy szeretnének-e ott maradni, ahová evakuálták őket, és vannak-e komolyabb terveik rövid távon?

Az interjúalanyok arról is beszámoltak, hogy szemtanúi voltak-e emberek halálának, tapasztaltak-e személyes veszteségeket, beleértve a gyermekek elvesztését,

és mi volt a legsajnálatosabb a blokád alatt álló Mariupolban.

A válaszadók számáról szólva a kutatás vezetője elmondta, 1094 olyan mariupoli személyt kérdeztek meg, akiket evakuáltak vagy önként költöztek el.

Podjacsev arra is emlékeztetett, hogy összesen 200-300 ezer között mozog azonak a mariupoli lakosoknak a száma, akik elhagyták a várost, és ők jelenleg európai országokban, vagy a világ más országaiban, esetleg Ukrajna más megyéiben tartózkodnak.

„Tehát minden kétszázadik embert megkérdeztünk, aki elhagyta a várost. Egy nemzetközileg elismert módszert alkalmaztunk, és mielőtt a kérdőívet belefoglaltuk volna a felmérésbe, elemeztük a hazai pszichológiai kutatók alkalmazásának módszereit” – hangsúlyozta Podjacsev.

A háború ára – havonta 5-6 milliárd dollár

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó