Vasárnap reggel Magyar Levente Beregszászban kezdte ukrajnai látogatását, ahol a megye és a Beregszászi kistérség vezetőivel a magyar nyelvű oktatás helyzetéről tárgyalt. Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese kárpátaljai körútja Munkácson, majd Ungváron folytatódott. A Latorca-parti városban a Kárpátaljai Megyei Gyermekkórházba tett látogatása során arról egyeztetett az egészségügyi intézmény vezetőivel, hogy az eddig átadott eszközök és segítség mellett milyen további módon tudna a magyar kormány hozzájárulni ahhoz, hogy az itt kezelt gyerekek a lehető legjobb ellátásban részesüljenek. Ungváron a miniszterhelyettes átadta a Veszprém megyei jogú város által humanitárius segélyként felajánlott 14 városi autóbusz első hat járműből álló tételét, amelyből öt Ukrajna olyan településeire kerül, ahol a háború következtében részben megsemmisült a buszpark. Magyar Levente, Viktor Mikita kárpátaljai kormányzó és Volodimir Csubirko, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke kíséretében ellátogatott a Kálvária temető katonai parcellájába, ahol lerótta kegyeletét az orosz-ukrán háborúban elesett katonák, köztük a magyar nemzetiségű áldozatok sírjára.
Szabó Sándor
– Látogatásunk fő célja, ahogy a háború kezdete óta minden alkalommal, most is az volt, hogy segítséget hozzunk. Ez most 14 darab városi buszt jelent, amelyeket Veszprém megyei jogú város ajánlott fel Ukrajna számára – jelentette ki Magyar Levente Ungváron. – Most 6 nagy értékű járművet adtunk át, amelyek nem Kárpátaljára, hanem Ukrajna belső területeire kerülnek. Olyan városokban, amelyeket lerombolt a háború és óriási károkat szenvedtek, részben megsemmisült a buszparkjuk, részben pedig buszaikat felajánlották a hadsereg számára. Így olyan alapvető szolgáltatásokat sem tudnak ellátni, mint a gyerekek iskolába juttatása. A parlamenti államtitkár aláhúzta, a már megkezdődött újjáépítés „olyan materiális igénnyel jár, amihez érdemben Magyarország is hozzá tud járulni”.
A miniszterhelyettes megkért minden magyarországi érintettet, akinek lehetősége van rá, ajánljon fel jó állapotban lévő, odahaza nélkülözhető gépjárműveket, amelyek átadását a Külgazdasági és Külügyminisztérium koordinálja majd. A parlamenti államtitkár aláhúzta, hogy a már megkezdődött újjáépítés „olyan materiális igénnyel jár, amihez érdemben Magyarország is hozzá tud járulni”.
– A mostani látogatásom második célja, hogy, áttekintsem a magyar–ukrán kapcsolatok aktuális kérdéseit azokkal a kijevi partnerekkel, akikkel, az utóbbi egy évben a háború miatt nagyon szűkre szabott volt a kommunikáció
– fogalmazott Magyar Levente. Mint modta, van mit megvitatni, hiszen Magyarország és Ukrajna hosszú barátságra tekint vissza, amit az utóbbi években megzavartak az alapvetően magyar kisebbség körüli szabályozási kérdések, amelyekben a felek nem tudtak egyetérteni. Szavai szerint ezek egy része rendezés alatt áll, másik részét pedig tovább kell vitatni ahhoz, hogy „megtaláljuk a megoldást”. Hozzátette: „azt gondolom, és azt tapasztalom, hogy van annyi belátás és jó szándék az itteni partnerek részéről, hogy ha nem is teljes értékű, de egy megnyugtató megoldáshoz előbb-utóbb el tudunk jutni.”
A parlamenti államtitkár a látogatás harmadik okaként Kijev környéki útját nevezte meg. Elmondta, Bucsában és Borogyankában adnak át olyan intézményeket, amelyeket magyar állami finanszírozással építettek újjá az utóbbi hónapokban.
– Van, ami már elkészült – most egy óvoda kerül átadására – és, van, ahol még folyik az építkezés. További beruházások előkészítése is zajlik
– jelentette ki. Magyar Levente kiemelte, hogy minden zűrzavart keltő látszat ellenére, amelyet egyes elemek próbálnak sugalmazni, Magyarország nagyon is aktívan jelen van Ukrajna megsegítésében. Nem feltétlenül olyan eszközökkel, mint más partnerek. De nagyon kevés állam bonyolít olyan léptékű humanitárius tevékenységet Ukrajnán belül, mint Magyarország. És ez nem csak Kárpátaljára szorítkozik, hanem Ukrajna egészére kiterjed különös hangsúllyal a korábban megszállt, aztán az ukrán hadsereg által felszabadított területekre is. Ezt azért kell elmondani, mert halljuk mindannyian halljuk azokat a hangokat, amelyek megpróbálják ezeket elfedni, valamilyen módon manipuláltan előadni és ezáltal is gerjeszteni az ukrán–magyar feszültséget. Igen is óriási léptékben, erőnket megfeszítve teszünk azért is mindennap a segélyszervezeteken keresztül itt Ukrajnában, hogy enyhítsük a háborús szenvedéseket – fogalmazott.
Délelőtti munkácsi látogatása kapcsán elmondta, felkereste a megyei gyermekkórházat, ahová sok olyan kiskorú érkezik Kelet-Ukrajnából és egyéb háborús övezetekből, akik olyan fizikai, vagy pszichés sérüléseket szenvedtek, amelyeket a legmagasabb szinten kell ellátni.
– Egyeztettem az igazgató asszonnyal arról, hogy az eddig átadott eszközök és segítség mellett milyen további módon tudunk hozzájárulni ahhoz, hogy ezek a gyermekek a lehető legjobb ellátásban részesüljenek – fejtette ki Magyar Levente. – Szívszorító látni azt, amikor a lehető legkiszolgáltatottabbak szembesülnek a háború szörnyűségeivel akár a közvetlen vagy közvetett következményeket szenvedve. Alapvető emberi kötelesség, hogy minden bajbajutottat erőnkhöz, képességeinkhez mérten megsegítsünk – jelentette ki.
A kárpátaljai oktatási vezetőkkel Beregszászban megtartott tájékozódó megbeszélés kapcsán úgy fogalmazott, hogy Ukrajna még sok évvel ezelőtt bevezetett egy olyan kisebbségügyi szabályozást, többek között az oktatás területén, ami egyértelműen korlátozza az itteni magyarság és minden kisebbség korábban meglévő jogait.
– Ez természetesen kiváltotta a mi tiltakozásunkat és az utóbbi időszakban intenzíven egyeztettünk arról, hogyan lehet mégis valamilyen megoldást találni, ami megfelel mind a magyarság alapvető igényének, hogy mind pedig annak az törekvésnek, hogy az ukrán állam meg akarja tanítani ukránul az itteni kisebbségeket – fejtette ki álláspontját a kérdéssel kapcsolatban az államtitkár, hozzátéve, hogy próbálnak közös mezsgyét találni ebben a kérdésben. Meglátása szerint a háború kitörése előtt a felek egészen közel álltak a megoldáshoz.
– Egy olyan megoldást sikerült kidolgoznunk technikai szinten, amihez az itteni magyar vezetők és az oktatási vezetők is áldásukat adták, aztán ezt az egészet elsöpörte a háború – mondta. – Az elmúlt egy évben nem ez volt a prioritás, hiszen emberéleteket kellett menteni, menekültek millióit kellett befogadni, és olyan alapvető szükségletekre kellett segítséget találni, amelyek mellett, bármennyire is furán hangzik, eltörpült ez a korábban nagynak látszó és valóban komoly probléma. Most jutottunk el oda, hogy talán újra elő lehet venni ezt a kérdéskört. Mi minden fórumon jelezzük is, hogy ezt továbbra is megoldatlannak tartjuk. Amit ma hallottam Beregszászban, a jelenlegi keretek között elfogadható iránynak tűnik, ám ahhoz, hogy erre véglegesen rábólintsanak az itteni kisebbségi vezetők, politikai képviselők és minden érintett, még hosszú út vezet. Én jó szándékot tapasztaltam, legalábbis kárpátaljai tekintetben, mindenki a helyzet megoldására törekszik. Kijevben is vannak olyan szereplők, akik hasonlóan gondolkodnak. Ittlétem során megpróbálok ez ügyben előrelépést elérni, nagyon jó volna ezt a szálkát kihúzni a kétoldalú kapcsolatokból, mert nagyon sok feszültséget ki lehetne vezetni a rendszerből, ha azt tudnánk mondani, hogy a helyi kisebbség áldását élvező megoldást találva túl tudunk lépni ezen a kérdéskörön. Talán erre most nagyobb esély van, mint bármikor korábban. Perspektíva és esély van arra, hogy ez az ügy nyugvópontra kerüljön, mi legalábbis nyitottak vagyunk arra, hogy ezt megtaláljuk és meg is teszünk mindent érte – hangsúlyozta Magyar Levente.
Viktor Mikita, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás vezetője megköszönte a külügyminiszter-helyettesnek és a buszokat felajánló város önkormányzatának az újabb segítséget, amelyet Ukrajna számára biztosítottak.
– Magyar Levente soha nem érkezik üres kézzel hozzánk, és ez a segítség nem csak Kárpátaljára, de az ország más, háború sújtotta területeire is eljut
– fogalmazott a katonai kormányzó, aki a mostani felajánlással kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy az ukrajnai önkormányzatok buszparkjuk jelentős részét felajánlották a hadsereg igényeinek kielégítésére. – Most, hogy az ország északi, keleti és déli részein a megszállás alól felszabadított területeken kezd helyreállni az élet, és az emberek visszatérnek otthonaikba, segítségre van szükségük az újrakezdéshez. Annak ellenére, hogy Kárpátaljáról is sok iskolabuszt adtak át a hadsereg számára, úgy döntöttünk, hogy a felajánlást olyan régiókba irányítjuk, amelyek nagyobb szükséget szenvednek ebben. Így a most átadott járművek közül 5 darab Csernyihiv, Szumi és Harkiv régiókba kerül, mindössze egyetlen autóbusz marad Kárpátalján – az Alsókalocsai (Kolocsava) kistérségbe kerül Itt vannak azok a polgármesterek, akik megkapják ezeket a buszokat, egyeztetést folytattunk velük arról, milyen támogatásra lenne szükségük ahhoz, hogy minél hamarabb vissza tudják állítani a normális életkörülményeket – emelte ki a megyevezető.
– Az elmúlt több mint egy évben Magyarország mindvégig Ukrajna mellett állt ebben a háborúban, és folytatja ezt a támogatást
– fogalmazott Volodimir Csubirko, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke. – Az ukrán állampolgárok érzik Magyarország támogatását, a háború ellenére egyetlen nemzetközi projektünk sem állt le. A magyar állam részt vállal a Kijev környéki városok újjáépítésében. A magyar kormány, a külügyminisztérium, a vármegyék, a magyarországi egyházi segélyszervezetek folyamatos támogatást biztosítanak Ukrajna számára. Havonta, hetente érkeznek a felajánlások. Ez egy olyan igazság, amelyről mindenkinek tudnia kell – hangsúlyozta Volodimir Csubirko.
A közös sajtótájékoztatón szó esett a Nagypalád és Nagyhódos közötti ukrán–magyar határátkelőhely megnyitásáról is. A kérdéssel kapcsolatban Magyar Levente elmondta, hogy a magyar kormány kiemelt figyelmet fordít a határ menti fejlesztésekre, ez a közúti és vasúti összeköttetésre egyaránt vonatkozik. Elmondta, hogy várhatóan még az idén megindulhat a forgalom ezen az átkelőhelyen, két elkülönült ellenőrzési ponton, mert a kétoldalú egyeztetések során arra jutottak a felek, hogy ez az optimális.
Kijevi útja előtt Magyar Levente, Viktor Mikita kárpátaljai kormányzó és Volodimir Csubirko, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke ellátogatott a Kálvária temető katonai parcellájába, ahol lerótták kegyeletüket és virágokat helyeztek el az orosz-ukrán háborúban elesett katonák, köztük a magyar nemzetiségű áldozatok sírjára.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.