Az influencereké a jövő?│KISZó-interjú

Az elmúlt években már számtalanszor találkozhattunk az influencer kifejezéssel, ám sokan nem vagyunk biztosak abban, ki is az az influencer, mi ennek a kifejezésnek a pontos jelentése és ők mivel foglalkoznak. Egyáltalán hogyan is van az, hogy emberek termékek kipróbálásából, reklámokból, Facebook- és Instagram-posztokból élnek, nem is akármilyen életszínvonalon. Az alábbiakban többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ, amiben Cseh Szabina volt segítségünkre. A fiatal guti lány ugyanis a Miss Influencer Hungary nevű szépségversenyen bekerült a top50-be.

Varga Brigitta

Az influencerek azok a digitális tartalmakat alkotók, akik nagyobb követőtáborral bírnak. Ők tulajdonképpen véleményvezérek, leginkább magánemberként indított közösségi médiás csatornákon keresztül népszerűsítik nézeteiket, állásfoglalásaikat egy adott témában. Régebben is léteztek olyan ismert emberek, például filmszínészek vagy sportolók, akik hatással voltak közönségükre – például, ha egy híres focista egy márkás cipőben futballozott, s aki rajongott érte, az megvásárolta magának a terméket, hogy ő is olyanban sportolhasson, mint a példaképe, hiszen az biztosan jó.

Tehát az influencerek hatékonyan befolyásolhatják követőik vásárlási döntéseit – ennek felismerése vezetett az influencer marketing megszületéséhez. Ennek azonban nem csak az a célja, hogy vevőket irányítson a boltba, vagy növelje egy online webáruház forgalmát. A termék menedzsmentje szempontjából legalább olyan fontos, hogy a reklámot hirdető hiteles legyen, az influencer követői pedig beszéljenek róla az online térben. A tartalomnak eredetinek kell lennie: a posztnak tükröznie kell a márkahitelesség mellett az influencer egyéniségét, be kell mutatnia, hogyan illik bele a termék a mindennapjaiba. Neki kell kialakítania a fogyasztói bizalmat a követőkben, ami a legfontosabb követelmény egy véleményvezér esetében

Ezzel foglalkozik a kárpátaljai származású Cseh Szabina is. A gáti fiatal lány az általános iskola befejezése után Magyarországra költözött, ahol előbb Debrecenben ápolónak tanult, majd a Miskolci Egyetemen folytatta tanulmányait orvosi diagnosztikai analitikus szakon. Emellett aktívan jelen van az online térben is. Instagramon több mint 19 ezer követővel rendelkezik és napi szinten oszt meg kreatív és érdekes tartalmakat.

– Mindig is érdekeltek a szépségápoláshoz köthető dolgok, eleinte csupán kedvtelésből tettem közzé ezzel kapcsolatos bejegyzéseket az Instagramon

– kezdte a beszélgetést Szabina. – Körülbelül 4 évvel ezelőtt ismerkedtem meg a jelenlegi párommal, akivel imádunk kirándulni. Ezekről a kiruccanásokról egyre többet posztoltam az Instagramon, ami nemcsak a követőimnek tetszett, hanem bizonyos cégek is felfigyeltek rám és felkértek, hogy menedzseljem őket. Kezdetben legfőképp hotelekkel és apartmanokkal dolgoztam együtt. Mivel a közös munkánk eredményesnek bizonyult, később egyre több megbízatást kaptam. Ma már nagyon széles skálán mozog az, hogy milyen cégekkel dolgozom együtt, de többnyire étrendkiegészítőket, szépségápolási termékeket és szállásadó helyeket népszerűsítek.

Hogyan döntöd el, hogy milyen márkákkal vállalsz együttműködést?

– Nagyon egyszerű: amivel képes vagyok azonosulni és jó szívvel tudok ajánlani. Talán elsőre ellentmondásos, de az influencer marketing alapja a hitelesség. Bár a vállalkozás fizet a hirdetésért, én csak olyan cégek marketingjét támogatom, amelyek céljával, kommunikációjával, működésével azonosulni tudok. Leginkább olyan cégekkel dolgozom együtt, melyeket már évek óta ismerek és a termékeiket egyébként is használom, nemcsak marketing céljából. Ha viszont egy olyan készítmény reklámozására kérnek fel, amelyet nem ismerek, akkor ragaszkodom hozzá, hogy előbb kipróbáljam. Amennyiben nem vagyok elégedett vele, akkor vagy negatív véleményt teszek közzé róla, vagy pedig nem történik megegyezés a gyártóval és félbemarad az együttműködés.

– Mik a tapasztalataid, milyen típusú videókkal tudsz hatni legjobban a közönségedre?

– A legtöbb követőm az utazással/kirándulással kapcsolatos tartalmakat várja, ezekre kapom a legtöbb reakciót. De vannak, akiket a szépségápolás érdekel és olyanok is akadnak, akiket a sport/fitnesz témával összefüggő bejegyzéseim vonzanak.

– Mennyi időt, energiát fektetsz ebbe?

– Hétről hétre megtervezem, hogy mit és mikor fogok kiposztolni. Mivel most éppen diplomázom és a vizsgákra kell készülnöm, ezért csak késő délután, este jut ilyesmire időm. Technikai viszonylatban talán nem fordítok rá túl nagy figyelmet, mármint, ha valaki rákeres az oldalamra, láthatja, hogy az én videóim nem profik. Nyilván törekszem arra, hogy minél esztétikusabb bejegyzéseket posztoljak, de nem erre fektetem a fő hangsúlyt. Ezek egyszerűek, hétköznapiak és a valóságot tükrözik. Nem tolom túl a fényeket, az effekteket, a hátteret, és nem azt mondom el, amit tőlem elvárnak, hanem a saját véleményemet. Talán éppen emiatt kedvelnek és követnek ilyen sokan.

Mi jelenti a legnagyobb kihívást?

– Beszélni a kamerába úgy, hogy nincs mögötte ember. A közönséget nekem kell odaképzelnem. Ez néha frusztrál, felvétel közben gyakran összeakad a nyelvem. Emiatt előfordul, hogy egy 3-4 perces videót 2 órába telik felvenni. Egy jó fotót sokkal könnyebb elkészíteni, hiszen idővel mindenki kitapasztalja, hogy mely pózok állnak neki jól, hogyan szeretné magát viszont látni egy képen. Emellett nem nyílok meg túlságosan a követőimnek. Másokkal ellentétben én nem osztom meg azt, ha éppen letört vagyok, sírok, esetleg stresszelek. Mindenkinek vannak nehéz napjai, de ezek számomra túl intim pillanatok, és ilyenkor nem az az első gondolatom, hogy ezt megosszam a nézőközönséggel. Szerintem ők sem ezt várják el tőlem.

– Hogyan kezeled a kritikát?

– Hál’ istennek kevés negatív kritika ér. Nyilván mindenkinek megvan a maga véleménye. Amikor azt látom, hogy valaki csak azért fogalmaz meg velem szemben negatív kritikát, hogy megbántson, akkor azzal nem foglalkozom. Nem reagálok rá, könnyen túllépek rajta. Amennyiben építő jellegű megjegyzést kapok, azt minden esetben megfogadom, és nagy figyelmet fordítok a hibáim kiküszöbölésére.

Magyarországon először rendezik meg a nemzetközileg elismert Miss Influencer nevű szépségversenyt, ahová az influencerek maguk tudtak jelentkezni. A feltételek között szerepelt a 18. betöltött életév, a magyar állampolgárság és a több mint 10 ezres követői tábor is. A nyertes tartalomgyártó 5 millió forintot és egy kétszemélyes, Dubaiba szóló utazást is bezsebelhet. A verseny zsűrijében helyet foglal Rubint Réka, Vasvári Vivien, Balogh Levente, Csuti és Kabát Péter is. A top100-ban több magyar híresség is megfordult, mint például Szarvas Andi, Opitz Barbi, Eszenyi Eszter és sok más, több százezeres követőbázisú influencer, így Szabina számára nagy megtiszteltetés, hogy őt is beválogatták közéjük. Elárulta, a verseny jóval többet kínál 5 millió forintnál. A résztvevőket nem csupán versenyeztetik, de a piacvezető márkákkal való közös munkára is lehetőséget biztosítanak, valamint a jövő generációjának oktatására is nagy hangsúlyt fektetnek. A szerencsések pedig akár nemzetközi vizekre evezhetnek.

– Nagyon meglepődtem, amikor értesültem arról, hogy beválasztottak a top100 lány közé. Emlékszem, épp a kórházban, gyakorlaton voltam, amikor valaki egy ismeretlen számról hívott. Először fel sem vettem, később aztán sikerült elérni a verseny egyik szervezőjének, aki közölte velem a jó hírt és meghívott a nyitórendezvényre. Ott lehetőségünk nyílt megismerkedni a verseny zsűrijével és a többi résztvevővel. Az esemény végén mindenki kapott 5 márkanevet, melyekkel együtt kellett dolgoznunk egy egyhetes kampány során. Továbbá egy edukatív témát videó formájában kellett feldolgoznunk, valamint az Instagramon közzétettek egy képet, amelyre minél több lájkot és kommentet kellett gyűjtenünk. A zsűri pontjai alapján sikerült bejutnom a top50-be. A továbbiakban ismét 2 céggel kell együttdolgoznom, illetve a karcagi állatmenhelynek kell kampányt készítenem. Innen már csak 15 lányt juttatnak tovább a felkészítő táborba.

Mit tervezel a jövőben

– Az influencerkedéssel annyira nincsenek nagy terveim. Persze szeretnék fejlődni ezen a területen, minél több követőt szerezni, de csak hobbiként tervezem ezt folytatni. A szakmámban akarok majd elhelyezkedni. Nemrég kaptam is egy álláslehetőséget, így miután lediplomázom, ezen a szakterületen már el is tudok helyezkedni és ezzel párhuzamosan végezném el a mesterképzést.

Mit javasolnál azoknak a fiataloknak, akik az influencerkedés irányába indulnának el?

– Adják önmagukat. Mindenképpen azt mutassák, amilyenek. A valóságot. A felhasználók is sokkal jobban szeretik azokat az életképeket, amik nem beállítottak, hanem tényleg hitelesek. Ezzel fognak kitűnni a tömegből, és lehet, hogy pont e révén fognak rájuk találni, mint influencerekre.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó