Továbbra sem javul az ukrán–magyar viszony. Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a napokban Magyarországot, mint NATO-tagországot kritizálta, arra utalva, hogy szövetségi kötelezettségeit megszegve Moszkvát támogatja. Kritikájára reagált Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter.
Volodimir Zelenszkij azon kijelentésére, miszerint Magyarország viselkedése NATO-tagországként nem megfelelő, a magyar tárcavezető Facebook-bejegyzésében közölte, szerencsére nem Zelenszkij dönti el, hogy Budapest viselkedése megfelelő-e vagy sem.
A magyar emberek már eddig is rendkívül magas árat fizettek a háborúért. Számos magyar ember – a kárpátaljai magyar közösség tagjai – halt már meg ebben a háborúban, emlékeztetett Szijjártó Péter.
A tárcavezető hozzátette, ha ez a nyilatkozat azt jelenti: az ukrán elnök tisztelettel megköszöni a magyaroknak, hogy beengedtek és elláttak több mint egymillió menekültet Ukrajnából, és tisztelettel megköszöni, hogy folyamatosan küldik a segélyeket, akkor szívesen, és számíthatnak ránk a jövőben is.
Nagyon furcsa a helyzet: lehet-e egy NATO-ország Oroszország pártján és a NATO ellen? – tette fel a kérdést a hétvégén Zelenszkij.
Az ukrán elnök szerint egy NATO-szövetséges ország nem állhat Oroszország mellett, amely ellenségnek tekinti a NATO-t. „Úgy gondolom, hogy ez nem megfelelő viselkedés” – mondta, hangsúlyozva, hogy pusztán „a saját szubjektív véleményét” mondja. „A szövetséges nemcsak egy szó, hanem egy tartalom. Ez olyan államok szövetsége, amelyek azonos biztonság- és értékszemlélettel rendelkeznek. Bizonyos pontokat eltérően kezelnek, de van egy megállapodás a szövetségesek között, védik egymást és saját értékeiket. Ha pedig az összes szövetséges azt mondja, hogy Oroszország ellenségnek nevez bennünket, Oroszországot a helyére kell tennünk, akkor egy állam nem mondhat nemet, és azt, hogy Oroszország márpedig a szövetsége. Ez lehetetlen, ez azt jelenti, hogy akkor az az ország nem szövetségese a NATO-nak. Ha pedig de jure szövetséges, de facto viszont a szövetség ellen dolgozik, akkor ne adjon tanácsokat Ukrajnának arról, belépjen-e a NATO-ba vagy sem” – szögezte le Zelenszkij, hangsúlyozva, hogy nem szabad egy szövetséges államnak akadályokat állítania Ukrajna NATO-csatlakozása elé.
Emlékeztetőül: nemrég Kárpátaljára készült Novák Katalin magyar köztársasági elnök, de a vizitje váratlanul elmaradt.
Novák Katalin Csepén: a kárpátaljai magyarság él és élni akar! (FOTÓK)
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.