Karriernap és Öregdiák Expó a Rákóczi-főiskolán ● Kárpáti Igaz Szó

„Ha kitaláltad, hogyan indulj el, már túl vagy a nehezén”.

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán működő Karrierkövetési Osztály, Öregdiák Szövetség és a Fodó Sándor Kulturális Központ közös szervezésében került megrendezésre a Karriernap és Öregdiák Expó a főiskola átriumában.

Hegedűs Csilla

A Karrierkövetési Osztály fő célja a főiskolán végzett hallgatók pályakövetése. A rendezvény célja is az volt, hogy könnyítse az álláskeresést. A karriernap előadásaiból számos hasznos információkhoz juthattak a hallgatók, akik álláskeresés előtt állnak. A szakemberek előadásaiban hallhattunk az önéletrajz megírásának alapvető követelményeiről, arról, milyen fontos az idegen nyelv a munkaerőpiacon, a tudatos és hatékony életpálya-tervezésről, hogy mit is üzen a megjelenésünk egy állásinterjún stb.

– Ha arra gondolok, hogy ebben a tanévben csaknem 1300 hallgatónk van, és az elmúlt években több száz diák szerzett végzettséget ebben az intézményben, büszke vagyok. Büszke vagyok arra, hogy ebben a tanévben csaknem 150 kárpátaljai közoktatási intézményben kb. 600 egykori főiskolás dolgozik. De vannak volt végzőseink különböző önkormányzatoknál, lapoknál, folyóiratoknál, internetes honlapoknál és még sokáig sorolhatnám. A teremben körültekintve büszkén állapítottam meg azt is, hogy szinte kivétel nélkül ismerős arcokat látok, immár sikeres vállalkozókként, magukat megtalált, teljes értékű adófizetőkként. Csak gratulálni tudok nekik, és további sikereket kívánok– hangsúlyozta köszöntőjében dr. Csernicskó István, a főiskola rektora.

Miről is szólt a Karriernap? Többek mellett a találkozásokról. Számos egykori főiskolás jelentkezett az expóra, illetve adott pozitív visszajelzést a Karrierkövetési Osztály megkeresésére. Íme néhány igazán sikeres vállalkozás:

Kerek Balogh Vanesszát amellett, hogy a Tiszakeresztúri Oktatási-Nevelési Központ tanára, sokan cukrászként ismerik. Jeles alkalmakra vagy csupán a hétköznapok megédesítése céljából finomabbnál finomabb cukrászsüteményeket, desszerteket készít.

Puskás Ildikó a férjével Róberttel – aki szintén a főiskola végzőse volt – az intézmény épületében hat éve üzemelteti a Kiscsikót, mely tankonyhaként, valamint étteremként és menzaként is funkcionál.

Bábel Zsuzsa a Benei Általános Iskola tanára és hagyományőrző lekvárkészítő. A munka mellett Zsuzsa és családja házi lekvárokkal és szörpökkel várja az érdeklődőket Benében.

Szűcs Zoltán a hagyományos méhésztevékenységek, a méz és méhcsaládok eladása mellett méhterápiával is foglalkozik.

A Varga családi szőlészet és borászat megálmodója Varga András, aki a szőlő iránti szeretetét és a tudását vincellér nagyszüleitől tanulta. Fia, Varga István már beleszületett ebbe a gazdaságba. 2011-ben kialakítottak egy kóstolótermet, ahol megfelelő körülmények között tudják fogadni a borkedvelő vendégeket. Gazdaságuk másik profilja a csemegeszőlő-termesztés. István felesége, Gabriella a Benei Meseerdő Óvoda igazgatója. Emellett még számos foglalkozást űz: férje mellett belekóstolt a borászatba, kézműves gyertyákat készít, a katolikus karitász munkatársa, cserkész.

Barkasziné Molnár Csilla a férjével kézműves sajtok készítésével foglalkozik. Az általuk működtetett sajtmanufaktúra termékei igen népszerűek a járásban. A Somi Sajt termékei nemcsak Kárpátalján, de külföldön is megállják a helyüket.

Tóth (Bihari) Kitti hobbi kézműves. Először csak saját részre készített adventi asztaldíszeket, kopogtatókat, később már a rokonoknak, ismerősöknek is. Hobbiként indult, amiből azóta próbál virágzó üzletet fejleszteni.

Varga Adrienn a Beregújfalui Gimnázium angoltanára. Egyedi, horgolt baba- és gyerekjátékokat készít. Molnár Andrea munkahelye, a Nagydobronyi Középiskola mellett a Munkácsi Állami Egyetem doktori képzésén vesz részt. Munkája és tanulmányai mellett egyedi, horgolt ajándékokat készít. Molnár Henrietta a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács munkatársa. Szabadidejében mikrohímzéses ékszerek készítésével foglalkozik.

Ködöböcz-Gerzsenyi Ilona a Somi Gimnázium pedagógusa, a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének koordinátora, mentálhigiénés szakember. Csodálatos ékszereket készít, kezdetben nyakláncokat, karkötőket, fülbevalókat. Az évek során a kínálat ásványokkal díszített könyvjelzőkkel, rózsafüzérekkel, fülgyűrűkkel, drótékszerekkel bővült.

Szedlák Katalin főállásban biológiatanárként dolgozik a főiskola szakgimnáziumában. Katalin és férje, ifj. Barna György, aki szintén a főiskolán végzett, 2017-ben hagyományőrző hímződét és varrodát kezdtek el üzemeltetni Bogár Divat néven.

Szedlák Eszter projektmenedzserként dolgozik a Kárpátaljai Keresztény Diakóniai Alapítványnál. A Sedlak for you saját tervezésű, kézi kötésű puha pulcsik, takarók és egyedi holmik kedvelőinek nyújt lehetőséget a vásárlásra.

Lengyel György vállalkozása 2017-ben indult ajándéktárgyak készítésével. A Donum4U üzlet egyedi, magyar nyelvű felirattal ellátott fa és egyéb ajándéktárgyakkal várja vásárlóit. 2019-ben fordítási és tolmácsolási szolgáltatásokkal bővült, 2021-től magyar nyelvű könyvek forgalmazásába vágtak bele.

Somi Katalin főállású angoltanár a Nagyberegi Dobrai Péter Középiskolában. Szabadidejében egyedi kézműves képeslapokat, esküvői, ballagási meghívókat és egyéb kreatív ajándéktárgyakat készít. Párja szintén a tanári pályát választotta, de szívéhez nagyon közel áll a famegmunkálás, az asztalosmunka. Megrendelésre készít különböző lakberendezési tárgyakat.

Szarka Adrienn a Nagyberegi Dobrai Péter Középiskola alsó tagozatos tanára, így nem áll távol tőle a kisebb korosztálynak való örömszerzés, hisz különböző amigurumi figurák készítésével foglalkozik. Emellett különböző édességcsokrok és ajándék boxok összeállításával bővítette kézműves termékei választékát.

Derceni-Lévai Irén gyöngyöt fűz. Leginkább nyakláncokat, különböző ékszereket, virágokat, karácsonyfadíszt, kis bonsai fákat készít. Fesztiválokon, gyereknapokon, a Nagyberegi Tájház és Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola kézműves rendezvényein tanítja a gyerekeket a gyöngyfűzés technikájára.

Vince-Gécse Renáta életmód-tanácsadó és marketingvezető. Ezek mellett gyöngyékszerek, hímzett képek készítésével és mézeskalácssütéssel és -díszítéssel foglalkozik.

Az érdekes és hasznos alkalmon a Tiszapéterfalvai Szakképzési Központ divatszabó szakos hallgatói is bemutatták a tanévben készített különleges, kreatív tervezésű ruháikat.

A rendezvény tehát nagyszerűen sikerült, aki oda látogatott, kóstolhatott a finom kézműves sajtokból, borokból, különböző desszertekből, üstben főtt házi lekvárokból. De kézzel készített ékszereket és egyéb csecsebecséket, dísztárgyakat is vásárolhatott, különösen így, anyák napjához közeledve.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó