A GENIUS Jótékonysági Alapítvány és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola közös szervezésében rendhagyó történelemórára került sor a szovjet rabságból Magyarországra visszatérő foglyok hazatérésének 70. évfordulója alkalmából. A rendezvénynek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakgimnáziuma, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány Beregszászi Tehetségpontja adott otthont. A programon két előadó osztotta meg gondolatait az iskola diákjaival, dr. Kovács Emőke történész, a Gulag emlékév szakmai vezetője, illetve Nagyné Pintér Jolán, a Gulág Alapítvány elnöke, aki online kapcsolódott be az eszmecserébe.
A megjelenteket Soós Katalin, a szakgimnázium igazgatója köszöntötte.
– Vendégelőadóinknak köszönhetően betekintést nyerhetünk azokba a történésekbe, melyekről a diákok nem sokat tanultak, de biztos vagyok abban, hogy hasznos lesz ez mindenki számára, sok új információhoz jutnak a gyerekek– hangsúlyozta az igazgató.
– Arra gondoltunk, hogy folytatnunk kell azt a gyakorlatot, hogy közelebb hozzuk Kárpátalja, Magyarország, de az egész Kárpát-medence történelmét az itt tanuló diákokhoz. Szervezés alatt áll egy szakmai tanulmányút, mely során Kárpátalja különböző történelmi helyszíneire kalauzoljuk el diákjainkat – tájékoztatott Váradi Natália, a GENIUS JA igazgatója.
A beregszászi konzulátus részéről Gyebnár István ideiglenes ügyvivő osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel. Mint mondta, a rendhagyó történelemóra emlékezetet bennünket arra, hogy az, amit ma átélünk, egy bizonyos időn belül történelemmé válik. Manapság Ukrajnában, azon belül is Kárpátalján olyan idő tanúi vagyunk, amelyet a történészek később még sokáig elemezni fognak.
– Mindenki számára ismeretes, hogy Magyarország mindig is jó, szomszédi kapcsolatok ápolására törekedett Ukrajnával. A háború kitörése óta folyamatosan érkeznek segélyszállítmányok, ahol kell, óvodát, iskolát, templomot építünk. Tehát mindent megteszünk annak a biztosításáért, hogy a kárpátaljai magyar közösség minél nagyobb számban megmaradjon – szögezte le a diplomata.
Dr. Kovács Emőke a málenykij robotra hurcolt magyar áldozat emlékét őrzi, ápolja és adja tovább iskolai segédanyagok, filmvetítések, iskoláknak juttatott DVD-k, országjáró Gulag-vándorkiállítások szervezésével. Most a beregszászi diákoknak mesélt minderről, s mint mondta, nagy örömmel jött, hogy az itteni fiatalokkal is találkozhasson, személyesen oszthassa meg gondolatait velük.
Nagyné Pintér Jolán családja életét végig kísérte a Gulag borzalma. A munkatábort túlélő szülők gyermekeként többszörösen is megszenvedte a kommunista diktatúrát. Szülei politikai elítéltként majdnem tíz évet töltöttek ártatlanul a Gulagon, messze Szibériában és ez az ő életét is meghatározta. Részese lehetett annak a folyamatnak, ahogy a rendszerváltást követően megalapították a Gulag Alapítványt és felavatták a világ első Gulag-emlékművét Budapesten. Szülei halála után átvette az alapítvány vezetését. Rendszeres, határokon átnyúló tevékenységével leginkább a fiatal generáció számára mondja el a lágerek szomorú történetét.
A II. RFKMF Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóközpontja is foglalkozik a témával. Két évtizede kutatja a kárpátaljai elhurcoltak sorsát, ismerteti azt nemzetközi konferenciákon, különböző tanulmányokban. Ugyanis meggyőződésük, hogy múltunk történelmi sebeinek gyógyítására, a köztünk élő példaértékű emberi sorsok bemutatása az egyik gyógyír.
Hegedűs Csilla
A szerző felvételei
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.