Beregszászi Olga Magyarországon karriert épített színművész, énekesnő szívén viselte a szülővárosában élő rászorulók sorsát. Bár nagy utat tett meg az életében, mindig visszatér szeretett hazájába, s ha jön, sosem érkezik üres kézzel. Már megszokott, hogy minden évben nagyszabású jótékonysági koncertet szervez Száz perc száz emberért címmel Budapesten, s annak bevételét elhozza, s szétosztja a rászoruló emberek között. Most is ezt tette, úgy érezte, itt kell lennie, mert várják, mert bíznak benne.
– Hosszú idő a két évtized, annyi minden történt, jó és rossz egyaránt, de én optimista vagyok. Amíg nem kezdtem el ezt a programot, addig sem érkeztem haza soha üres kézzel. Láttam a sok, apró pénzből tengődő idős embert, ezért azon töprengtem, hogyan tudnék segíteni nekik, hiszen csak egy dologhoz értek: az énekléshez. Felkerestem a magyarországi művészbarátaimat, Sasvári Sándort, Hampel Katalint, és húsz évvel ezelőtt hárman csináltuk meg az első koncertet, mondhatom, fantasztikus sikerrel. Akkor még nem tudtam, hogy ennek lesz folytatása, de a sors úgy hozta, hogy lett. Áprilisban immár huszadik alkalommal léptek száz percben színpadra a barátaim, ismerőseim azért, hogy megajándékozhassam az ittenieket – fejtette ki Beregszászi Olga.
A közönséget mindig más és más művészek szórakoztatták, sokan egy-két év kihagyással újra felléptek, az utóbbi években pedig a Kárpátaljáról elszármazottak is csatlakoznak a kezdeményezéshez.
– Annyira megszokták a művésztársaim, hogy minden évben megszervezem Budapesten a Száz perc száz emberért koncertet, hogy sosem volt kérdés, jönnek-e. Ez nagy öröm számomra, még inkább öröm az, hogy egyre nagyobb és színesebb lett az előadás, és egyre több pénz folyt be. Most ötmillió forint gyűlt össze, ami azt jelenti, hogy a rászorulók mellett több intézményt (két kórház,
ingyenkonyha, iskola, óvoda, idősek otthona, művészeti iskola) is tudok segíteni. Most először Nagydobronyba is eljutottam, ahol az épülő ravatalozóhoz járultam hozzá.
A művésznő néhány éve úgy döntött, hogy hasonló módon azokhoz, akik valaha őt segítették a művészi pályán, valamiképpen visszaadja a mostani generációnak azt, amit egykor ő kapott. Bár ő nem adománynak, inkább ajándéknak nevezte az anyagi támogatást, amit tíz, Beregszász magyar iskoláiban tanuló, nehéz sorsú tehetséges gyermeknek adott. A borítékot kis ajándékcsomag kíséretében a Kossuth Lajos Líceumban nyújtotta át a tanulóknak. Útja innen a 8. számú Pom-Pom óvodába vezetett, ahová játékokat, édességet és pénzadományt vitt. A gyerekek versekkel, dalocskákkal kedveskedtek a művésznőnek.
Már megszokott, hogy a száz, többnyire kisnyugdíjas rászorulóval, rokkant nyugdíjassal a Kodály Zoltán Művészeti Iskolában találkozik. Most sem volt ez másként. Az egybegyűlteket és Beregszászi Olgát Bobály István igazgató köszöntötte. A tanulók színes műsorát nagy örömmel nézte végig az énekes, majd Bendik Veronika, a beregszászi önkormányzat végrehajtó bizottságának titkára (aki végigkísérte útján) segítségével szétosztotta a 15 ezer forintot tartalmazó borítékokat, és a vitaminokkal megrakott kis tasakokat.
– Hogy gondolja, meddig bírja még ezt csinálni?
– Volt már rá példa, hogy úgy éreztem, nem tudok fellépni, de a művésztársaim erősítettek és biztattak, így most is színpadra léptem. Őszintén megmondom, a koncert végén be akartam jelenteni, hogy keresem az utódot, aki folytatja, amit én húsz évvel ezelőtt elkezdtem, de elfelejtettem…. Lehet, a sors akarta így… A koncert után mindig mindenki azt mondja, ez volt a legjobb. Talán ez is erőt ad a folytatáshoz, és az, hogy a több száz néző hosszan tartó vastapssal köszöni meg az előadásainkat.
A jótékonysági koncerteken szinte mindig a vendégek között láthatjuk többek mellett Schmitt Pált, Magyarország korábbi köztársasági elnökét és nejét, Schmittné Makray Katalint. Emellett megannyi híres ember tekinti szívügyének a segítségnyújtást. Babják Zoltán is fontosnak tartja, hogy minden évben részt vegyen a budapesti koncerten, és személyesen köszönje meg az adakozóknak a támogatást. A Beregszászi kistérség polgármestere elmondta, Olga hatalmas szíve és odaadása számos nehéz sorsú Vérke-parti családnak teszi szebbé az életét nemcsak az adománnyal, hanem azzal is, hogy nem feledkezik meg róluk.
Hegedűs Csilla
A szerző felvétele
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.