Néhány napja még folyt a tanítás, diákok zsivajától volt hangos az udvar, ma a fűrész hangja töri meg a csendet, fűrészpor és frissen gyalult faanyag illata tölti meg a teret. Megkezdődtek a felújítási munkálatok a Técsői Magyar Tannyelvű Református Líceumban.
Bökényi Magdolna
Az intézmény 2023 januárjáig állami fenntartással működött, ami most megszűnt. A líceum a Kárpátaljai Református Egyházkerület magánintézménye lett és teljesen más jogi formában, megújult vezetőséggel, új szemlélettel kezdi meg működését a 2023-2024-es tanévben. Imszticsei Gabriella igazgatónővel és Klücskei Lászlóval, az intézmény gazdasági felelősével, gondnokával beszélünk a célokról, a tervekről, a jövőről.
– Kárpátalján talán a Felső-Tisza-vidék magyarságát fenyegeti leginkább az asszimiláció. Az utóbbi évek eseményei sajnos csak tovább gyorsítják ezt a folyamatot. – mondja Imszticsei Gabriella, a líceum igazgatónője. – Mivel mi vagyunk a Felső-Tisza-vidék egyetlen intézménye, amely tizenegyedik osztályig biztosítja a magyar tannyelvű oktatást, túlzás nélkül állíthatom,
mi jelentjük az itthon maradni, anyanyelvüket és kultúrájukat megőrizni szándékozók mentsvárát.
Hogy erre van igény, azt a Gyertyánligetről jelentkező öt gyerek is mutatja. Már ötödik osztálytól várjuk a tanulni vágyókat, ezzel a rahói, kőrösmezői és más olyan települések gyerekeit célozzuk meg, ahol bár működnek magyar osztállyal is rendelkező iskolák, ötödik osztálytól már csak ukrán nyelven folyik az oktatás. Bár intézményünk egyik célja a szórványmagyarság megóvása, nem zárjuk ki az ukrán gyerekek vagy Kárpátalja bármely térségéből jelentkezők lehetőségét sem. A nyár folyamán sok szeretettel várjuk a beíratkozni vágyókat, akár személyesen, akár online is.
Líceumunk három szakirányra – informatikára, biológiára és az ukrán nyelvre – helyez kiemelt hangsúlyt.
Igyekszünk minden szükséges tudást és lehetőséget megadni a stabil jövő, és a szülőföldön való boldogulás érdekében. Az intézmény lakhatást és térítésmentes étkezést biztosít a tanulók számára. A Magyar Református Szeretetszolgálat segítségével olyan légfiltrációs rendszerrel ellátott óvóhelyet tudtunk kialakítani, ahol a tanulók légiriadó esetén is biztonságban folytathatják a tanulást, vagy más tevékenységet a nap bármely szakában. A Katolikus Karitász is támogatja intézményünket egészségügyi szűrésekkel, a rászorulóknak pedig más segítséget is nyújt majd. Mostanra már több felvételi kérelmet is benyújtottak, vannak jelentkezők, mint már említettem Gyertyánligetről, Rahóról, Aknaszlatináról, Técsőről, sőt, nemcsak a Felső-Tisza-vidékéről, hanem Viskről, Forgolányból, Tiszaújlakról és más településekről is.
A közeljövőben szeretnénk csoportokat nyitni inkluzív (speciális) nevelést igénylő gyerekek számára, s ehhez keresünk magyar anyanyelvű szakembereket.
– Egyre nagyobb teret hódít az életünkben az informatika, ezt figyelembe véve olyan formátumot szeretnénk biztosítani az intézményünknek, amely új világlátást nyit, és lépést tud tartani rohanó világunk kihívásaival. A képzés olyan speciális ismereteket és készségeket ad a diákoknak, melyeket hatékonyan alkalmazhatnak az iparban, a tudományban, s teremthetnek általa új munkahelyeket is – osztja meg gondolatait a líceum céljairól Klücskei László, az intézmény gazdasági felelőse, gondnoka. – Iskolánk afféle okos iskola lesz, melynek mottója: „Tanulj, keress, viszonozz!” A gyerekeket fokozatosan vezetik be az számítástechnika világába, ötödik osztálytól a nyolcadikig robotikát, nyolcadiktól kilencedikig lego robot programozást fognak tanulni, kilencediktől tizenegyedikig pedig az Arduino szabad szoftveres, nyílt forráskódú elektronikai fejlesztőplatformmal fognak megismerkedni, amit oktatási céllal hoztak létre, amely lehetővé teszi a diákok számára, hogy saját áramköröket és projekteket tervezzenek, építsenek és programozzanak. Ezt a tevékenységet mi a mezőgazdaság irányába szeretnénk terelni, és olyan „szakembereket” képezni, akik ennek a rendszernek valamivel több mint alapszintjét el fogják sajátítani. Ezenkívül, az óvóhely egyik átalakított termében számítógépes rendszert felhasználva növénytermesztéssel fogunk foglalkozni. A célunk, hogy a diákjaink ne csak elméleti oktatásban részesüljenek, hanem gyakorlati tudással is rendelkezzenek, amit akár azonnal felhasználhatnak, de fejleszthetnek is.
Ez is érdekelheti:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.