A Nova-Kahovkai erőmű gátjának felrobbanása után a víz jelentős területeket árasztott el Herszon és Mikolajiv megye területén. Temetők, szennyvíztisztító állomások, állattemetők, farmok, benzinkutak és szeméttelepek került víz alá. A térségben gyorsan elszaporodnak a veszélyes fertőző betegségek kórokozói, ami járványok kitöréséhez vezethet. Némelyikük, például a kolera, végzetes is lehet, ha a páciens nem kerül idejében orvoshoz.
Magyar Tímea
Bár egyes tömegtájékoztatási eszközökben már megjelent olyan hír, miszerint az érintett területen felütötte a fejét a kolera, ám ezt Ihor Kuzin, Ukrajna tiszti főorvosa június 14-án cáfolta.
A háború kezdete óta az ország keleti feléből milliók voltak kénytelenek elmenekülni. A Kárpátaljára vándoroltak számát csaknem háromszázezerre becsülik. Vajon megyénk lakossága nincs-e veszélyben, előfordulhat-e, hogy az áttelepülők behurcolnak valamilyen veszélyes fertőzést, kérdeztük a szakembertől.
– Háborúk idején mindig jóval nagyobb a kockázata a különféle, főleg fertőzött vízzel, élelmiszerrel terjedő betegségek megjelenésének. Ezenkívül, nyár lévén, elsősorban a gyomor- és bélrendszeri betegségekkel is számolnunk kell – mondta el lapunknak dr. Polyák Mihály, a megyei infektológiai kórház főorvosa, aki hangsúlyozta, a megye járványügyi intézményei készenlétben vannak arra az esetre, ha felütné a fejét valamilyen új fertőzés. A szakember elmondása szerint a háború kitörése óta fokozott készültségben vannak a szakszolgálatok, de eddig szerencsére nem észlelték a fertőzések arányának növekedését régiónkban.
Nyáron a háború következményeként kialakuló fertőzéseken kívül is nagyobb odafigyelést igényel a könnyen terjedő betegségek elkerülése, ezért arra kértük az orvost, sorolja fel, mely kórokozók okozhatnak bajt, s hogyan védekezhetünk ellenük.
Mint megtudtuk, az egyik legvalószínűbb fertőzés a vírusos hepatitis A. A vírusa 3-10 hónapig is megmarad a vízben. A fertőzés meglehetősen gyorsan megtörténik. Elegendő szennyezett vízzel érintkezni, vagy inni belőle, így a kórokozó bejut a szájüregbe. Az első jelek két hét múlva jelentkeznek hányinger és gyomorrontás formájában. A bőr sárgává válik. Először a tenyér, majd később az egész testszín megváltozik, még a szemefehérje is sárga árnyalatot kap. Hogy ne fertőzzünk meg másokat, kerüljük el az emberekkel való érintkezést, mossunk gyakran kezet, használjunk külön edényeket, törölközőket, ágyneműt. Ne szedjünk hányás- és lázcsillapító szereket. Ezek csak bonyolítják a betegség lefolyását. És mindenképp forduljunk orvoshoz.
A rotavírus fertőzés is könnyen terjed, főleg gyerekek körében. Tünete a hányás, hasmenés (3-8 nap), kiszáradás.
Úgy védekezhetünk ellene, ha tisztán tartjuk a kezünket, csak tisztított vagy forralt vizet iszunk. A védőoltás teljes mértékben megvéd a rotavírus fertőzéstől. A WHO azt javasolja, hogy a csecsemőket 6 hetes kora után oltsák be a szer első adagjával. A védőoltásokról bővebb felvilágosítást kérjünk a háziorvostól.
A vérhas leggyakrabban piszkos vízzel terjed. A baktériuma ürülékkel és kezeletlen szennyvízzel kerülhet a vízbe, és ott akár egy hónapig is elél.
Emellett a mosatlan gyümölcsök és zöldségek, valamint a hőkezeletlen tejtermékek fogyasztása során is előfordulhat fertőzés. Ügyelni kell a legyekre. Gyakran hordozzák a betegség kórokozóját. Tünete a hőemelkedés, az éles fájdalom az alhasban, véres hasmenés.
A szalmonellózis az árvízi területeken rendkívül gyakori. Tünetek: láz, fejfájás, gyengeség, rossz közérzet, hasi fájdalom, hányinger, hasmenés. A fertőzés kockázatának csökkentése érdekében ugyancsak be kell tartani a higiéniai szabályokat.
A botulizmus kórokozóit nem lehet meghatározni az ételek színe, íze vagy illata alapján, a betegséget okozó mikroorganizmus ugyanis nem rontja meg a termékeket.
Leggyakrabban szárított hal fogyasztásával terjed. Tünetei a látásromlás, fájdalom a nyak, a kar és a láb izmaiban, a hang rekedtsége, néha a gyomor-bél traktus megnyilvánulásai (hányinger, hányás, hasmenés vagy székrekedés). Az árvizek idején és utána még hosszú ideig le kell mondani a halról.
A kolerát a piszkos kéz betegségének is szokták nevezni, de hőkezeletlen szennyezett víz, mosatlan zöldségek és gyümölcsök fogyasztása során is terjed. A kezeletlen kolera halálhoz vezethet. Hasmenéssel, görcsökkel (leggyakrabban a vádliizmokban), az ajkak és a fülek fokozatos elkékülésével, hányással tudat magáról.
A tetanusz állati harapással, éles tárgyak okozta végzett vágáson vagy a testet felsértő fadarabok által juthat a szervezetünkbe.
Tünetei a fertőzést követő harmadik napon jelentkeznek. Orvosi segítség nélkül 100 százalékban végzetes kimenetelű. Tünetei: az állkapcsok összeszorulása, fájdalmas feszültség az egész testben, a gége izmainak hirtelen összehúzódása, ami a légzés részleges vagy teljes leállásához vezet. A betegség megelőzésének egyetlen módja a védőoltás. A betegség után immunitás nem alakul ki, és fennáll az újbóli fertőzés lehetősége. Ezért az immunizálás akkor is szükséges, ha beteg volt.
A gyermekek tetanusz elleni védőoltása 2, 4, 6 és 18 hónapos korban szükséges (négy oltás). 6 és 16 éves korban újraoltás kell. A felnőtteknek 10 évente meg kell újítaniuk a tetanusz elleni oltást.
Nem mehetünk el a bélférgesség mellett sem. Ukrajnában több mint 30 típusú bélférget jegyeznek. Fejlődésük legjobb helye a víz. A paraziták gyorsan szaporodnak az emberek és állatok szervezetében, különféle betegségeket és szövődményeket váltanak ki. Tünetei: a végbélnyílás irritációja és viszketése, étvágytalanság, fájdalom és feszültség a hasban, vizelet inkontinencia, fogyás. Elkerülése érdekében, ha csak tehetjük, igyunk forralt vizet, mossunk gyakran kezet, fogyasztás előtt mossuk meg a zöldségeket és gyümölcsöket.
– Amennyiben észleljük a fertőző betegségek első tüneteit, vagy krónikus betegségeink súlyosbodtak, forduljon háziorvosához vagy a legközelebbi egészségügyi intézményhez. A legtöbb fertőzés ugyanis orvosi felügyelet mellett szövődmények nélkül gyógyítható. Semmi esetre se foglalkozzunk öngyógyítással! – figyelmeztet a szakember.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.