A nyugdíjreform életbe lépésével több változás is történt a nyugdíjazás rendjében. A megyei Nyugdíjalap munkatársai igyekeznek elmagyarázni, mi vár a majdani idős emberekre. A Kárpáti Igaz Szó megkeresésére Natalija Mihalina sajtóreferens ad választ a legfontosabb kérdésekre.
– Mit jelent a biztosított munkaviszony, melyet figyelembe vesznek a nyugdíj összegének számfejtésekor?
– A biztosított munkaviszony az a periódus, amelyért a munkaadó fizette a kötelező adókat, azon belül a nyugdíjadót. Azt az időt, amikor az illető esetleg feketén dolgozott, vagy hivatalosan ugyan, de az adózást megkerülve, nyugdíjazáskor figyelem kívül hagyják.
– Mennyi minimális munkaviszonyra van szüksége azoknak, akik még 2017-ben mentek nyugdíjba, és azoknak, akik 2018 januárja után válnak jogosulttá a nyugdíjra? Van-e különbség a nőkre és a férfiakra vonatkozó szabályok között?
– 2017. december 31-ig ahhoz, hogy valaki jogosulttá vált a nyugdíjra, minimum 15 év biztosított munkaviszony szükségeltetett. 2018-tól ez 25 évre módosul. Minden ezt követő évben plusz 1 évvel nő a szükséges munkaviszony (2019-ben 26 év, 2020-ban 27 év stb.), mely 2028-ra eléri a 35 évet. Akiknek nem lesz meg a szükséges kidolgozott évük, választhatnak: vagy tovább dolgoznak, vagy megvásárolják a hiányzó esztendőket. 2019. január 1-től, amennyiben a nyugdíjkorhatárt elérő személy nem rendelkezik 25 év munkaviszonnyal, 63 éves korában mehet pihenőre. Amennyiben ez az illető csupán 15 év munkaviszonyt tud igazolni, csupán 65 évesen kaphat nyugellátmányt. Ha még ennyivel sem rendelkezik, az állami szociális segélyt ítél meg számára, amit 65 éves korától kaphat. Az öregségi minimálnyugdíjhoz a nőknek 30, a férfiaknak 35 év biztosított munkaviszony kell. Minden plusz ledolgozott évért 1 százalékkal nő az ellátmány.
– Beleszámít-e a biztosított munkaviszonyba a felsőfokú tanulmány, a katonai szolgálat, a gyes?
– A 2004. január 1-je utáni felsőfokú tanulmányok nem számítanak bele. Azonban a nappali tagozatos hallgatók, az aspirantúrán, a doktorandusz képzésen lévők nyugdíjbiztosítási szerződést köthetnek. A kötelező katonai szolgálat és a gyes (3 vagy 6 év) megítélése nem változott, ahogyan eddig is, továbbra is beleszámít a munkaviszonyba.
– Milyen változás történt az egészségügyi és az oktatási dolgozók korkedvezményes nyugdíjazásában?
– Azok, akik 2015. április 1-ig 25 év, 2015. december 31-ig 25 év és 6 hónap munkaviszonnyal rendelkeznek, függetlenül attól, hány évesek éppen, jogosultak a korkedvezményes nyugdíjra. Ennek azonban egy feltétele van: fel kell mondani azon a munkahelyen, mely ezen jogot biztosította számára.
Kövessék a későbbiekben is a KISZó Online-t, mert hasznos kérdezz-felelek nyugdíjas kisokosunk folytatódni fog még.
Magyar Tímea