Megváltozott a ZNO idegen nyelvből

Tíz év után sem dőlhetünk úgy hátra, hogy már kiismertük a külső független tesztelés (ZNO) rendszerét. Évről évre bevezetnek valami újítást, ami miatt olykor a felkészítő tanároknak is meg kell nyomniuk az „újratervezés” gombot. Az idei legjelentősebb nóvum az idegen nyelv tesztjeivel kapcsolatos.

 

Idén a 2016-ban és a 2017-ben megszerzett emelt szintű érettségi vizsgatanúsítványokkal (szertifikát) is lehet felvételizni Ukrajna felsőoktatási intézményeibe – olvashatjuk az osvita.ua honlapján. – Kivétel ez alól az idegen nyelvekből szerzett tanúsítvány, azokból csakis a 2018-ast fogadják el. Majdnem mindegyik teszt felépítésében eszközöltek változásokat, ám a legjelentősebb módosítás az angol, spanyol, német és francia nyelv feladatokban történt. Ezekbe beiktattak egy új részt – a hallás utáni szövegértést. Ennek megfelelően a korábbihoz képest több idő áll az érettségizők rendelkezésére, 150 perc alatt kell kitölteniük a feladatlapot.

Ez nem kellene hogy gondot okozzon, ugyanis a tantervben eddig is szerepelt ez a fajta tudásfelmérés („listening comprehension” ). A Nagydobronyi Líceum diákjai rendszeresen gyakorolják is a hallás utáni szövegértést. Azonkívül, hogy szinte minden órán beiktatnak egy ilyen részt, a többi feladat mellett a délutáni, tanulásra szánt idő (szilencium) alkalmával is foglalkoznak ezzel. Duplán szerencsés helyzetben vannak az ott tanulók, ugyanis egy külföldi, angolul kiválóan beszélő, önkéntes is segíti a felkészülést.

– Hogyan befolyásolja a tanulás folyamatát az újítás?

– Mi már tavalyelőtt értesültünk erről – kezdi beszélgetésünket Borovszki Magdolna, a líceum angol tanára. – Továbbképzésen voltam, ahol a módszerészünk felvetette, rövidesen kötelezővé akarják tenni a ZNO-t angolból. Figyelmeztetett, készüljünk fel arra is, hogy be fogják iktatni a „Listening” részt a tesztekbe. Több járásból gyűltünk össze, és világosan látszott, nem mindenhol olyan természetes a hallás utáni szövegértés erősítése, mint nálunk. Kiderült, sok helyen a tananyag feldolgozására is alig jut idő. Mi a megszabott tankönyvek mellett kiegészítő füzeteket is használunk, amihez kiváló hangfájlok vannak. Minden órán igyekszünk hallgatni és feladatokat oldunk meg azok alapján. Ugyancsak könnyítés, hogy két csoportban – kezdő és haladó – taníthatjuk az angolt. Ettől a tanévtől egy dél-koreai angol tanárnő is segíti munkánkat. Ő délután külön foglalkozik a diákokkal. Az angol tábor keretében pedig minden nyáron anyanyelvi szinten beszélő (amerikai, kanadai, skót) tanároktól is tanulhatnak a diákok. Ennek ellenére sajnos a legtöbben más tantárgyakat vesznek fel, idén is csak az osztály tíz százaléka választja ezt a lehetőséget angolból, mivel a többiek szakához nem kötelező az idegen nyelv.

– Min csúszhatnak el a diákok?

– Még nem tudjuk milyen hátulütői lesznek a dolognak – válaszolta a Kárpáti Igaz Szónak. – Ez most barkochba. Az eddig szerzett tudásban bízunk. Viszont sokat számít, milyen minőségű például a hanganyag vagy maga a lejátszó. A tantárgyi versenyeken állandó probléma, hogy recseg a magnó, vagy nem is játsszák le, hanem a tanár olvassa fel…

2018-ban a külső független tesztelés május 22-én kezdődik a matematika teszttel és június 13-án ér véget a kémiával. Az eredményeket ukrán nyelv és irodalomból, idegen nyelvekből, matematikából és biológiából legkésőbb június 15-én kihirdetik. A többi tantárgyból szerzett pontokat pedig június 21-ig teszik közzé. Azok számára, akik valamilyen oknál fogva nem tudtak megjelenni a vizsgákon, fennáll a pótvizsga lehetősége, ami július 2-11 között zajlik majd külön beosztás szerint.

A ZNO három tantárgyának vizsgaeredményei beszámítódnak az állami összegző atesztációba (DPA). A kötelező ukrán nyelv és irodalom tesztnek a nyelvi részénél gyűjtött pontokat veszik figyelembe. A matematika és/vagy Ukrajna története (utóbbinál a 20. és a 21. század elejét felölelő rész érvényes), továbbá a harmadik, szabadon választott tantárgy eredménye is bekerül a bizonyítványba.

Minden évben lehetőség van jelentkezni az „elő- megmérettetésre”, ahol a diákok megismerkedhetnek a tesztfüzetekkel és a vizsga menetével. A próba ZNO-ra való regisztráció már megkezdődött, és e hónap utolsó napjáig lehet jelentkezni rá. Ezzel egy időben az élesbeli külső független tesztelésre is gőzerővel készülnek a végzősök. Az erre történő regisztráció 2018. február 6-tól március 19-ig tart.
A Beregszászi 3. Sz. Zrínyi Ilona Középiskolában a hét folyamán körvonalazódik, hogy a diákok milyen vizsgatantárgyakat választanak – tudta meg a KISZó az igazgatónőtől.

– Milyen a továbbtanulási hajlam diákok körében?

– Minden évben más a tendencia – szögezte le Bacskó Magdolna, az intézmény vezetője. – A tavalyiak közül például sokan itthon végzik felsőfokú tanulmányaikat. Többen választottak ungvári, kijevi vagy akár harkivi intézményeket is. Mindössze ketten mentek Magyarországra. Ebben az évben a harminc magyar, valamint tizenhat ukrán végzős céljai rendkívül változatosak. Ez még változhat, de most inkább az ukrán osztályban jellemző a továbbtanulási vágy. A magyarok inkább dolgozni szeretnének. Sokan készülnek külföldi munkákra. Az itthoni gyárakban is körülnéztek, de a 4-6 ezer hrivnyás fizetések nem bizonyultak elegendőnek. Főleg, ha összehasonlítják a külföldivel. Akik viszont maradnak, ők valószínűleg a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolára felvételiznek. A felmérések szerint nagyon népszerű az angol, az informatika és a matematika szak. A szülők szem előtt tartják azt is, hogy közel van az intézmény és a tandíjat kell sem fizetni. A tavalyi diákjaink közül is sokan a Rákóczi-főiskola felsőfokú szakképző intézetébe mentek. Így a mostani tizedik osztályunk elég kis létszámú, mivel a többségük oda jár.

Tóth Antónia osztálytársainak a negyede Magyarországra készül az érettségi után. A Sztojka Sándor Görög Katolikus Líceum végzős diákja szintén ott szeretne boldogulni egy képzőművészeti főiskolán, grafikus szakon.

– Mi a legnehezebb számodra a ZNO-ban?

– A kötelező ukrán nyelv- és irodalomvizsga mellett matematikából, fizikából és biológiából írok tesztet – jegyzi meg lapunknak a benei fiatal. – Nekem az ukrán a legnehezebb, mivel én magyar iskolában tanultam, és úgy gondolom, az én tudásom kevés ahhoz, hogy megfelelően fel tudjak készülni az államnyelvből. Oda, ahova én jelentkezek, csak a saját munkáimat és az érettségi bizonyítványomat kell bemutatni, ám szükségem van az itteni ZNO-ra is, mert ha nem vesznek fel Magyarországon, akkor itt szeretnék próbálkozni fizika szakon.

Kalendárium érettségizőknek:

Matematika – május 22.

Ukrán nyelv és irodalom – május 24.

Olasz nyelv – május 29.

Német nyelv – május 29.

Francia nyelv – május 29.

Angol nyelv – június 01.

Biológia – június 04.

Ukrajna története – június 06.

Földrajz – június 08.

Fizika – június 11.

Kémia – június 13.

Simon Rita

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó