„Aknaszlatinai 68 éves nyugdíjas vagyok, 36 éves munkaviszonnyal. Sajnos az én 1206 hrivnyás nyugdíjamat most sem számolták át. A nyugdíjosztály nem válaszol a kérdésemre, nekem miért nem jár emelés. Kérem segítsenek, ha tudnak…” Az idézet egy nekünk címzett levélből származik. S nem egyedi esetről szól.
Igen naiv volt az, aki úgy gondolta, a reform után majd jön a Kánaán és az ukrajnai idős emberek, nyugati társaikhoz hasonlóan nyugodt körülmények között, anyagi biztonságban tölthetik nyugdíjas éveiket. Nyilvánvaló, hogy nem ez volt a cél. A kormány ismét csak meg akart felelni a Nemzetközi Valutaalapnak, mely kikötötte, addig nem utalja az újabb milliárdocskát, míg a parlament meg nem szavazza a nyugdíjreformot. Ez a hivatalos verzió szerint azt a célt szolgálta volna, hogy az éltes korúak tisztességes járandóságot kapjanak. Ám ha jobban utánanézünk, valójában inkább az állt mögötte, hogy csökkenjen az állam hátán púpként csúcsosodó nyugdíjasok száma, ergo kisebb legyen a Nyugdíjalap deficitje.
S bár Kijev egy ideig ellenállt, a zöld bankjegyek csábítása erősebbnek bizonyult az emberek haragjánál. Persze látszatból néhány kategóriának odadobtak egy kis koncot – a 44 évet ledolgozott bányász havi ellátmányát 10 740, a fémkohászét 3600-ról 10 700 hrivnyára emelték –, a többség számára azonban újabb csalódást hozott az 50-100 hrivnyás „emelés” és az egyenlőtlen elosztás. Az 1452 hrivnyás minimálnyugdíjból igencsak nehéz fényűzően élni. Nem véletlen, hogy egy közvélemény-kutatásban az idős emberek 52 százaléka vallotta azt, hogy még a legszükségesebb dolgokra – normális étkezés, lakbér, gyógyszerek – sem futja.
Az új reformnak köszönhetően gyakorlatilag lassan, de fokozatosan elfogynak a nyugdíjasok, elsősorban a férfiak, akiknek átlagéletkora 66,2 év. A volt gazdasági miniszter elárulta, a megemelt munkaviszony révén már az idén 200-300 ezerrel kevesebben vonulhatnak pihenőre, s körülbelül ugyanennyien halnak meg. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi 12 millióról kb. 11,6-11,4 millióra csökken a nyugellátmányra jogosultak száma. A kormány örülhet: csökken a Nyugdíjalap hiánya.
Az ígéretek szerint az idén közel 3 millió idős embernek emelik az ellátmányában. Kérdés, ha nem nő a Nyugdíjalap bevétele – márpedig nem nő, hisz nem jönnek létre új munkahelyek, s most is 10 millió dolgozó tart el 12 millió nyugdíjast –, miből akarják megvalósítani az „emelést”?
Magyar Tímea