Az idén is a hagyományok jegyében méltatták a Magyar Kultúra Napját Beregszászban. A Himnusz megírásának 195-ik, a szerző halálának 180-ik évfordulójára szervezett rendezvénysorozat a Kölcsey-emléktáblánál koszorúzással kezdődött.
A megjelenteket Bakancsos László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) általános alelnöke köszöntötte. Beke Mihály András, a beregszászi külképviselet első beosztott konzulja kiemelte, az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk hagyományainknak, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk tárgyi és szellemi értékeinket. Köszöntötte a jelenlévőket, és tolmácsolta Pomogáts Béla, az Anyanyelvi Konferencia tiszteletbeli elnökének szavait Móritz László, a nemzetközi szervezet alelnöke.
Az ünnepség az Európa-Magyar Házban folytatódott.
– Joggal mondhatjuk, koronája, dicsősége magyar kultúránknak a Himnusz. A fohász egy olyan embernek a szívéből ered, aki talán éppen úgy átélte az imádság szükségességét, mint ahogy Lukács evangélista tanítása szerint a tanítványok – mondta Pocsai Vince református lelkész, aki közös imára hívta a megjelenteket.
Pomogáts Béla irodalomtörténész, a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága – Anyanyelvi Konferencia tiszteletbeli elnökének köszöntő levelét Móritz László alelnök olvasta fel. A rendezvény zenés-irodalmi összeállítással, könyvbemutatóval, képzőművészeti kiállítással folytatódott. Idén is átadták a Kárpátaljai Magyar Nívódíjat, az Együtt Nívódíját és a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága – Anyanyelvi Konferencia, valamint a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI) okleveleit.
A magyar társadalmi és kulturális élet fejlesztése érdekében kifejtett eredményes tevékenysége elismeréseként a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága díszoklevelében részesült: Gálfi Dezső szervezőpedagógus, a Nagyberegi Református Líceum magyar nyelv és irodalom szakos tanára, Kulin Ágnes festőművész, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Tanárképző Főiskola tanára, a Kárpátaljai Magyar Festők és Iparművészek Révész Imre Társaságának elnöke, Jakab Eleonóra, a beregszászi Keresztény Értelmiség Szövetsége (KÉSZ) elnöke, Hegedűs Csilla újságíró, a Kárpáti Igaz Szó munkatársa (képünkön), Dalmay Árpád, a Beregszászért Alapítvány kuratóriumi elnöke, Nick Ferenc, a Falvak Kultúrájáért Alapítvány kuratórium elnöke, Ignácz Mária, a Téglási Művelődési Ház igazgatója, a községi tanács képviselője, Szikora Csilla, a Téglási Művelődési Ház Rózsa népdalegyüttesének művészeti vezetője.
KMMI-oklevéllel tüntették ki Molnár Dzsanda Adriánát, a Somi Általános Iskola igazgatóhelyettesét, Marosi Anitát, a Kárpátalja.ma hírportál újságíróját, a Hit és megmaradás című, kárpátaljai nagycsaládokról szóló interjúkötet szerzőjét, Tarpai Viktóriát, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház művészét, Barta Miklóst, a Pulzus Rádió ügyvezető igazgatóját, Bíró Tibort, a Jánosi Helikon Hotel tulajdonosát, Cserniga Gyulát, a Bereg Alkotóegyesület elnökét, Bakancsos Lászlót, az UMDSZ általános alelnökét.
Az Együtt Nívódíját Vári Fábián László, a szerkesztőbizottság elnöke és Csordás László olvasószerkesztő nyújtotta át Shrek Tímea írónak, a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság (KVIT) szervező titkárának. Felszólalt többek között Lőrincz P. Gabriella költő, Erős Kinga irodalomtörténész, a Magyar Írószövetség titkára, Marcsák Gergely, a KVIT-füzetek szerkesztője. Zárszót a szervezők, az Intermix Kiadó, a Kárpátaljai Magyar Könyvek-sorozat szerkesztősége nevében Dupka György mondott.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.