Linner doktor – emléke élénken él

Linner doktor, egy nem mindennapi orvos története címmel került bemutatásra Beregszászban, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházban az a dokumentumfilm, mely hűen tükrözi az egykori beregszászi sebész életútját.

A filmet Bunda Rita rendezte, operatőre Bunda Szabolcs. A dokumentumfilmet a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház színművészei közreműködésével egy-egy jelenettel színesítették. A bemutatón Szabó Imre színművész képviselte a társulatot, aki elmondta, amikor felkérték őket, hogy szerepeljenek a filmben, mindannyian nagy megtiszteltetésnek tartották, hiszen messze földön híres sebész orvosról van szó.

– Addig nem sok mindent tudtam a doktorról, ezért utánanéztem, hogy ki is volt ő valójában. Aztán elbeszélgettem azokkal az emberekkel, akik még ismerték. Csak jót mondtak róla, mindenkinek volt egy-egy emléke, hogy ő műtötte az apukámat, vagy ő vette ki a vakbelemet stb. Tehát, valamilyen szinten felkészültünk arra, hogy szerepeljünk a tiszteletére készített filmben. Szerintem egy legendáról beszélhetünk.

– Tudjuk, hogy a színpadhoz vannak szokva. Mennyiben más a filmszereplés?

– Teljesen. Míg a színpadon azt mondja a rendező, hogy ne játssz, csak mondd a szöveget, ezzel ellentétben a filmben játszani kell. Két külön világ: a színpadon nem ronthatsz, élesben megy a dolog. Súgónk nincs, ha rontunk, improvizálni kell, s ennek következtében a többieknek is, ám a filmben hibázhatunk, legfeljebb néhányszor újravesszük a jeleneteket.

A film elkészítésének ötlete a Keresztény Értelmiségek Szövetségétől (KÉSZ) származik. Jakab Eleonóra, a szövetség elnöke elmondta, az orvos emléke a halálát követően is élénken él a beregszásziak körében. Innen jött az ötlet, hogy filmet készítsenek róla.

– Mennyi időt vett igénybe a film elkészítése? – kérdeztük Bunda Ritát.

– Néhány hónap anyaggyűjtés után kezdtünk bele a munkába. Igyekeztünk interjúkat készíteni olyan emberekkel, akik személyesen ismerték a doktort, vagy bármiféle kapcsolat fűzte őket hozzá. Az ükunokájával is csináltuk egy interjút, aki szintén orvosnak készül. Áprilistól szeptemberig tartott ez, de az előkészületekhez már februárban hozzáláttunk, tehát majd’ egy évbe telt, míg bemutatásra kerülhetett az egyórás film.

– Hogy jöttek a képbe a színészek?

– Korábban már volt egy dokumentumfilmünk, a Hűség ára. Arra gondoltam, hogy ne legyen száraz a film, egy-egy jelenetet játszunk el. Számunkra természetes volt, hogy a saját színészeink legyenek a szereplők.

– A főszereplő kísértetiesen hasonlít Linner Bertalanra. Hol sikerült rátalálniuk?

– Amikor Kacsur András, a színház igazgatója ránézett a doktor fényképére, csak annyit mondott, jé, ez Pityu bácsi! Elmentünk a Nagyszőlősön élő Pityu bácsihoz (Fábián István), és megkérdeztük, lenne-e kedve megtestesíteni a nagyhírű doktort. Először azt hitte, viccelünk, de miután rájött, hogy nem, legnagyobb örömünkre elvállalta a szereplést. Mindannyian meg vagyunk elégedve a teljesítményével. Úgy hiszem, a legmegfelelőbb személyt találtuk meg.

A későbbiekben filmfesztiválokra is szívesen elvinnék a filmet, jegyezte meg Bunda Rita, a határon túl élő egyszerű emberek irányából is van érdeklődés.

 

Hegedűs Csilla

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó