Sajnos évről évre nő azoknak a kiskorúaknak a száma, akik eltűnéséről bejelentést kap a hatóság. Az ilyen esetek felderítése elsőbbséget élvez, hisz gyerekek, tinédzserek egészsége, élete forog kockán, mondta el a Kárpáti Igaz Szónak Andrij Kurta, a megyei rendőrség fiatalkori bűnözés elleni osztályának vezetője.
A rendőrtiszt tájékoztatása szerint a múlt évben 204 ilyen esettel volt dolguk, melyek kivizsgálása során 218 kiskorút kellett felkutatni. 2017-ben valamennyi elveszettnek hitt gyermeket megtalálták és visszajuttatták családjukhoz, gyámjukhoz vagy a nevelőotthonba, ahonnan megszöktek. Aggasztó viszont, hogy az előző évhez képest jelentősen nőtt a csavarogni vágyók száma.
– A számadatokból kiderül az is, hogy a szülők felelősségteljesebben állnak hozzá a dolgokhoz – vélekedik az osztályvezető. – Korábban ugyanis gyakorta megesett, hogy a felnőttek nem hozzánk fordultak, hanem maguk kezdték el keresni a csemetéjüket. Minket már csak a legvégső esetben kerestek fel, amivel eleve megkérdőjelezték a sikeres keresést.
A tiszt szerint ma már többnyire azonnal hívják a 102-t, ha megszakad csemetéjükkel a telefonkapcsolat, nem ér haza a megbeszélt időre és nem tudják, hol tartózkodik. Mint mondja, ez a helyes magatartás, hisz az időfaktornak jelentős szerepe van. A gyorsaságnak köszönhetően ma már egy-két nap, szerencsés esetben néhány óra is elég ahhoz, hogy megtalálják a világgá mentet.
– Persze előfordul, hogy több időre van szükség. Nemrég egy 16 éves ungvári lány szökött meg otthonról, és mindent elkövetett, hogy ne leljünk a nyomára. Folyton változtatta tartózkodási helyét, egyik megyéből a másikba utazott. Öt napba telt, mire az országos körözés eredménnyel járt. Végül Ternopil megyében bukkantunk rá – tájékoztat az osztályvezető.
Persze nemcsak gyerekeket kell keresni, a felnőttekkel is sok probléma van. Ők többnyire azért fordítanak hátat a családjuknak, mert meg akarnak szakítani velük mindennemű kapcsolatot, új életet próbálnak kezdeni. A fiatalkorúak leginkább kalandvágyból vágnak neki az ismeretlennek.
– Manapság változott a felkutatás rendje. Régebben az volt a szabály, hogy a bejelentéstől számítva három napot vártunk, s ha addig nem jelentkezett a hiányolt személy, akkor kezdtük el a keresést. Ám a késlekedés megnehezítette a dolgunkat, hisz munkánk eredményességében az idő fontos tényező. Minél hamarabb látunk hozzá, annál biztosabb, hogy sikerrel jár a nyomozás. Éppen ezért a jelenlegi gyakorlat lehetővé teszi az azonnali intézkedést. Ha az illető felkutatása tíz nap leforgása alatt nem jár sikerrel, akkortól számít nyomtalanul eltűntnek – veszi át a szót Koszturbánics Adrien, a nemzeti polícia megyei főosztálya eltűntek keresésével foglalkozó főmegbízottja.
A rendőr-őrnagy szerint Ukrajnában évente mintegy ötezer ember tűnik el. Közel tíz százalékuk Kárpátalján. Felkutatásuk a megyei rendőr-főkapitányság nyomozói osztályán belül működő szektor munkatársaira tartozik. A keresettek listájára többféle okból kerülhet valaki: vannak, akik önszántukból „kilépnek” addigi életükből, és valahol másutt, netán más országban, földrészen új névvel kezdenek új életet. Mások bűncselekmény áldozatává válnak és holttestük nem kerül elő, de legnagyobb számban a természeti katasztrófákban, fegyveres konfliktusokban elveszettek vannak.
– Az esetek mintegy tíz százalékában holtan lelünk rájuk. Példaként említhetném a nemrég a megyeszékhelyen történt esetet. A város egyik peremkerületében a bozótosban erősen lebomlott férfitetemre bukkantak. Nehéz volt azonosítani, de végül sikerült. Arra a grúz állampolgárra akadtunk rá, akit régóta kerestettek a hozzátartozói. Az utóbbi időben négy olyan holttestet is találtunk, melyeket nem tudtak azonosítani – folytatja a főmegbízott.
A krimi sorozatokban azt látjuk, hogy ilyenkor segít a DNS-vizsgálat. De mint beszélgetőtársam mondja, a film nem ugyanaz, mint a valóság. No meg, ami másutt rutinmódszernek számít, hozzánk még nem jutott el. A vizsgálathoz szükséges készülék ugyanis nagyon drága, a beszerzésére pedig nincs pénz. Az adatbázis is hiányzik, mely alapján egyáltalán értelme lenne az eljárásnak.
Balogh Csaba