Radvánc ma Ungvár külvárosa, az I. világháború idején azonban még önálló községet alkotott. Lakossága túlnyomórészt magyarokból állt, de sok sváb is élt itt. Az innen besorozott katonák közül a „Nagy Háború” frontjain tizenketten vesztették életüket, nekik állítottak emlékművet a falu temetődombja szélén, az egykori kőfejtőben kialakított emlékhelyen a hozzátartozók.
A kegyelethely két oldalán lévő kisebb márványtáblák magyar nyelvű feliratát a szovjet érában megrongálták, így az olvashatatlanná vált. Az évek során siralmas állapotba került alkotást a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány újította fel a II. Rákóczi Ferenc Főiskola közreműködésével. Az anyagi támogatást a Bethlen Gábor Alap biztosította.
– Ezek a katonák, akiknek az emlékművénél most állunk, ténylegesen a hőseink voltak. A legtöbbet adták, amit egy ember adhat, az életüket a hazájukért, az otthonukért, a családjukért. Ők teljesítették a kötelességüket, az utánuk jövő nemzedékeknek pedig az a kötelességük, hogy emlékezzenek rájuk – hangsúlyozta Kuti László ungvári magyar konzul.
Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, parlamenti képviselő emlékeztetett, a mai Kárpátalja abban az időben frontvonal volt, hisz itt harcolt egymás ellen az osztrák–magyar és az orosz hadsereg. Az I. világháborút lezáró békeszerződések láttán pedig mindenki tisztában volt azzal, hogy a béke Európában nem lesz hosszú életű, és 20 évvel később egy még véresebb és pusztítóbb öldöklés vette kezdettét.
Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora beszédében elmondta:
– Minden családnak voltak veszteségei, és ez a háború határozta meg sorsunkat. A XX. században egyfajta játékszerként tekintettek erre a kis területre, hol ide csatoltak bennünket, hol oda, nem törődve az itt élő emberek akaratával.
Az emlékmű újraavatási ünnepségének végén Kuti László konzul, az Ungvári Városi Tanács munkatársai, a KMKSZ képviselői, a Rákóczi főiskola tanárai, a Kárpátaljai Állami Levéltár delegációja, Rezes József, a megyei nemzetiségi osztály vezetője és a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány nyolc tehetségpontjának koordinátorai, munkatársai és diákjai elhelyezték a megemlékezés virágait és koszorúit az emlékmű talapzatán, majd közösen elénekelték a Szózatot, áll a karpataljalap.net oldalán.
Később ugyancsak a megyeszékhelyen, az Egán Ede téren felavatták a Határmenti Együttműködési Fejlesztési Alapítvány, a Magyar Kormány, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alap támogatásával létesült I. világháborús emlékművet.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.