Egészségügyi reform: miként válasszunk orvost?

Áprilistól elstartolt az a kampány, melynek keretében a lakosságnak ki kell választania egy családorvost, egy belgyógyászt vagy egy gyerekorvost, akivel szerződést kell kötnie valamelyik alapellátási központban. A jövőben a megbetegedett embernek elsőként ezt kell felkeresnie. Mivel egyelőre sokan nincsenek tisztában a részletekkel, most ismertetjük a szerződéskötés rendjét, amiről a megyei egészségügyi főosztályon érdeklődtünk.

Miért is van szükség a szerződésre? Az orvossal kötött megállapodással értesítjük az államot arról, hogy az Önre szánt kezelési költségeket az adott egészségügyi intézményhez irányítsa.

A kontraktus ugyanakkor nem számít véglegesnek, amennyiben időközben úgy dönt valaki, hogy nincs megelégedve az őt kezelő orvossal, egyességet köthet egy másik szakemberrel.

Ehhez nem szükséges felbontani az előző szerződést, elegendő megkötni az újat, a változást az elektronikus rendszer automatikusan jegyzi. Ugyancsak fontos, hogy az orvosválasztás nincs lakhelyhez kötve. Figyelembe kell venni azt is, hogy

amennyiben a családorvosnak már megvan az 1800, a belgyógyásznak a 2000, a gyerekorvosnak 900 páciense, ilyen esetben elutasíthatja az ezen felüli kérelmezőt.

Ennél több pácienst legfeljebb a vidéki orvosok vállalhatnak, például ha egy településnek 2000 lakosa van, a családorvos mindegyikükkel szerződésre léphet, hisz senki nem maradhat ellátás nélkül.

Első lépésként válassza ki azt a szakembert, akiben megbízik, akire rá meri bízni az egészségét. Ha nincs ilyen, érdeklődjön rokonai, ismerősei körében, vagy keresse fel a kiszemelt egészségügyi intézményt, ahol tájékoztatást adnak az ott dolgozókról.

Ha már választott, személyi igazolványával, személyi adóazonosító számával, gyerekek esetében a születési bizonyítvánnyal, látogasson el a szakemberhez, aki az ön vagy gyermeke adatait beviszi az elektronikus adatbázisba.

A kitöltött adatlapot kinyomtatja két példányban, amit ön aláír, majd azt feltöltik az eHealth rendszerbe. A család minden egyes tagja más-más orvost is választhat, de akár ugyanazt a személyt is, a lényeg, hogy mindenkire külön kell szerződést kötni. Amennyiben az ön orvosa esetleg megbetegszik vagy szabadságon lesz, egy másik fogja helyettesíteni, ha ön egy másik városban, településen betegszik meg, akkor az ottani alapellátási központban kérhet segítséget.

Ezek után bármilyen egészségügyi problémája adódik, először azt az orvost kell felkeresnie, akivel szerződése van

. Ez a szakember írja ki a beutalót, ha esetleg szakorvoshoz kell mennie, állítja ki a beteglapot, ír igazolásokat, adja ki a vényt az államilag támogatott Elérhető gyógyszerek elnevezésű programon keresztül igényelhető gyógyszerek beszerzésére.

2018-tól az Ukrán Nemzeti Egészség Szolgálat egyenesen az adott alapellátási központnak utalja a páciensekre szánt éves összeget: idén ez 370 hrivnya, jövőre 450 lesz. Ez azt jelenti, hogy egy 2000 főt ellátó vidéki családorvosi rendelő éves jövedelme idén 740 ezer és 1 millió hrivnya között mozoghat, míg jövőre 900 ezer és 1 millió 200 ezer közt alakulhat. Ebből az összegből kell kigazdálkodnia az ott dolgozók bérét, a bérleti díjat, részben az analízisek költségeit, a szükséges eszközöket. Az egészség szolgálat azt reméli, méltó béreket tudnak biztosítani az orvosoknak, felcsereknek, nővéreknek, s ezáltal megszűnik a hálapénz gyakorlata.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó