Helyesírásból a legjobbak

Az anyanyelvi műveltség fejlesztése érdekében Kárpátalján is számos kezdeményezés történt az elmúlt időszakban. Számunkra, kisebbségben élők számára, fontos anyanyelvünk megőrzése, helyes használata. A nyelvi kulturáltság színvonalának egyik fontos jellemzője a helyesírás, amely alapműveltségünk része.

A Simonyi Zsigmond helyesírási versenyt az ELTE Bölcsészettudományi Karán 1997 óta rendezik meg. Kárpátalján 2000-től vannak elődöntők. Az első két alkalommal az Ungvári 10-es Számú Dayka Gábor Középiskolában szervezték meg a megyei döntőt, 2002-től az Ungvári Nemzeti Egyetem Magyar Filológiai Tanszéke ad helyet e neves megmérettetésnek. Kárpátalján a verseny három fordulóból áll.

Az elődöntőkön mintegy 300 diák képviselteti magát. A verseny e fázisának megszervezésében a járási módszertanos kollégák segítenek, akiknek áldozatos munkája nagymértékben hozzájárul a sikerhez. A megyei fordulóra osztályonként két-két tanuló jut be. Az 5–8. osztályosok körében megrendezett vetélkedősorozat végső állomása a Kárpát-medencei megmérettetés. Kárpátaljáról minden évben 8 fő utazik a döntőre, ahol tanulóink eredményesen képviselik pátriánkat.

2018-ban a kárpátaljai megyei döntőt április 14-én rendezték. A megnyitónak az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán–Magyar Oktatási–Tudományos Intézet Bercsényi Miklós Könyvtára adott otthont. A megjelenteket Lizanec Péter professzor üdvözölte, s köszöntőjében hangsúlyozta, mennyire fontos az egyén számára, hogy gondolatait megfelelő formában fejezze ki mind élőszóban, mind írásban. A helyesírás minősít, ezért különösen figyelni kell a szavak helyes lejegyzésére. A magyar filológusok közössége egy olyan család, emelte ki, amelynek tagja minden volt, jelenlegi és jövőbeli diák. Dr. Zékány Krisztina tanszékvezető arról ejtett szót, hogy 2018-ban is szép számban érkeztek versenyzők a megmérettetésre. Megköszönte mind a tanulók, mind a tanárok munkáját, hiszen a tehetséget fejleszteni kell, s ehhez áldozatos munkára, s kitartásra van szükség. Ádám Kinga, a Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók Szövetségének elnökségi tagja arra biztatta a versenyzőket, hogy érettségi után e falak között folytassák tanulmányaikat.

A köszöntők után e sorok írója ismertette a verseny történetét, értékelte a felkészítő tanárok eddigi munkáját, akik Arany vagy Gyémánt Oklevélben részesültek. Bár a jelenleg Ukrajnában érvényben lévő tanterv nem ad lehetőséget a helyesírási kérdések mélyebb elsajátíttatására, a tanárok megtalálják annak módját, tanulóikban tudatosítsák a szavak helyes lejegyzését. A tanárok példát mutatnak tanítványaiknak, a diákok pedig erőt adnak lelkesedésükkel, igyekezetükkel, az anyanyelv iránti szeretetükkel. Örömmel emeltem ki, hogy tapasztalataim szerint a diákok és a tanárok várják a megmérettetést, amelyet a baráti légkör, önzetlenség és áldozatkészség hat át. Vonzza őket a teljesítmények mérhetősége, a szabályokhoz való igazodás. A felkészítő tanárok a tanszék végzősei, akik boldogan térnek vissza az alma materbe, várják a találkozást régi tanáraikkal.

A tollbamondás megírása és a feladatlapok kitöltése után a versenyzők megismerkedhettek az egyetem épületével. Betekintettek a kar nyelvi laboratóriumába, a fizika, a helytörténeti-régészeti, illetve a nemzetközi kapcsolatok szaktantermekbe, valamint megfigyelhették a 3D-s nyomtató működését is. A tanulók tanulmányi kiránduláson vehettek részt a Lehoczky Tivadar Kárpátaljai Megyei Helytörténeti Múzeumban is.

A megyei forduló díjazott tanulói

5. osztály

1. helyezett Markó Kamilla (Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium)
2. Orosz Izabella (Derceni Középiskola)
3. Banka Kamilla (Nevetlenfalui Oktatási-Nevelési Komplexum)
Különdíjban részesült: Soós Viktória (Szalókai Általános Iskola)

6. osztály

1. helyezett Lánczi Ildikó (Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium)
2. Snicer Dávid (Makkosjánosi Középiskola)
3. Sáfi Barbara (Tiszabökényi Általános Iskola)
Különdíjban részesült: Bíró Andrea Eugénia (Derceni Középiskola)

7. osztály

1. helyezett Lenyó Barbara (Oroszi Általános Iskola)
2. Nagy Marianna (Beregszászi 4. Számú Kossuth Lajos Középiskola)
3. Molnár Réka (Szőlősgyulai Általános Iskola)
Különdíjban részesült: Orbán Rebeka (Szernyei Általános Iskola)

8. osztály

1. helyezett Borcsik Zsanett (Beregszászi 4. Számú Kossuth Lajos Középiskola)
2. Kopasz Sára (Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium)
3. Kovács András (Beregszászi 4. Számú Kossuth Lajos Középiskola)
Különdíjban részesült: Baráth Réka (Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium)

A verseny fő támogatója a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet volt. A nyertesek pénzjutalmát a Bereg Kábel Kft. és a Kárpátaljai Magyar Ifjúságért Jótékonysági Szervezet biztosította. A különdíjasok jutalmáról a Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók Szövetsége gondoskodott. Az első és a második helyen végzett versenyzők Budapesten képviselik Kárpátalját május 26-án, a XXI. Kárpát-medencei döntőn.

Dr. Nagy Natália,
a kárpátaljai fordulók főszervezője

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó