Ha egy kvízjátékban feltennék önnek a kérdést: tagja-e Ukrajna a Független Államok Közösségének (FÁK), mit válaszolna? Ha nem lennének naprakész információi s a logikára hagyatkozna, akkor minden bizonnyal azt, hogy Kijev már rég szakított a Szovjetunió-pótlékkal. Hiszen aligha kézenfekvő és életszerű, hogy az ország egy olyan politikai-gazdasági tákolmányhoz tartozzon, ahol a Kreml diktál. Mert teljesen ellentmond a józan észnek, hogy olyan csapatban futballozzunk, melynek csatárai saját társaikat gáncsolják, s a játék hevében egyszerűen saját felségterületté nyilvánítják a tizenhatos térségét.
Mint mostanság oly gyakran, a politika ebben az esetben is felülírja a logikát. Ukrajna még most is – annak ellenére, hogy Oroszország bekebelezte a Krímet, hibridháborút folytat Donbászon – FÁK-tagállamnak tekintendő.
Persze, a posztszovjet térben semmi sem egyértelmű. Tarasz Kacska a pravda.ua hírportálon közzétett írásában arra a következtetésre jut, hogy Ukrajna tagja is a FÁK-nak, meg nem is. A Független Államok Közösségének alapító okiratát 1991. december 8-án írták alá, s december 10-én(!) az ukrán parlament ratifikálta. A közösség alapszabályát viszont csak 1993. január 22-én fogadták el, ezt viszont Kijev sohasem szentesítette. A Vidrodzsennya Alapítvány ügyvezető igazgatójának helyettese a helyzet körmönfont voltára utalva megállapítja, ez a sem-sem állapot a kötöttségnek számító közösségből való távozás fő kerékkötője. Mivel Ukrajna nem ratifikálta az alapszabályt, nem alkalmazhatja annak a kilépésről szóló 9. cikkét…
E dilemmára korábban, a FÁK-tagsággal kapcsolatban Petro Porosenko is előszeretettel hivatkozott. Most viszont valami megváltozhatott. Az államfő felszólította a kormányt, készítsen elő javaslatot a tagság megszüntetésére.
Ide is eljutottunk a Krím megszállásának, a donecki hibridháború ötödik esztendejében. S még valami, kizárólag a politika ínyenceinek: jelenleg egy FÁK-ország az Európai Unió társult tagja.