A nagyszőlősi járási Mátyfalva lakossága a legfrissebb adatok szerint 1571 fő, ebből több mint hatvan százalék magyar. Az emberek itt nemzetiségtől, felekezettől függetlenül békességben élnek. A történelem 1326-ban említette először a települést Magfolva néven.
Névtörténetéhez egy legenda fűződik, amely Mátyás királlyal, az igazságossal van összefüggésben. A település azon a helyen jött létre, ahol valamikor régen Mátyás király vadászott. Akkoriban azon a vidéken erdőrengeteg volt. A fák alatt csak itt-ott húzódott meg egy-egy kis szalmatetős házikó az ablakában és a tornácán virító muskátlikkal. Azon a helyen, ahol Mátyás tanyázott, egy falu jött létre, melyet és a király tiszteletére Mátyfalvának neveztek el.
A település ma is a takaros kisközségek sorába tartozik, magyarsága igyekszik megőrizni a hagyományokat. 1944 októberéig állami elemi iskolájában magyar nyelvű volt az oktatás, ma viszont se magyar iskola, se pedig magyar óvoda nincs, bár az óvodában van egy magyar csoport. Varjú Erika két és fél éve Mátyfalva polgármestere.
– Első perctől az volt a célom, hogy kizökkentsük a falut a mélypontról, hogy jó kapcsolatokat teremtsünk a környező települések vezetőivel, az anyaországgal. Tudtam, hogy mindez nem lesz egyszerű feladat, de hála Istennek sokan mellém álltak, támogattak. Leginkább a családomnak tartozom köszönettel, valamint a csapatnak, akikkel eredményes a közös munka – mondta Mátyfalva első embere.
A lakosság egy része Nagyszőlősre jár dolgozni, de a munkanélküliek száma is jelentős, és sajnos Mátyfalva sem maradt ki a kivándorlásból. Főleg a fiatalabb korosztály hagyja itt a szülőházat, családját és a jobb megélhetés reményében külföldön vállalnak munkát, de az a szerencse, hogy egy idő után visszatérnek.
– Az itthon maradtak többsége mezőgazdasággal foglalkozik, fóliaházakban zöldségeket, földiepret termesztenek. Az Egán Ede Gazdaságfejlesztési Programnak köszönhetően traktorokkal és más földművelési eszközökkel lettek gazdagabbak a gazdák, akik búzát- és kukoricát termelnek. Reményeink szerint, ha lesz rá lehetőség, a későbbiekben még többen pályáznak majd, és kis falunk felvirágzik. Büszke vagyok rá, hogy a főutcán több mint egy kilométer útszakaszt sikerült megépíteni, már csak pár száz méter maradt hátra. Ezt az idén mindenképpen szeretnénk befejezni.
– Tehát a település gazdagodik…
– Így igaz, és amióta polgármester vagyok, talán a legnagyobb öröm számomra, és azt hiszem, az egész község számára, hogy nemrégiben elhelyezték az új, magyar óvoda alapkövét. Ha az felépül, hatalmas előrelépés lesz Mátyfalva életében. Hiszen immár azok a gyerekek is járhatnak óvodába, akiknek eddig helyhiány miatt nem volt erre lehetőségük. Emellett az épület dísze lesz a falunak a két templom között.
Hegedűs Csilla