Vége a tanévnek. Pályakezdő diplomás fiatalok ezrei lépnek ki a nagybetűsbe. Az iskolapadokból sem mindenki megy egyetemre, szakiskolába. Vajon milyen lehetőségeik vannak a munkahelyet keresőknek Kárpátalján? – kérdezte a Kárpáti Igaz Szó Foltin Pétert, a megyei foglalkoztatási központ osztályvezetőjét.
– Talál-e munkát vidékünkön egy frissdiplomás?
– Abban a szakmában, amelyről „papírja” van, nem biztos. Viszont aki dolgozni akar, annak könnyű dolga van. Az ide települt külföldi nagyvállalatok örömmel fogadják a jelentkezőket. Az nem érdekli őket, milyen diplomája van az illetőnek. A lényeg, hogy egészségileg rendben legyen. Ma már e cégek jónak mondható, tízezer hrivnya körüli béreket és különféle kedvezményeket biztosítanak a dolgozóik számára. A képzést házon belül oldják meg. Nem véletlen, hogy manapság sok diplomás ott áll a gyártósoron, vagy különféle gépeket kezel. E tekintetben a felsőfokú végzettségről szóló bizonyítványnak vajmi kevés a jelentősége.
– Mi van azokkal, akik nem tanulnak tovább?
– Azt mondhatom, ők vannak lépéselőnyben. A mai munkaerőpiac, legalább is nálunk, Kárpátalján annyira megváltozott, hogy nincs feltétlenül szükség a szakképesítésre. Mint mondtam, a munkáltatók a szakember képzést maguk oldják meg. Tehát az iskolapadból kikerülve bárki egyenesen mehet valamelyik nagyvállalathoz dolgozni. A beutazás sem probléma, a gyárak gondoskodnak az utaztatásról is. A baj csak az, hogy még a kedvező feltételek mellett is kevés a munkáskéz. A helyzet már-már katasztrofális. Az év első öt hónapjában több mint tízezer állást hirdettek meg a munkáltatók.
– Ha a gyárak, üzemek maguk oldják meg a szakképzést, mi szükség van a szakiskolákra?
– Ma már ezeknél is igyekeznek a piaci igényekhez igazodni. Persze vannak még olyan tanintézmények, amelyekben felesleges szakmákat is oktatnak. Nehéz helyzetben vannak például a lakatosok, mivel az ő tudásuk nem versenyképes a munkaerőpiacon. A gyárakban ugyanis olyan korszerű gépeket kell kezelni, amilyenekről a tanulók még nem is hallottak. Viszont vannak népszerű szakmák (turizmussal, fafeldolgozással kapcsolatosak), melyekkel percek alatt el lehet helyezkedni. Fogorvosokkal és jogászokkal viszont telített a piac. A munkáltatók ráadásul nem a pályakezdőkre kíváncsiak, hanem a tapasztalt munkaerőt keresik.
– Nyári munkalehetőségek?
– A cégek szívesen alkalmaznak két-három hónapra fiatalokat, egyetemistákat, de csak a 18 éven felülieket. A gyermekmunkát tiltó törvény szigora miatt az ifjabbaknak nincs esélyük az alkalmi tevékenységre.
Balogh Csaba