A magyar zsidó emlékezetben Kárpátalja az eltűnt, elpusztított, autentikus zsidóság otthonaként él, amely számtalan elnémult zsidó történet születési helye és temetője, a mindennapok magyar kultúrájának elsüllyedt szigete… A múlt nyáron első alkalommal rendeztek Beregszászban zsidónapokat, az olyan jól sikerült, hogy a szervezők úgy döntöttek, azokat az idén is megszervezik. A négy nap alatt számos érdekes programon vehettek részt az érdeklődők, a szervezők igyekeztek mindenki kedvére tenni.
Az ünnepélyes megnyitóra csütörtökön került sor a zsinagógában. Togyeriska Erika, a Shalom Alapítvány igazgatója köszöntötte a megjelenteket, elmondta, a 2. Kárpátaljai Zsidó Napokon zsidók és nem zsidók együtt emlékezhetnek kivételes vallási és művészeti értékeket megteremtő kárpátaljai kultúrákra, közösen idézhetjük fel a múlt emlékét, a helyi kisebbségek történelmét és sokszínű, összefonódó hagyományait.
Deák Andrea szervező kihangsúlyozta: a második Kárpátaljai Zsidó Napok a bizonyíték, hogy nemcsak együtt vagyunk, hanem együtt is maradunk.
– A kultúra közösségeket kapcsol össze, tapasztalatokat fűz egybe és megérteti, hogy nincsen valójában kisebbség és többség, mert minél mélyebben értjük egymást, annál kevésbé lesz világos számunkra, hol húzódnak köztünk a határok, közösségünk a különbségek egysége lesz, vagyis a magyarság: a Felvidék, Kárpátalja, Budapest, mindaz, amit különböző kultúrájú és vallási magyaroktól tanulunk, mindez együtt – mondta.
Weisz József, a Shalom Alapítvány elnöke kifejtette, korábban nagy zsidóközösség élt Beregszászban, mára ez a szám nagyon megcsappant. Ám a mostani rendezvénysorozat azt bizonyítja, hogy bár kis létszámú, de még él a közösség, és fenn tud maradni.
– A Kárpátaljai Zsidó Napokon közösen emlékezhetünk sokszínű és gazdag közös kultúránk és történelmünk felidézésével, mert az emlékezet valóban határtalan, örökké fennmaradhat. Az emlékezés nem más, mint az eltávozottak visszafogadása, az emlékezés valójában jövő – mondta köszöntőjében Szilágyi Mátyás.
– Azt szeretnénk elérni, hogy a kulturális életben a zsidó örökség, a magyarországi zsidó kultúra gyöngyszemei a lehető legnagyobb ismertséget kapják, és az őket megillető elismertségnek is örvendhessenek. Ennek egyik fontos állomása a Kárpátaljai Zsidó Napok megszervezése – tette hozzá a Beregszászi Konzulátus főkonzulja.
A köszöntéseket követően Jeruzsálem kedvesem… címmel koncertre került sor, a Kolozsvárról érkező Laczkó Vass Róbert színművész és Szép András zongoraművész előadásában héber nyelvű istenes énekek, majdnem feledésbe merült jiddis nyelvű kuplék, huszadik századi, örökzöld szerzemények, musical-betétek és filmdalok, a szakrális és profán zsidó énekművészet gyöngyszemeit hallhattuk.
Pénteken – ugyancsak a zsinagógában – örökzöld slágerek csendültek fel Nógrádi Gergely főkántor előadásában. A „Zsidó Pavarotti” címmel kitüntetett művész műsorában ismert világslágereket, musical-dalokat és hagyományos zsidó dalokat adott elő. Közreműködött: Teszter Nelli zongoraművész.
Szombat délután a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola aulájában a Drágakő című haszid történet köré szövődő előadásban a Chagall Band zenéje mellett jiddis dalok és vidám történetek, viccek is elhangzottak. A szórakoztató, de egyben elgondolkodtató műsor anyagát Marc Chagall Életemben lakom és Schein Gábor Chagall című verse színesítette.
Az esti órákban a sokak által ismert Takács Nikolas énekes és Pál Dénes, a 2012-es The Voice – Magyarország hangja, valamint a 2014-es Sztárban sztár győztese lépett színpadra. Az előadók a kezdetektől a napjainkig született saját dalaikat adták elő. Zongorán közreműködött Kardos Norbert.
A négynapos rendezvény utolsó napján, vasárnap Dallamok, ízek, emlékek címmel Togyeriska Erika, a Shalom Alapítvány igazgatója Komoróczy Ráhel Szonja egyetemi oktatóval, idegenvezetővel beszélgetett a kárpátaljai zsidóság történetéről, kultúrájáról, emlékeiről, ízeiről és a jelen zarándokutak lehetőségeiről.
A programot zsidó ízek kavalkádjával barhesz kóstolással, helyi kóser borok ízlelgetésével és élőzenével fűszerezték.
Záróakkordként Korcsolán Orsolya hegedűművész és barátai léptek fel a zsinagógában.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.