Hagyományőrző szándékkal hívta életre az I. Nagydobronyi Népzenei és Néptánctábort a GENIUS Jótékonysági Alapítvány. A megnyitójára június 11-én került sor. A tábor, melynek a Nagydobronyi Református Líceum és a Nagydobronyi Magyar Népművészeti Tanoda adott otthont, egy héten át foglalkozik a helyi hagyományokkal.
A 63 jelentkező a hét folyamán a népzenén és néptáncon kívül számos kézműves foglalkozáson vehet részt, illetve a szakácsok segítségével helyi hagyományos ételek elkészítését is megtanulhatja. Mindemellett a tanulók a szövéssel, a keresztszemes hímzéssel, korongozással, makramézással, tojáshímzéssel, népi játékokkal, a hajfonással is megismerkedhetnek.
Ahogyan Sebő Ferenc népzenekutató tartja, hagyományaink csak akkor maradhatnak meg, ha megéljük őket. Ennek szellemében fontos olyan programok szervezése, melyeken keresztül a fiatalok megismerhetik elődeik szokásait és így tovább tudják majd adni utódaiknak.
Váradi Natália, az alapítvány irodaigazgatója köszöntő beszédében úgy fogalmazott, hogy a népzene egy nemzet lelke, egy kulturális nyelv, melyet minden nemzedék igyekszik átadni a következő generációnak.
Arra biztatta a gyerekeket, hogy ne csüggedjenek el, ha rögtön az elején nem sikerül a szövés, a hímzés vagy egy tánclépés, hiszen az erdő is nagyon csendes lenne, ha csak a legszebben éneklő madarak énekelnének.
Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke a rendezvény házigazdájaként kiemelte, Nagydobrony színes nagy falu. Az itt élő emberek büszkék voltak hagyományaikra, szokásaikra, melyeket évszázadokon keresztül megőriztek. A XX. században azonban felgyorsult a világ fejlődése, ezzel együtt a településé is. Ahogy a helyiek mondták, „az új házba nem viszik át a régi szegénységet”. Így vetették le a népviseletet és cseréltek modernebbre számos eszközt is. Sok mesterségen kívül az egyik legfontosabb az lesz, hogy elsajátítsátok a nagydobronyi táncot, hiszen az már a magyar kultúrkincs részévé vált – emelte ki Orosz Ildikó.
A megnyitón fellépett a Csüllő néptáncegyüttes, a „Szól a fölemüle!” II. Kárpátaljai Népzenei és Néptánc Tehetségkutató győztese, akik dobronyi táncokat mutattak be. Badó Margit történész, a Nagydobronyi Református Líceum történelemtanára a község történelméről és a helyi népviseletről tartott előadást. Kiemelte, a nagydobronyi népviselet közel száz éven keresztül élt a faluban, 1848 után kezdett kialakulni és ettől kezdve a II. világháború utáni évekig volt használatban.
A rendezvényen részt vett Gál Erika, a Nagydobronyi Református Líceum igazgatója, Benedek József, a Nagydobronyi Magyar Népművészeti Tanoda gondnoka, Balog János, a Mezőgazdasági Szakképző Intézet igazgatója.
Bara Tünde
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.