Vélemények az idei ZNO-ról

A napokban fejeződött be a Külső Független Tesztelés (ZNO) vizsgaidőszaka. Rengeteg panaszt hallani, és most kivételesen nem (csak) az ukrán nyelv és irodalommal kapcsolatban. Az angol nyelv tesztbe beiktatott új, hallás utáni szövegértési rész miatt is többen reklamáltak országos szinten. A Kárpáti Igaz Szó a helyi álláspontokra volt kíváncsi.

Az angol teszt ponthatárainak csökkentése érdekében már petíciót is indítottak. Kicsivel több mint négyezren írták alá eddig. Lilija Hrinevics kijelentette: pótvizsgát tehet mindenki, aki időben és az előírásoknak megfelelően apellált. Az oktatási miniszter hozzátette, ilyen kérelmet mindössze 65-en nyújtottak be – közölte az Ukrán Oktatásminőségi Értékelő Központ.
Az idegen nyelvi vizsgánál arra panaszkodtak a legtöbben, hogy nem volt minőséges a hangfájl, vagy nem lehetett rendesen hallani a szöveget.

– Sokan felháborodtak, az én diákjaim azonban nem elégedetlenkedtek – jegyzi meg Borovszki Magdolna, a Nagydobronyi Református Líceum angoltanára. – Mi Ungváron vizsgáztunk. A diákom mesélte, hogy náluk is gond volt a hanggal. De egy mellette, szintén hátul ülő ukrán diák rögtön szólt a tanárnak, hogy húzza feljebb, mivel nem hallja rendesen. Miután feltekerték a hangerőt, minden rendbe jött. Ettől függetlenül nem mondanám, hogy könnyű volt.

Több kolléga hozzászólását is olvastam, akik azt nehezményezték, hogy ez már nyelvvizsga szintű feladatlap, nem pedig egy érettséginek megfelelő. Ez sajnos évek óta így van, mégsem változtatnak rajta.

Panaszkodtak arra is, amivel egyetértek, hogy túl nehéz szavak vannak a tesztben, többnyire szinonimák, amelyeket nem feltétlen kell tudniuk az érettségizőknek. Még nincs hivatalos eredmény, de ahogy számolgatták a diákok, átmentek. Összességében én is pozitívan értékelem a vizsgát. Mindegyik feladatrészben voltak egyszerűbb és nehezebb részek is. A levélírás könnyű volt a számukra, mivel mi mindegyik témát átvettük a ZNO-s felkészítő könyvből. Ilyen baráti levél jellegűt pedig már írtunk is az órákon.

Az idén a matematika-vizsgával kezdték az érettségizést. Ez pozitívum volt, mivel így még friss fejjel vágtak neki, vélekedik Fóris Sándor.

– Nem volt változtatás, a teszt a tavalyi és az azelőttihez hasonlított – meséli a Tiszapéterfalvai Református Líceum matematikatanára. – Nem volt gond a megoldásával, a gyerekek is megerősítették, hogy olyan kérdések szerepeltek benne, amelyeket az órákon átvettünk. A tesztben előfordult feladattípusok mindegyikét begyakoroltuk, mivel emelt óraszámban tanultuk a matematikát. Nálunk már hagyomány minden tantárgynál, hogy az előző évi feladatlapokat összegyűjtjük és azok alapján készülünk a ZNO-ra. A mostani végzősök közül 23-an vizsgáztak matekből és 17-en Ukrajna történetéből.

Ez utóbbi is sokaknál kiverte a biztosítékot. A Derceni Középiskola történésze úgy fogalmazott: nem mondhatnánk, hogy a tananyagtól eltérőek a kérdések, csupán túl vannak bonyolítva.

– Elég nehéz a feladatlap – szögezi le Kopasz Gyula. – Az a baj, hogy a végzős osztályokban olyan könyvekből tanítunk, amelyek már elavultak. A 7-8-9 osztályokban remek új program szerinti könyv van. A régiben nincsenek meg azok az idézetek és képek, amelyek szükségesek a ZNO-n. Ezekből és a karikatúrákból pedig nagyon sok volt a kérdések között. Természetesen fontos, hogy felismerjenek egy híres személyt, de azt hiszem, már túlzásba viszik. Túl sok a forrásrészlet is. Nálunk az osztályból egy gyereken kívül mindenki a történelmet választotta. Most izgatottan várjuk az eredményt.

Simon Rita

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó