A környezetszennyezés világszerte hatalmas problémát jelent. Sajnos vidékünkre is jellemző, hogy úton-útfélen szemétbe botlunk, mifelénk is gondot okoz a szmog és a megfelelő csatornarendszerek hiánya. Vajon a tanulók mennyit látnak mindebből? Erre a kérdésre akart választ kapni a Kárpáti Igaz Szó, amikor felkereste Szanyi Szabolcsot, a PAPILIO – Természet- és Környezetvédelmi Egyesület vezetőjét.
Kárpátalja városai és falvai egyaránt küszködnek környezeti problémákkal. Nagydobronyban például a szemét szétdobálása, a község központját keresztülszelő Hatrác patak szennyezettsége, a falut körülölelő erdő irtása és szeméttel való szennyezése. Bár tegyük hozzá, az önkormányzat munkatársai és a középiskolások évente ültetnek facsemetéket hiánypótlás céljából. Nem messze Nagydobronytól, Tiszaágteleken is a szemét jelent gondot főleg a közterületeken, az emlékhelyek közelében, illetve a tó szennyezettsége. Ezek olyan gondok, melyekkel nap mint nap találkozunk, de gyermekfejjel nem lehet megoldani. Egy kis odafigyeléssel, felhívással és a környezettudatosságra való neveléssel azonban el lehet indulni pozitív irányba.
– A 2014-ben alakult egyesület tavasszal pályázatot hirdetett általános és középiskolások számára Te mit teszel a lakóhelyedért? címmel. A programot hozzákapcsolva a Tiszta Kárpátalja mozgalomhoz, Magyarország Miniszterelnöksége, a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alap Zrt. támogatásával tudjuk megvalósítani.
A pályázat célja elsősorban bemutatkozási lehetőség biztosítása az aktív, környezet- és természetvédelem iránt fogékony diákok és elkötelezett pedagógusok számára. Másodsorban pedig a helyi, települési, kistérségi nehézségek és azok lehetséges megoldásaira irányuló tervek, elképzelések (szervezési, műszaki, egyéb) felvázolása.
A diákok aktív, a problémák megoldásában részt vevő, cselekvő hozzáállásának kialakítása és motiválása, a középiskolák külső, társadalmi kapcsolatainak építése és fejlesztése – fejti ki Szanyi Szabolcs.
– Milyen pozitívumokkal és negatívumokkal zárult a projekt első szakasza?
– A pályázati felhívást nagy reményekkel tettük közzé. Volt is okunk rá, hiszen a régióra nézve ez egy újszerű és a maga nemében egyedülálló lehetőség, mely során nagy értékű nyeremények találnak gazdára. Ennek ellenére keserű szájízzel zártuk a jelentkezési időszakot. Sajnos nagyon kevés jelentkező nyújtotta be határidőre a pályázatát. Ez azért is érthetetlen számunkra, mert egy olyan programot dolgoztunk ki, amelyhez hasonló Magyarországon már régóta működik. A közeljövőben szeretnénk a felhívást újra közzétenni, némileg módosított feltételekkel.
– Milyen a tanulók érdeklődése a környezetvédelem iránt?
– Nehéz kérdés. Ez minden esetben egyénileg változik az otthonról hozott és a szerzett ismeretek függvényében. A mai technika uralta társadalomban egyre nehezebb felkelteni a fiatal generáció figyelmét. Ezért tartjuk fontosnak olyan programok kidolgozását és lebonyolítását, amely a megtapasztalás élményével próbálja elmozdítani az érdeklődésüket a természetvédelem irányába. Úgy gondolom, a legkönnyebb az óvodás-kisiskolás gyerekek figyelmét felkelteni, hiszen ők még természetüknél fogva fogékonyak az új ismeretek iránt. Az idősebb korosztály esetében már nehezebb a dolgunk. Ők kevésbé kíváncsiak és nagyobbak az igényeik, elvárásaik, míg a végzős, illetve a fiatal felnőtt korosztályból már nagyrészt csak azok, akik ilyen irányban folytatják tovább tanulmányaikat.
Bara Tünde
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.