Ha nehezen is, de hozta a kötelezőt a svéd, belga, angol hármas. Volt bombagól, 91. percben szerzett győztes találat és videóbírós 11-es is. Nem volt hiány meglepetésekből az oroszországi labdarúgó-világbajnokság 6. napján. Lengyelország és Kolumbia is veszített három olyan pontot, amelyekkel eredetileg számolhattak a folytatásra, a házigazdák viszont a vártnál lényegesen könnyebben verték a már Mohamed Szalahhal felálló egyiptomi válogatottat.
A „hazai” vb-vélemények sorozatunkban a torna folyamán kárpátaljai játékosokkal, edzőkkel, szakértőkkel és szakírókkal elemezzük és értékeljük a válogatottak szereplését, az egyes játékosok teljesítményét, a játékvezetők ténykedését, kivesézzük a történteket és felidézzük az érdekességeket.
Havasi András, a Dinamo Kijev egykori kapusa, a megyei futballszövetség volt elnöke:
– Az érintettség jogán a jobbnál jobb kapusteljesítményeket emelném ki. A mai hálóőrök együtt élnek a játékkal, és több szerepet kapnak a védekezésben. A mi időnkben Lev Jasin a szovjetek legendás kapusa volt az első, aki kijött a tizenhatoson kívülre. Emlékszem, hogy gyakran kiszaladt és elfejelte a hosszú indításokat. Ma nemcsak fejjel, de lábbal is jól bánnak a labdával, sőt a kapusok gyakran kétlábasak, támadásokat indítanak. Nagyon technikásak. Én például erre nem lettem volna képes a saját időmben, mondjuk, nem is volt ilyen elvárás. Kevés szó esik a labdáról, holott korábban a 2006-os, a 2010-es és a 2014-es világbajnokság előtt is rendre panaszkodtak a kapusok. Ez azzal magyarázható, hogy a hálóőrök mostanra már megszokták és alkalmazkodtak az ilyen típusú játékszerhez.
Bandi bácsi az erőviszonyokkal kapcsolatban elmondta, óriási meglepetés az orosz csapat szereplése, a Sztanyiszlav Csercseszov irányította zbornaja álomrajtot vett, noha a vb előtt zsinórban hét felkészülési mérkőzésén nyeretlen maradt.
– Az első mérkőzésen szerzett öt gól komoly önbizalmat adott a csapatnak, a fáraók ellen láthatóan felszabadultan futballoztak, ami meg is hozta a számukra kedvező eredményt – fogalmazott az egykori kapus. – A lengyelek Szenegál elleni teljesítménye nagy csalódás számomra, mindig szimpatikusak voltak, többet vártam tőlük. Az angolok Tunézia elleni bemutatkozása nem győzött meg engem, de tudni kell, hogy egy fiatal, formálódó csapatról van szó. A keret jelentős része más-más csapatban játszik, míg korábban a válogatott gerincét a Manchester United adta. Nincsenek kellően összeszokva. Az eddig látottakra nem panaszkodhatunk, Ronaldo űrfutballt mutatott be, csalódás Neymar és Messi játéka, ennek ellenére én bízok az argentínok és a brazilok továbbjutásában.
Csehil Sándor, a Beregszászi Járási Labdarúgó Szövetség elnöke:
– A bukdácsoló nagycsapatok miatt lett emlékezetes az első kör. Az eddigi 20 világbajnoki aranyból 11 került a Brazília, Németország, Argentína trióhoz, előbbi kettő ráadásul a mostani világbajnokság talán legnagyobb esélyese, ennek ellenére a hármas összesen szerzett két pontot. De hiba lenne már most leírni ezeket a csapatokat, az Eb-n és a vb-n is a formaidőzítés a siker kulcsa. A győzelem nélkül maradó favoritok mellett a három pontot szerző angol és francia válogatott játéka sem volt meggyőző, persze könnyen lehet, hogy ezek a csapatok a vb második felére időzítik a csúcsformát.
A szövetség elnöke szerint sokan túlértékelik Oroszország eddig mutatott teljesítményét, Szaúd-Arábia és Egyiptom nem tekinthető komoly ellenfélnek. Egyiptomi részről mindenki Mohamed Salah-tól várta a csodát. Ám egymaga semmire sem ment. Az oroszoknak szerencséjük is volt a sorsolásnál, hisz az urukkal játszanak utoljára, az biztos, hogy az egyenes kieséses szakaszban nem lesz ilyen könnyű dolguk. Visszatekintve a csoportkör első fordulójára, láttunk néhány kifejezetten jó meccset: Portugália–Spanyolország, Peru–Dánia, Németország–Mexikó. De leginkább az volt a jellemző, hogy az első félidő maximum feléig nagyobb iramot diktáltak a csapatok, utána viszont akkor is csökkent a tempó, ha senki sem szerzett gólt.
Szabó Sándor