Egyelőre nem lehet hiányérzetünk a lassan célegyenesbe forduló oroszországi labdarúgó világbajnoksággal kapcsolatban. A csoportkör és az egyenes kieséses szakasz már lejátszott meccsei is szolgáltak meglepetésekkel a labdarúgás szerelmesei számára. Elsősorban azért, mert a jogosan kritizált „buszparkolós”, azaz a biztos védekezésre alapuló taktika már a múlté. Ennek tudható be, hogy csupán egyetlen gól nélküli döntetlent láttunk. A VAR világbajnoki bemutatkozásával végképp beköszöntött a labdarúgásban az űrkorszak.
A torna kezdete előtt a szakértők a nagy futballnemzetek egyeduralmát jósolták, ám ez a jövendölés nagyon hamar megbukott. Már a csoportkörben búcsúzott a négy vb-t nyerő, címvédő Németország, és azt se feledjük, hogy a négy világbajnoki címet birtokló Olaszország ki sem jutott. Argentína kétszer hódította el a Jules Rimet kupát, Spanyolország pedig egyszer, viszont mindkét gárda favoritnak számított, de dicstelenül távozott.
Na azért nem minden gigász vérzett el, a kétszeres világbajnok Uruguay továbbjutott. Rajtuk kívül korábbi világbajnok még a mezőnyben az ötszörös győztes Brazília, továbbá Franciaország és Anglia, de már egyikük sem százszázalékos, közülük még csak a franciák vannak a nyolc között. Az eddig 4 nyolcaddöntős meccsen a FIFA-ranglista szerinti gyengébb csapat ment tovább. Egyre valószínűbb annak az esélye, hogy olyan világbajnokunk lesz, még nem nyert korábban.
Ami a rendező országot illeti. A vele szembeni számos európai és amerikai szankció ellenére Oroszország az utóbbi években sorra elnyerte a világ legnagyobb sporteseményeinek rendezési jogát. 2014-ben Szocsiban téli olimpiát, 2015-ben Kazanyban vizes vb-t rendeztek. Negyedik éve Forma 1-es futamot is lebonyolít. Jelenleg pedig a labdarúgó világbajnokságnak otthont. Bármennyire is hisztizik Ukrajna, Oroszország a világ legnagyobb futballeseményének zavartalan megrendezésével gazdasági és sportszervezői erejét fitogtathatja, az események köré festett pozitív környezettel pedig segíthet szépíteni elmarasztaló, sőt sokszor ellenséges megítélésén. Így nemcsak a nagy futballnemzetek kaptak pofont ezen a vb-n, hanem azok az országok is, melyek nem veszik észre, hogy már a sportban is mindent a pénz mozgat.