A Legfelső Tanács tavaly októberben fogadta el az új nyugdíjtörvényt, amelynek értelmében 15-ről 25-re emelték a nyugdíjba vonuláshoz szükséges minimális munkaviszony idejét, valamint „korszerűsítették” a havi juttatásokat.
E címszó alatt csupán néhány hrivnyával növelték csupán a nyugdíj minimális összegét, de a volt katonáknak, az erőszakszervezetekből nyugállományba vonult idős embereknek még ennyivel sem, mondván, rájuk egy másik törvény vonatkozik. Fel is háborodtak az érintettek, s mindjárt utcára vonultak. A miniszterelnök először azzal védekezett, hogy további 43 milliárd hrivnya kellene igényeik kielégítéséhez, holott a Nyugdíjalapnak így is 140 milliárdos deficitje van. Ám a tüntetések nyomására mégis csak megígérte, hogy három szakaszban – idén, jövőre és 2020-ban –, megtoldják az egykori katonák illetményét.
A kormány tervei között szerepel azon hajlott korúak nyugdíjának a megemelése is, akik annak ellenére kevés pénzből kénytelenek élni, hogy több évtizedet dolgoztak, például az egykori kolhozisták. Ám arról nem beszélt, hogy erre mikor és hogyan kerül sor. Nem véletlenül, hisz a nyugdíjasok mostani illetményének előteremtése is bűvészmutatványhoz hasonló bravúr. Ennek ellenére a kormány tovább ígérget. A jövő évi parlamenti és elnökválasztások idejére ígérik például a nyugdíjak indexálását. Előzetesen kiszivárgott hírek szerint 20 százalékkal toldják meg a szépkorúak járandóságát: a minimálnyugdíjból élőkét körülbelül 300, a maximumban részesülőkét 2 ezer hrivnyával. Miből? Rozenko miniszterelnök-helyettes szerint a minimálbér-emelésnek köszönhetően növekvő adókból, valamint a fizetések kifehérítése, a gazdasági növekedés gyorsulása révén.
A hozzáértők homlokegyenest ellentmondanak a hurráoptimizmusnak. Arra figyelmeztetnek: a nyugdíjemelés, ha csak néhány kategóriát is érint, tovább lassítja az egyébként is ingatag ukrán gazdaságot. A költségvetésben előre nem tervezett kiadások miatt adót kell emelni vagy több pénzt kell nyomtatni. Ha tovább nő az adó, azok a munkaadók is a borítékhoz nyúlnak, akik eddig bevallották kiadásaikat. Akkor meg miféle gazdasági növekedésre számíthatunk?
Persze Ukrajna a korlátlan lehetőségek országa. S a választási harcok évében az indulók nyilván több szociális kedvezménnyel fogják kecsegtetni a lakosságot. És sajnos sokan lesznek, akik majd hisznek is nekik.