Rövidesen három éve lesz, hogy elkezdődött a rendőrség reformja. A folyamat hosszadalmas és nehézkes. Az újoncok gyorstalpaló tanfolyam keretében kaptak kiképzést, hiányzott és még most is kevés a gyakorlati tapasztalat. Ezt az állomány lelkesedéssel próbálja kompenzálni. A régi személyi állományból már csak mutatóban maradtak. A szerkezeti felépítésük is megváltozott, ami nem igazán vált a javukra. Hat kulcsfontosságú alosztályt ugyanis kivettek a megye hatásköréből és közvetlen Kijevnek rendelték alá.
– Az a felemás helyzet állt elő, hogy a bűnözési állapotokért engem, illetve a mindenkori főkapitányt vonják felelősségre – nyilatkozta a Kárpáti Igaz Szónak Roman Sztefanisin, Kárpátalja főrendőre. – Ugyanakkor az olyan egység, mint például a gazdasági és a kiberbűnözés, tőlünk teljesen független. Tehát bármi adódik, én senkit nem vonhatok kérdőre, odafentről viszont én kapom a fejmosást…
Kritikusan szemléli az új testületet és annak tevékenységét Hennagyij Moszkal, aki a kilencvenes évek maffiaháborúi idején átvette a főkapitányi karszalagot. A rendcsinálás, a szervezett bűnözés felszámolása sikeres volt, amiért feljebbvalói tábornoki fokozattal jutalmazták. A megyei állami közigazgatás elnöke nosztalgiával tekint vissza azokra az évekre.
Mint arról több ízben mesélt, a milícia kötelékében érdekes volt dolgozni, bár egészen mások voltak a körülmények. A mostani rátermettségi mustrával ellentétben akkoriban sajátos feltételeknek kellett megfelelni a szervhez jelentkezőknek. Az elv az volt, hogy „a vodka nem ad eszet és el sem veszi azt, de rámutat, hogy van-e vagy nincs.”
Az egykori főrendőr a múlt század hetvenes éveiben öltötte fel az egyenruhát. A csernovici kapitányságon évtizedes tapasztalattal rendelkező kollégáktól tanulta meg mindazt, amit a belügyi akadémián nem oktattak.
Például jól emlékszik arra, amikor néhány napi szolgálatot követően közölték vele, hogy alkalmazkodnia kell a szakmai szokásokhoz. Felkerült az asztalra hat palack vodka és egy alma. Nem volt mese, inni kellett. Nem emlékszik, mennyit nyelt le, de azóta a vodkának még a szagát sem állja.
– Érdekes és hatásos módja volt ez a személyiség ellenőrzésének, hisz az alkohol megoldja az ember nyelvét, leépíti az önkontrollt. Nálam azonban jól sülhetett el a dolog, mert amikor magamhoz tértem, közölték, hogy megfelelek és fel vagyok véve – emlékezett a kezdés időszakára.
Az akkori elismerések, például a bűnöző elfogásáért járó negyven rubel prémium, vagy a parancsnoki oklevél Moszkal szerint nagyobb erkölcsi tartást adott, mint manapság az Ukrajna Hőse cím odaítélése. A legnagyobb kitüntetés, amit az akkori rendőr kaphatott, a Vörös Zászló Rendjel volt. Ám ezt csak az érdemelhette ki, aki hősi halált halt a banditákkal vívott harcban, vagy súlyosan megsebesült.
– A parancsnoknak jogában állt egy gyilkos elfogásáért százötven rubel prémiummal jutalmazni a beosztottját. Az íratlan szabály szerint az összeg negyven százalékát kötelező volt hazavinni, a többit viszont meg kellett osztani a kollégákkal, és jót enni–inni velük valamelyik vendéglőben – nosztalgiázik az egykori megyei főrendőr.
Hennagyij Moszkal nincs nagy véleménnyel a mai bűnüldözőkről. Szerinte ahhoz, hogy egy nyomozó vagy kriminalista jól értsen a munkájához, legalább tíz év tapasztalatra van szüksége.
Az ilyen öreg rókáktól volt mit tanulni. Ma viszont a zöldfülűeket pár évvel idősebb és ugyanolyan gyakorlatlanok várják a kapitányságokon. Ez a reformkísérlet tehát alaposan félrecsúszott, állítja.
– Semmi javulást nem eredményezett a nemzeti polícia létrehozása – vélekedik a rendőrfőnökből lett megyevezető. – Vegyük például a DAI helyébe lépett közúti járőrszolgálatot. Tevékenységüket a közlekedési balesetek és a halálos áldozatok számának növekedése jellemzi. Háromhavi gyorstalpaló tanfolyamon nem lehet jó rendőrt kinevelni. E populista lépés helyett inkább a régi szerv munkáját kellett volna tökéletesíteni.
Moszkal szerint ha voltak is korrupt zsaruk, azokkal a belső elhárítás foglalkozott. Pénzimádók ma is vannak a testületben. Az országban mindent átsző a korrupció, pont a rendőrségen belül ne jelentkezne ez? Ám a „megreformált” bűnüldözésen belül ez sokkal súlyosabban hat. Sajnálatos, fogalmaz a megyevezető, hogy a mai államirányítás nem teljesíti alkotmányos funkcióit.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.