Tippek a stresszmentes nyaralásért

Annak érdekében, hogy nyaralásunk valóban felhőtlen lehessen, már az utazás előtt tennünk kell! Időben fel kell készülnünk a váratlan kellemetlenségekre! A KISZó Mihajlec Gréta családorvos segítségével arra kereste a választ, mégis mi minden szolgálhatja jó közérzetünket, mi kerüljön a most pihenni indulók csomagjába?
A nyaralni készülők általában úgy tervezik, hogy a szabadság napjai kellemesen, derűs élményekkel telnek majd. Ahhoz azonban, hogy ez valóban így történjen, s üdülésünket – idehaza vagy külföldön – semmi se zavarja meg, gondolom, nem árt, ha odafigyelünk néhány dologra.

– Az útitáskába feltétlenül tegyük be azokat a gyógyszereket, melyeket állandóan szednünk kell. Mindenki tudja, melyek a gyenge pontjai, mik azok a komolynak nem nevezhető betegségek, amelyekkel nyaralása során esetleg számolnia kell. Ezért olyan pirulákat is be kell készíteni a poggyászba, melyek ezek kezelésére szolgálnak. Feltétlenül szerelkezzünk fel lázcsillapítóval, mely egyben fájdalomcsillapítóként is szolgálhat. Aki szorulásra szokott panaszkodni, annak hashajtót, aki a szokatlan ételeket, italokat nem bírja, és hasmenésre hajlamos, annak e kellemetlen utóhatást lokalizáló tablettákat célszerű magával vinnie.  Jó, ha van nálunk allergia elleni kenőcs és a rovarokat testünktől távol tartó készítmény is, amely biztonságossá teheti a természetjárást. Bárhová is visz utunk, mindig csomagoljunk megfelelő, a bőrbe könnyen beszívódó, magas faktorszámú naptejet, valamint napozás utáni bőrnyugtató krémet. Ha nincs kéznél más, kefírrel, tejföllel kenegessük a megégett bőrfelületet. Kisebb sérülések bármikor előfordulhatnak, főleg a gyerekek körében. Érdemes tehát kötszert, ragtapaszt és folyékony fertőtlenítőszert is csomagolni.

– A másik cseppet sem mellékes kérdés, mit fogyaszthatunk és mit ajánlatos elkerülnünk külföldön vagy akár a belföldi tengerparton járva?

– Csak olyan, frissen tálalt finomságokat fogyasszunk, amelyeknél feltételezhető, hogy elkészítésük – sütés, főzés, grillezés – során elpusztultak bennük a baktériumok. Bármerre járunk, a húsok, tengeri állatok és a víz a legveszélyesebbek, mivel olyan bacilusokat tartalmazhatnak, melyek gyomor- és bélrendszeri fertőzést okoznak. Semmiképp ne együnk leveles vagy nyers zöldségeket, mert a földben és a vizekben tanyázó kórokozók nem pusztulnak el a hagyományos tisztítási eljárások során. Kerüljük a félig főtt húst vagy halat, olyan gyümölcsöt, melyet nem lehet meghámozni. Bánjunk óvatosan a tejtermékek fogyasztásával, a pasztőrözetlen tejjel és az abból készült sajtokkal, a jégkrémekkel, joghurtokkal. Általában ne vegyünk élelmiszert utcai árustól vagy kétes tisztaságú élelmiszerboltban. Ne igyunk csapvizet és ne kérjünk jégkockát az italunkba.

     Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó