A parlamenti képviselők azt javasolják, hogy bírságolják meg azokat, akik másokat (testileg vagy lelkileg) bántalmaznak az iskolákban. A megfélemlítések (mostantól az angol bullying szót használják erre ukránul is) ellen már beregisztráltak egy törvénytervezetet is. A leírásban meghatározzák, hogy az erőszakoskodás mértékétől függően a létminimum húsz-, de akár kétszázszorosára is megbüntethetik azt a pedagógust vagy intézményvezetőt, aki a bántalmazást eltitkolja – a témával kapcsolatban Lelekács Georgina pszichológus véleményét kérte ki a Kárpáti Igaz Szó.
– Hogyan kellene kezelni az ilyen helyzeteket?
– Konfliktusok mindig adódnak, főleg a fiúk között. Ha egy összeszólalkozásnál súlyosabb a dolog, az osztályfőnöknek vagy a tanárnak szólnia kell a szülőnek, és közösen kell megszüntetniük ezt az állapotot. Mindig ki kell deríteni az okot, hogy miért történik a bántalmazás. Lehet, csak amiatt rakja helyre az egyik gyerek a másikat, mert az folyton kötekedik vele, provokálja. Mindkét oldalt meg kell hallgatni. Rágalmazni nem szabad. Sajnos az ilyen dolgokat megelőzni –legalábbis az első alkalmat – nem igazán lehet, mivel váratlanul történik. A tanárok és az osztályfőnökök nincsenek állandóan a gyerekek mellett, az órákon pedig nem vetemednek ilyesmire. Legtöbbször jóval később derül ki, az eset.
– Néha sokáig ki sem derül, a megfélemlített eltitkolja, mivel nem hiszi, hogy tudnának rajta segíteni. Úgy gondolja, csak olajat öntene a tűzre, ha elfecsegné.
– A kicsiknél ez nagyon ritkán fordul elő. Főleg az elemi osztályosoknál, mivel rajtuk rögtön látni, ha valami gond van. Később már jobban tudják leplezni. A kisgyerekek között, ha volt szemtanú, akkor biztosan akad valaki, aki elmondja majd a tanító néninek. Ami fontos, hogy a szülőknek is részt kell venniük ennek a problémának a megoldásában, nem szabad eltekinteni ettől. És a tinédzsereket sem szabad hanyagolni, akkor is érheti őket bántás. Idősebb korban sajnos jellemzőbb is, hogy hallgatnak és tűrnek.
– Mi a megoldás?
– Elkülöníteni nem igazán lehet a gyerekeket. Esetleg akkor, ha már semmi más kiutat nem lát a szülő, kiveheti az iskolából és átírathatja máshová. De ez sem garancia arra, hogy elmúlnak a lelki sérülései. A cikizésnek vagy súlyosabb esetben testi bántalmazásnak komoly, maradandó következményei vannak. Többek között önbizalomhiányt okoz, visszahúzódó, zárkózott lesz az illető. Már egészen kicsi kortól észre lehet venni, kinek van hajlama arra, hogy másokat terrorizáljon. Ha odafigyelünk, ennek idejében elejét lehet venni, mielőtt elharapódzik a dolog. Amikor kicsik, akkor még nem vetemednek brutális tettekre, a 10-11. osztályosoknál azonban már akár vér is folyhat…
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.