Mi lesz a külföldi rendszámú autókkal?

Hiába az első olvasatban elfogadott törvényi módosítás a külföldi rendszámú gépkocsik kedvezményes regisztrációja ügyében, jelen állás szerint nem lesz olcsó mulatság az ilyen autók rendszámainak ukránra cserélése.

Az előző héten az érintett autótulajdonosok megbénították Kijev forgalmát az oda szervezett demonstrációjukkal. Ismételten azt követelték, foglalkozzanak érdemben a problémáikkal, mert eddig csak látszatintézkedések, vagy még azok sem történtek. Azzal riogattak, hogy mindaddig a parlament környékén maradnak, ameddig a törvényhozás nem lép valamit az érdekükben. A kabinet és a ráda tagjai nem szerették volna, ha újra valamiféle sátortábor nőne ki a kormánynegyedben, ezért még mielőtt a szeptemberig tartó nyári vakációra vonultak volna, sietve elfogadtak két törvénytervezetet, ami a külföldi autósok ügyét hivatott rendezni. A 8487. és a 8488. számú törvényalkotási javaslatokat csupán első olvasatban fogadták el, azaz ősszel végszavazásra lesz szükség. Addig is az érintett kontingens morfondírozhat azon, jó-e nekik a most felvázolt koncepció. Egyébiránt egymással szorosan összefüggő két törvénymódosításról beszélünk, az egyik a kedvezményes behozatali vámszabályokat részletezi, a másik pedig drákói szigort fogalmaz meg a még ezek után is kiskapukat keresőkkel szemben.

Nézzük a pontos részleteket. Az új vámügyi jövedéki adó alapkoefficienssel számol, a végösszeg pedig három tényezőtől függ: benzin- vagy dízelmotorról van-e szó, a motorűrtartalom nagyságától és a jármű életkorától.

Benzineseknél 50 eurós az alapkoefficiens, gázolajjal működő kocsiknál 75 euró. Ezt az ötven vagy hetvenöt eurót meg kell szorozni a köbcenti-mutatóval, ezer egységenként kell számolni 50 vagy 75 eurót. Például egy kétezer köbcentis benzinmotornál ez ugye 100 euró, egy 1600-as dízelnél 120 euró. Ezt a számot továbbá meg kell szorozni a jármű éveivel. Így aztán mondjuk egy 5 éves, kétliteres benzines motorral szerelt kocsi vámadója 500 euró, míg egy 1,6 literes, 10 éves dízel autóé 1200 euró.

Ugyanakkor azt se feledjük el, itt csak a jövedéki adó megfizetéséről van szó, de ehhez a regisztrációs folyamat során még hozzájönnek egyéb költségterhek is, így a végösszeg nyilván magasabb lesz. Szakértők 1000 és 3000 euró közötti összegeket említenek, így viszont már nem is annyira kedvezményes ez a lehetőség, hiszen egy Euro 5-ös kategóriájú autónak a behozatala ma is körülbelül háromezer euróba kerül. Adódik a kérdés: egy régebbi, öreg autó esetében, ami külföldön mondjuk kétezer euró, vajon ki fog még ugyanannyit befizetni az államkasszába, hogy ukrán rendszámot tehessen rá?… A demonstrálók inkább abban bíztak, hogy egy egyszeri, maximum 500 euróig terjedő összeg fejében „ukránosíthatják” kocsijaikat, mint az mondjuk a szomszédos Moldovában történt.

Mindeközben ne feledkezzünk meg a másik módosításról sem, már ami a büntetési tételeket illeti, mert ott nagyon brutális összegek sorjáznak. A jogszabály elviekben 6 hónapot biztosítana arra, hogy akik már rendelkeznek ilyen autóval, legalizálhassák azt. A tranzitszabályok megsértése iszonyatos bírsággal járhat. Aki csak egy nappal lépi túl az ötnapos szabályt, az csupán 170 hrivnya büntetést kapna, de mondjuk egy teljes hónapos csúszás már akár 170 ezer hrivnyába is fájhat, de bírósági végzéssel a kocsit is elkobozhatják. 34 ezer hrivnyára büntetnék azokat, akik a magánhasználat céljából behozott autójukat később taxizásra használnák.

Azt senki sem tudja megmondani, jelenleg hány ilyen külföldi tranzitos jármű rója az ukrajnai utakat, de a becslések alapján legalább 400 ezerre tehető a számuk. Márpedig ha abból indulunk ki, hogy a büdzsé szempontjából autónként 500 eurós tiszta hasznot remélnek, s ezt beszorozzuk négyszázezerrel, akkor horribilis összeget kapunk, amitől egyik pillanatról a másikra megtollasodna az állami költségvetés. Szakértők viszont biztosak abban, lesznek itt még változások, a nyári szabadságolás után sok honatya megpróbál politikai tőkét kovácsolni ebből a témából.

Fontos megjegyezni azt is, ez a tranzitos probléma nem érinti azokat az autótulajdonosokat, akik egy EU-s ország útlevelével juttatták be járműveiket Ukrajnába.

Az így behozott autók megszakítás nélkül 1 évig lehetnek az ország területén. Igaz, azt beszélik, ezt az időszakot is 60 napra kívánják lefaragni, de erről még nem született végleges döntés.

Dunda György

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó